@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamAnkara Büyükşehir Belediyesinden Tepki Çeken Mezar Yönetmeliği
Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Keçiören ilçesinde yer alan Bağlum mahallesi nüfusu sürekli artan beldelerimizden..
Son zamanlarda giderek artan nüfusla birlikte bina sayılarında da gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.
Bu artışın nedenlerinden biri Bağlum'un Ankara havasından uzaklaşmak isteyenler için daha tercih edilir olması..
Ankara’dan uzak, bağların ve mesire alanlarının yer aldığı Bağlum, özellikle Ankara tarafından girişe kurulan yeni mahallelerden ev alan, Ankara’nın ve Anadolu’nun değişik yerlerinden gelip buraya yerleşen Çerkeslerin varlığı ile bilinmektedir. Hatta mahalleye verilen bir çok isimden burada Çerkezlerin izlerini rahatlıkla görmek mümkün.. Kafkas Mahallesi; Şeyh Şamil Camii; Cevher Dudayev Parkı…vs.


Aynı zamanda manevi gönlü sultanları ile ünlenmiş olan ilçede Ankara Büyükşehir Belediyesinin hangi akla hizmet ederek aldıkları bir yönetmelik kararı var ki, düşman başına dedirtircesine..
Bağlum mahallesinde eviniz olsun. Oraya yerleşmiş bulunsanız da 10 yıl ikamet etmediyseniz size o topraklardan bir mezar yeri verilmiyor.
Bugün ülkemizin her yanını örümcek ağı saran mülteciler bile öldüğünde sualsiz sorgusuz mezar yerleri verilirken Ankara'da bir beldede kendi vatandaşına dahi mezar yeri verilmesine engel olan bir Büyükşehir belediye yönetmeliği ne yazık ki yürürlüktedir. ve bundan hiç bir yetkili gocunmuyor.
Belediyenin Anayasanın eşitlik ilkesine dahi aykırı bulunan, ötekileştiren "Bağlum Mezarlığında nüfusa uygun olarak yeni defin işlemi yapılacak bir kişiden “Bağlum Nüfusuna kayıtlı olması veya daha önce bu mezarlığa 1. derecede yakınının defin edilmiş olması veya Bağlum’da en az 10 yıldır ikamet ediyor olması şartı istenilmesi” kararında 10 yıllık ikamet şartı getirilmiş bulunan Bağlum mezarlığına gömü yapılma hakkından 9 yıl 11 ay gibi bir zaman içinde ikamet etmiş olsanız da, Bağlam nüfusuna kayıtlı birinci derece yakınınız olmazsa  ve  tapulu yeriniz olsa da Belediye bu saçma ve adil olmayan yönetmeliğe sığınarak gelenlere kapıyı göstermektedir.

İşte 14.06.2022 tarihli 1290 karar nolu Ankara Büyükşehir Belediyesinin Bağlum Mezarlığının defin işlemlerine ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu
Keçiören İlçesi Bağlum Mezarlığının defin işlemlerine ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonunun 24.05.2022 tarihli ve 13 sayılı Raporu Büyükşehir Belediye Meclisimizin 14.06.2022 tarihli toplantısında okundu.
Konu üzerinde yapılan görüşmelerden sonra; Ankara İli Keçiören Belediyesi sınırları içerisinde olan ve 2009 yılına kadar “İlk Kademe Belediyesi” statüsünde olan “BAĞLUM” Belediye Kanunlarına göre, Keçiören Belediyesinin mahallesi olduğu tarihten itibaren, yerli halkın Bağlum Mezarlığında defin işlemleri noktasında yer sorunu yaşanması sebebiyle; 1. derece akrabası olanlar hariç olmak üzere Bağlum Mezarlığında nüfusa uygun olarak yeni defin işlemi yapılacak bir kişiden “Bağlum Nüfusuna kayıtlı olması veya daha önce bu mezarlığa 1. derecede yakınının defin edilmiş olması veya Bağlum’da en az 10 yıldır ikamet ediyor olması şartı istenilmesi” tarzında değiştirilerek Hukuk ve Tarifeler Komisyonunu Raporu oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

Haber @erolkaranet - 22.07.2022

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam