@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Cenazelerde, Belediyenin Adı Dualara Karışıyor
Son yıllarda belediyelerin camilerde bulunan musalla taşlarının üzerine koydurdukları dekoratif sundurmalar halk arasında büyük beğeni kazanıyor.
Her gören hayranlıkla bu sundurmaları izliyor.
 

Camilerin en önem arz eden kısmında, musalla taşlarının olduğu yerlere konulan bu Türk - İslam sanatının güzel örneklerini, ölümü hatırlatan ayet ve Allah c.c ve Hazreti Muhammed'in de isimlerinin yer aldığı sundurmalar artık her ve ilçede kurulmaya başlandı.


Cenazeleri, cenazeye katılan cemaati yağmurdan ve güneşten koruyan sundurmalıklar camilerin dokusuna uygun olarak tasarlanınca ortaya daha estetik bir görünüm kazandırmış oluyor.


Ancak..
Hiç dikkat ettiniz mi bilemem ama belediyeler bu işi yaparken abartıya kaçmış, diyoruz ve belediyelerin isimleri vatandaşın gözüne batacak şekilde bu sundurmalarda çirkin duruyor.
Cenazenin konulduğu musalla taşının hemen arkasına yerleştirilen ayet ve ismi celiller arkada, görünür görünmez halde yer alırken belediyelerin isimleri vatandaşın adeta beynine işleniyor.
Cenaze namazına katılan vatandaşlar imamı dinlerken, cenaze namazı kılarken dua ederken ister istemez bu belediyelerin adını da sıkça zikretmiş oluyor.
Duaların arasında irade dışı sıkışan bilmem ne belediyesi sözü hem duaları, sure okumalarını, hem de ulviyeti bozmuş oluyor.


Oysa vatandaşın gözüne sokulacak şekilde koskocaman ".....Belediyesi" ibaresi konulacağına tam oraya ölümü hatırlatan ayeti, Allah c.c ve Peygamberin ismi şeriflerini veyahut "Başınız Sağolsun, Allah Rahmet Eylesin" şeklinde insanın yüreğine işleyecek mesajlar konsa yerin anlamını öne çıkartmış olacaktır.
Ne yazık ki, yaptığımız araştırmaların sırasında gördük ki, dekoratif sundurma yapılan tüm camilerde aynı çirkin düşüncenin eseri yer alıyor.
Dileriz, kısa zamanda bu görüntüler kalkar, musallanın önüne gelen vatandaşların daha manevi mesajlar almasına yarayacak yazılar görürüz.
Bilinmeli, ki belediyelerin adı ayetlerden daha üstün değildir. Vatandaşın sundurmayı hangi kurum tarafından yapılması öğrenilmesi isteniyorsa bugün ayet ve ismi şeriflerin yer aldığı yere gözü ve ibadeti rahatsız etmeyecek şekilde levhalar konulabilir.
Eğer amacınız rıza ise rızaya uygun iş yapın reklam ise bu düşünceyi cehaletinize bırakıyorum.
Ne diyelim.. Buna müdahale etmeyen cami görevlileri, müftüler ve dahi bunları ihale ile yaptıran herkese Allah akıl fikir versin

@erolkaranet - 26.07.2022


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.