@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Muhtarlara Uyarı.. O Sözleşmeleri Sakın İmzalamayınİçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere bir yazı göndererek Hazine, üniversite ve belediyelere ait bazı kamu arazilerine yapılan yapıların belediyelerce vergi-abonelik vb. işlemlerin yapılabilmesi için alım-satım-devir evrakında ilgili mahalle muhtarının tasdikini istediklerini, muhtar onayı olmayan evraka işlem yapılmayacağı yönünde bilgi verilerek vatandaşların muhtarlara yönlendirilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan uyarıda bulundu.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 12.05.2022 tarihli yazıda özetle "Hazine, üniversite ve belediyelere ait bazı kamu arazilerine yapılan gecekondu türü yapıların alım-satım-devir işlemlerinde kişiler arasında bir belge düzenlendiği, bu belgenin belediyelerce bu tür yapılarda ikamet edenlerin vergi-abonelik vb. işlemlerinde kullanıldığı, belediyelerce vergi-abonelik vb. işlemlerin yapılabilmesi için alım-satım-devir evrakında ilgili mahalle muhtarının da tasdikinin talep edildiği, mevzuatta muhtarın yetkisi ve görevi olmamasına rağmen muhtarların zorlandırılığını belirterek 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanunda veya diğer ilgili mevzuat hükümleri incelenmesinde muhtarların bu tarz sözleşmeleri imzalamalarının zorunlu olduğuna dair herhangi bir hüküm bulunmadığı anlaşılmıştır.” denildi.

Yazıda, "tespitlerden sonra, tapuda kaydı olmayan kamu arazilerindeki tüm taşınmazların alım satım veya devir işlemlerinde düzenlenen senet vb. belgelere muhtarların imza atmaya zorlanmamaları" istendi.

Haberin detayı için tıklayınız

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.