@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Anne Sütü Nasıl Saklanır ?
Anne sütü, bir bebek için yeri doldurulamaz bir besindir. Başka hiçbir besinde, ek gıdada ve mamada bulunmayan besin değerlerine sahiptir. İşte bu yüzden en az ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Hatta bu konuda Kuran-ı Kerim bu sürenin 2 yıl olduğunu insanlara öğretir. Yeni doğana gerekli olan demir, protein, vitamin ve yağı tek başına karşılayabilen anne sütü, bebeği enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Sindirimi oldukça kolay olan anne sütü, bebeklerin gelişimini desteklerken anne-bebek arasındaki sevgi bağını kuruyor.

Sütün Rengine Takılmayın
Doğumdan sonra gelen kolostrum adlı süt, hafif sarımsı bir renktedir. Bu sarılık, genelde annelerin aklına sütün iltihaplı olup olmadığı ihtimalini getirir. Kolostrum, içeriği itibariyle sarımsı renktedir ve bebeğiniz için belki de en değerli süttür. Bu nedenle kesinlikle sütü bebeğinize içirmemezlik yapmayın. Bu renk bir iki hafta sonra beyaza doğru dönecektir.
Anne sütünün rengi, annenin yiyip içtikleriyle de doğrudan ilgilidir. Hatta kullandığı ilaçlar da sütün renginin değişmesine sebep olabilmektedir. Meyve suları veya tatlılardaki gıda boyaları anne sütünün pembemsi bir renge dönmesine, sebze ağırlıklı beslenmek ise sütün açık yeşil tonlarda salgılanmasına  neden olabiliyor. Bununla birlikte, anne sütünün pembemsi olması sütte kan olduğunun da işareti olabilir. Bu kan genellikle göğüs ucu çatlamış annelerde görülür. Bebeğin bu sütü içmesinde hiçbir problem olmasa da anne meme iltihabı olduysa tedavi için mutlaka doktora görünmelidir.  

Anne Sütünün Saklanmasının Gerekmesi
Doğumdan sonra anneler farklı sebeplerden dolayı kısa süre de olsa bebeklerinden ayrı kalabilirler. Özellikle doğum izninin 4 ay olduğu ülkemizde, anneler, bebekleri henüz yaklaşık 2-3 aylıkken işe dönmek durumunda kalabiliyorlar. Doğum izniniz bittiği için işe dönmeniz gerektiğinde yahut bebeğinizden bir süre uzakta kalmak zorunluluğunuz olduğunda sütünüzü buzdolabında ve buzlukta saklamayı düşünebilirsiniz. 
Peki, anne sütü ne kadar saklanır, dondurulmuş anne sütü ne kadar sürede tüketilmelidir ve dondurulmuş anne sütünün bozulduğu nasıl anlaşılır? Buzlukta saklanan anne sütü nasıl verilir? İşte bu soruların cevapları…

Anne Sütünün Saklanması
Sağılmış anne sütünün saklanması ve bebeğe verilmesi nasıl olmalıdır
Öncelikle şunu belirtmek gerekir; bir bebeğin annesinin sütünü en doğal, en sağlıklı, en taze, en konforlu ve en ekonomik şekilde almasının yolu bebeğin doğrudan emzirilmesidir. Hem anne sütünün kesilmemesi için hem de bebeğin ilk altı ay boyunca temel besini olan anne sütünü alabilmesi için düzenli ve devamlı olarak süt sağmak gerekiyor. Sağdığınız sütü doğruca bebeğinize verebilir, buzdolabına koyabilir ya da dondurabilirsiniz. Bunun için süt sağmak için göğüs pompasına ve sütleri saklamak için süt saklama poşetleri veya anne sütü saklama şişelerine ihtiyacınız olacaktır.
Sağılmış süt, 22 derece olan oda sıcaklığında en az 6 – 8 saat tazeliğini korur. Hava sıcaklığı arttıkça bu süre azalacaktır. 
Sağlık Bakanlığı'nın 2012 yılında yayınladığı yazıya göre saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Buna göre sağılan anne sütünü;
3 saat  (19-26°C) oda sıcaklığında,
3 gün buzdolabı rafında (4 derece),
3 ay derin dondurucuda (-18 derecenin altı) saklayabilirsiniz.
Anne sütünün içeriğindeki olumlu etkileri azaltacağından, sağdığınız anne sütünü uzun süreler dondurmamanız önerilir. Mümkünse dondurmadan 2-3 gün buzdolabı rafında muhafaza etmeniz, bebeğiniz için en sağlıklısı olur.
Anne sütünün prematüre bebeklere ise taze olarak verilmesi gerekir. Ancak bebek yoğun bakımda yatıyorsa, sağmak/dondurmak gerekebilir.
Anne sütü sağıldıktan sonra mutlaka özel süt torbalarında saklanmalıdır ve üzerine sağıldığı tarih yazılmalıdır.

Buzlukta Saklanan Sağılmış Süt Nasıl Verilir
Eğer bebek bu sütü bitiremez ve bir miktar bırakırsa, kalan miktar buzdolabına konulup sonra tekrar bebeğe verilebilir.
Farklı saatlerde sağılan sütler aynı kapta toplanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken soğuk olana soğuk olanı eklemektir; yani, yeni sağılan süt eskisine eklenmeden önce soğutulmalıdır. Farklı saatlerde sağılan sütler oda sıcaklığında tutulmuşsa birbirlerine eklenebilir.
Soğutulmuş süt bebeğe verilmeden önce süt dolu kap, akan sıcak bir suyun altında ya da fazla kaynar olmayan ocakta ısıtılmış bir miktar suyun içinde ılıtılabilir. Mikrodalgada ısıtma yöntemini kullanmayın.
Saklanan süt, zamanla iki tabakaya ayrılabilir, bu normaldir; hafifçe dairesel bir biçimde çalkaladığınızda tabakalar birleşir.
Sağılan sütlerin rengi farklı günlerde farklı görünebilir, normaldir; tüketilen yiyeceklere göre anne sütünün rengi değişebilir.
Dondurucuya giren süt, genleşir. O nedenle süt dondurulacaksa kaplar ağzına kadar doldurulmamalıdır. Bir bebek muhtemelen her beslenmede 60 – 120 ml. süt içecektir; her bir kapta 60 ml. saklanabilir. Daha önce dondurulmuş süte buzdolabında saklanan süt eklenebilir.
Yerden tasarruf etmek amacıyla sağma poşetleri yan yatırılarak konulabilir.

Çözdürülmüş anne sütü nasıl korunmalı?
Bu konuda iki net kural var. Bunlara çok dikkat edin. 
Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saate kadar korunabilir.Daha önce dondurulmuş olan süt çözüldükten sonra 24 saat buzdolabında saklanabilir. Oda sıcaklığında saklandığında 4-8 saat içerisinde tüketilebilir. Ancak yeniden dondurulmamalıdır.

Anne sütü pompası nasıl olmalı?
Piyasada çok çeşitli sağım pompaları mevcuttur. Ekonomik koşullara da bağlı olarak tercihen çiftli pompa edinmek hem zamandan hem de sarf edilen enerjiden tasarruf sağlayabilir.

Anne sütü saklama kapları nasıl olmalı?
Olası toksinleri engellemek için 3 veya 7 rakamlı geri dönüşüm sembolüyle belirtilen endokrin bozucu Bisfenol-A (BPA) ile yapılmış kapları tercih etmeyin.
Yumuşak, yarı bulanık ve 5 rakamlı geri dönüşüm sembolü olan ve/veya kabın altında PP (polipropilen) harfleriyle belirtilen ürünleri tercih edebilirsiniz.
Sütünüzü sağdığınız kap ya da poşetin üzerine sütünüzü koymadan önce, tarih ve saat yazmanız, sağdığınız sütün süresini belirleyebilmeniz açısından önemlidir.

Donmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?
Sütü sağdığınız ve anne sütü saklama poşetine ya da kabına koydunuz. Ardından dondurucuya attınız. Peki, dondurulmuş anne sütü nasıl çözülmeli? Uygun anne sütü saklama koşullarını dikkate alarak depoladığınız sütünüzü en ideal çözdürme ve ılıtma yöntemiyle bebeğinizin kullanımına sunmalısınız. Bu işi sizin yerinize bakıcı, yardımcı ya da büyük anneler yapacaksa onlara da detaylı ve doğru bilgi vermelisiniz.

Donmuş anne sütü nasıl çözdürülmeli ve anne sütü nasıl ısıtılmalı?
Dondurulmuş sütü çözmenin en sağlıklı yolu geceden buzdolabı bölümüne indirmektir. Acil durumlarda ise dondurulmuş süt soğuk akan bir suyun altında yavaşça çözülmesi beklenebilir.
Donmuş anne sütünü çözdürmek veya sıcaklığını arttırmak için bir kaseyi sıcak veya ılık su ile doldurun ve içine donmuş anne sütü olan poşet / şişeyi oturtun.
Anne sütü ılıtmak için sütü kesinlikle ateş üzerine koymayın ya da kaynatmayın. Kaynatma işlemi sütün içindeki besinlere zarar verecektir.
Donmuş anne sütü, çözünürken sütün üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir. Sıcaklığı test edilmeden önce anne sütü hafif dairesel hareketlerle karıştırılarak sıcaklığın homojen yayılması sağlanmalıdır.
Hafifçe karıştırma, sütteki kaymağın dağılmasını sağlayacaktır.
Sütü hızla çalkalama yapmama konusuna özen gösterin, bu anne sütündeki canlı bileşenlere zarar verebilir.
Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın.

Anne Sütü Neden Kötü Kokar?
Çok nadir durumlarda anne sütleri kötü kokabilir. Bazı anneler sütleri çözüldükten hatta biraz bekledikten sonra sabun gibi bir kokunun ve tadın geldiğini söyleyebilir. Bu annelerin sütlerinde yağları parçalayan yüksek düzeyde lipaz enzimi olduğu düşünülür. Böyle bir süt kesinlikle güvenli olup bebeğe verilebilir. Özenle sütünü sağan ve donduran bazı anneler sütlerinin bozulduğunu düşünerek üzüntüye kapılabilirler. Sütünüzün yüksek lipaz içermesinden dolayı bu durumla karşılaşabilirsiniz. Lipaz düzeyine bağlı olarak aynı kokuyu anne sütü buzdolabında soğutulduktan sonra da duyabilirsiniz. Eklemek gerekir ki lipaz kaynaklı anne sütündeki kötü koku, çok sık rastlanan bir durum değildir. 
Ayrıca dönemsel olarak annelerin yediklerine bağlı olarak da sütlerinin tadı kokusu değişebilir. Bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Eğer bebeğiniz bu sütü içiyorsa hiç müdahale etmeyin. Fakat bebeğiniz bu kokulu sütü içmekte zorlanıyorsa, sütünüzü bebeğinize verdiğiniz farklı gıdalara da karıştırabilirsiniz. Ilık su içerisinde çözdürülüp ısıtılan süt 30 dakika ila 1 saat içerisinde kullanılmalıdır.

Anne Sütünün Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Anne sütünün bozulduğunu anlamak oldukça kolaydır. “Bozulmuş anne sütü nasıl anlaşılır?” diye merak eden annelerin ilk yapmaları gereken şey sütün kokusunu kontrol etmektir. Bozulmuş süt ilk anda kendini kokusuyla ele verir. Süt dolaptan çıktıktan sonra ekşi bir koku ve bozuk bir kıvama sahip olabilir. 
Herhangi bir şekilde sütün bozulduğunu anlamadığınız zamanlar olabilir. Bu durumun önüne geçmek için anne sütü saklama poşetleri üzerindeki bölüme tarih yazmanız oldukça önemlidir. Bebeğiniz bozulmuş sütü içmeye başladığında bir tereddüt yaşayabilir. Eğer bebeğinizin sütün tadından hoşlanmadığı hissine kapılırsanız mutlaka anne sütünün bozulup bozulmadığını anlamak için kokusu ve tadını kontrol etmelisiniz. 
Anne sütünün bozulup bozulmadığını anlamak için küçük bir miktarını kaynatıp, kesilip kesilmediğini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Dondurulmuş anne sütü bebeğe zararlı mı?
Yapılan araştırmaya göre dondurulan ya da buzdolabında 48 saatten fazla tutulan anne sütü, koruyucu özelliğini yitirdiği için bebekleri hastalıklara karşı korumasız hale getiriyor.
Anne sütünün buzdolabında tutulma süresi arttıkça, antioksidanların sayısı azalıyor. Taze anne sütünde bolca bulunan antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllere karşı hücreleri koruyor. Uzmanlar, anne sütünün yüksek antioksidan kapasitesinin korunması için sütün dondurulmaması ve buzdolabında sadece kısa bir süre tutulması gerektiğini söyledi. Yeni bulgu özellikle erken doğan bebekler için önem taşıyor. Bu bebeklerin savunma mekanizmaları daha zayıf olduğu için enfeksiyon kapma ihtimalinin daha fazla olduğu söyleniyor

Bozulmuş Anne Sütünü Atmayın
Emek vererek sağdığınız, ancak uzun süre sonra sakladığınız halde bozulan anne sütlerini atmayın. Son kullanma tarihi geçmiş anne sütünüzü kullanmanın birkaç yolu vardır! Göz ve kulak enfeksiyonları genellikle birkaç gün boyunca sadece birkaç damla ile çok çabuk iyileşir. Ağrıyan veya çatlamış meme uçlarında kullanabilirsiniz. Sabun yapabilirsiniz. Bitkilerinizi besleyebilirsiniz

Göğüs Pompası ve Biberonlarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz
Şişeleri ayırarak ve onları (ve ekipmanı) buhar torbasına koyarak mikrodalgada buharlama yapılabilir. Üreticilerin buharla ilgili talimatlarını takip edin. Buharlama tamamlandığında, şişeleri ve ekipmanı torbadan çıkarın, kuruması için temiz, kuru bir havluya koyun.  
Şişeleri ve ekipmanları kaynatmak için şişeleri ayırın ve büyük bir tencereye koyun. 
Temizleme şişesi ekipmanını ekleyin ve tüm besleme malzemelerini suyla kaplayın  
Suyu kaynamaya getirin. 
5 dakika kaynatın 
Maşa ile çıkarın ve kuruması için temiz, kuru bir havluya koyun

Lipaz Nedir ve Anne Sütünü Nasıl Etkiler?
Lipaz, anne sütündeki doğal yağın parçalanmasını destekleyen ve yağın sindirimini destekleyen insan sütünde bulunan bir enzimdir. Çok fazla iyi bir şey, çok çabuk sabunlu kokmaya başlayabilir. Sütünüz sabun veya ter gibi kokmaya ve tat vermeye başlarsa (aynı zamanda bayat fındık olarak da tanımlanır), o zaman büyük olasılıkla aşırı miktarda lipaz vardır. Çoğu bebek, lipaz oranı yüksek anne sütünün tadını çıkarmayı reddedecektir. Evet, bu doğru, bu sütü aylar önce sakladınız - çünkü düzenli ve harikasınız ve bebekler size yardım ediyor, ağlıyor veya biberondan uzaklaşıyorsa bebeği zorlamayın.. 

Taze anne sütündeki sabunlu koku ve tat nasıl giderilir?
Sabunlu bir tada veya kokuya sahip taze sütü bebeğinizin içmek istememesine şaşmamalı. Ama üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun değil.
Ocakta (bir tencerede) sağdıktan hemen sonra veya bir biberon ısıtıcısı kullanarak haşlayın. Taze insan sütünü 5 dakika boyunca yaklaşık 82 santigrat derece ısıtmak, lipazı etkisiz hale getirerek fazlalığın sütten uzaklaşmasını teşvik edecektir. 

Dondurulmuş anne sütündeki sabunlu koku ve tat nasıl giderilir?
Maalesef (bunu size söylediğimiz için çok üzgünüz), sabunlu/kokmuş/ekşi kokulu donmuş sağılmış anne sütü için pek fazla seçenek yok . Süt, taze (veya yakın zamanda soğutulmuş) ile karıştırılabilir ve tolere edecekleri umuduyla bebeğinize sunulabilir.  
Karışımdan hoşlanıyorlarsa, bu harika! Bebek donmuş sütü tadı nedeniyle reddetmeye devam ederse, onu atabilirsiniz. 

Anne sütü metal gibi kokuyor mu? Kimyasal oksidasyon olabilir
Şimdi, eğer sütün metalik bir tadı varsa , bu kusmuk gibidir, bunun aşırı lipaz ve bunun yerine kimyasal bir oksidasyon olması muhtemel değildir. Genellikle kimyasal oksidasyon olduğunu söyleyebilirsiniz çünkü sütü haşlamak (fazla lipazı gidermek için bir seçenek olarak) tadı değiştirmez.

Dökülen süt için ağlamak çözüm değil.   
Bu lezzetin nedeni, yemek seçimlerinizdeki çoklu doymamış yağların fazlalığı ile ilgili olabilir. Kimyasal oksidasyonu ve anne sütünü daha iyi anlamak için daha fazla araştırma tamamlanıyor. Sert bir kokuya sahip olabilen yaygın çoklu doymamış gıdalar, tam unlar, tohumlar, yağlar, fındık ve kahverengi pirinçtir.

Dolabınızdaki yiyecekler anne sütünüze zarar veriyor mu?
Dolabınızda şunları kontrol edin:
Balık yağı veya keten tohumu takviyelerinin süresinin dolmadığını onaylayın.
Yağlarınızı kullanmadan önce koklayın, kokuştular mı?
Kaplarınızın kapalı olduğundan ve serin ve karanlık bir yerde saklandığından emin olun.
Su kaynağınızı kontrol edin. Suyunuzda fazla miktarda demir veya bakır iyonu var mı?
Bebekler çözülmüş sütü reddettiklerinde, annelerin mümkün olduğunca taze sağılmış süt sağlamaya çalışmaları veya 7 günden daha kısa süreyle donmuş anne sütü sağlamaları önerilir. Gelecekteki çalışmalar, anne sütünün taze lezzetini korumak için anne sütü lipolizini yavaşlatma yöntemlerini keşfedebilir. 
Bu öneri geçerlidir, ancak ebeveynin hayatına uyum sağlarken bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için güncel bir besleme / pompalama planı olması gerekir. Bir plan yaparken size destek olması için yerel Emzirme Danışmanınızla ortak olmanız önerilir. Destek ekibinizi evinize dahil ettiğinizden emin olun ve uyku programınızı bu planın önemli bir parçası olarak eklemeyi unutmayın . Bunu yönetmek stresli olabilir, ancak bunun üstesinden gelebilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT :
Metin, resim, ses veya diğer formatlar da dahil olmak üzere erolkara.net web  sitesinde bulunan tüm içerikler yalnızca bilgi amaçlı oluşturulmuştur. İçeriğin profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.