@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Dünyada Toplatılıyor, Türkiyede Satılıyor
Banana Boat adıyla ülkemizde de bolca satılan güneş kremi kansere neden olan kimyasallar içermesi nedeniyle geri çağrıldı. Ayrıca,kremin çocuklarını derilerini tahriş ettiği iddia edildi.
Özellikle sanal mağazalar üzerinden ve kozmetik mağazalarındaki raflarda yerini almış bulunan Banana Boat adlı sözde koruyucu krem ve borozlaştırıcı deodarantın kansere neden olan kimyasallar içerdiği tespit edilince Avrupa ve Amerika'da toplanmasına karar verildi. Adı geçen kremin londrada 9 yaşındaki bir kız çocuğunun da kullanım sonrasında cildini tahriş ettiği ortaya çıktı.
Fox Business, cilt teması, soluma ve ağız yoluyla benzene maruz kalmanın lösemi gibi kanserlerle bağlantılı olduğunu bildirdi.
Şirket, geri çağrılan ürünlerin son kullanma tarihlerinin Aralık 2022, Şubat 2023 ve Nisan 2024 olduğunu söyledi. Banana Boat, geri çağrılan ürünleri satın alan tüketicilere de geri ödeme yapacağını söyledi.
FDA, kusurlu güneş koruyucuda bulunan seviyelerin "sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olmasının beklenmeyeceği" konusunda güvence verdi.
FDA, Banana Boat'ın Saç ve Saç Derisi güneş kremi alıcılarının "etkilenen ürünü kullanmayı derhal bırakmalarını ve uygun şekilde atmalarını" tavsiye ediyor.
Öte yandan, BBC'nin haberine göre de, İngiltere'de 9 yaşındaki Olivia Bennett, Banana Boat Ultramist Kids markalı güneş kremini kullandıktan sonra cildinde asit yanığına benzer oluştu.
Olivia’nın annesi Louise Nickles, güneş kremini Haziran’da Meksika’da tatil yaparken kızına sürdüğünü, ardından Olivia'nın cildinin su topladığını anlattı.
ABD'li kişisel bakım ürünleri üreticisi Edgewell'e ait olan Banana Boat'tan gelen açıklamada ise "Ürünlerimizin kalitesinden en ufak bir şüphemiz yok. Ürünlerimiz bağımsız firmalar tarafından çeşitli testlerden geçiyor. Buna güneş kremi faktörü testleri de dahil" dedi.
İngiltere'nin Devon kentinde bir aile hekimi, Olivia’nın tedavisi için nemlendirici ve steroit kremi verse de yaraların kalıcı olabileceğini söyledi.
Olivia'nın annesi Louise Nickles, “Kremin toplatılmasını ve insanların bu durumdan haberdar olmasını istiyorum” dedi, firmaya karşı yasal işlem başlatıp başlatmamakla ilgili avukatlara danıştığını söyledi.
ABD’nin Ohio şehrinden başka bir anne de aynı güneş kremini kullandıktan sonra 6 yaşındaki oğlunun derisinin kızarıp şiştiğini ve gösterdiği reaksiyonun geçmesinin neredeyse bir hafta sürdüğünü söyledi.
Banana Boat güneş kremi ürünlerinin de sahibi olan Energizer Holdings Inc, 2012’de kremlerin tamamen kurumadığında tüketicinin cildinde alev alma riskinden dolayı ürünlerini geri çekmişti.

Haber @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.