@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Mobil Telefonlardaki Tuzak.. SimMenüÖnce Siber dolandırıcılar ardından GSM firmaları, mobil kullanıcıları istemeden ücretli hizmetlere abone ediyor
Siber dolandırıcılar, kendi uygulamalarını geliştirerek kullanıcıların farkındalık eksiliğinden yararlanmaya çalışarak habersizce bazı uygulamalara abone ediyor.
Bununla birlikte operatörlerde "simmenü" adı altında müşterilerini habersiz olarak istek dışında buradaki menüler üzerinden abone yaparak haksız kazanç sağlama peşinde olmaya başladı.
Turktelekom, Vodafone ve Turkcell'in de aralarında bulunduğu telekominikasyon firmaları müşterilerini içerik servislerine habersizce abone etmeye başladı. Konu ile ilgili çok sayıda şikayet şikayet sitelerinde yer almaya başladı. 
Popüler oyunlar, sağlık uygulamaları ve fotoğraf düzenleyiciler de dahil olmak üzere çeşitli farklı mobil uygulamaları taklit ederek kullanıcıları gizlice ücretli hizmetlere abone yapan Truva atlarını aktif biçimde yayan dolandırıcıların yanı sıra operatörlerde benzer bir uygulama ile müşterilerinden farklı bir yöntem deneyerek para çekmeye başladı.
Turktelekom kullanıcıları "SimMenü" Turkcell kullanıcıları "TurkcellMenü" Vodafone kullanıcıları da "vodafonemenü" adında uygulamalarıyla müşterileri istemeden farklı konular altında bulunan programlara da abone etmektedir.
Söz konusu uygulamaların onay kodlarını içeren mesajlar kullanıcının bildirimlerine ve mesajlarına erişim talep ediyor. Kullanıcılar bu hizmetlere bilerek değil, dikkatsizlik sonucu abone oluyorlar. Örneğin kullanıcı alt detaylarda yazılanları okumuyor ve farkına varmadan bazı ücretli uygulamalara ödeme yapıyor ve bu yaptığı ödemelerden faturalı ise hiç farkına varmıyor, paket kullanıyorsa paket yüklemelerinde kaybolan paralarının araştırılması sonucu ortaya çıkıyor.
Kurbanlar, söz konusu aboneliklerin başladığını ve tekrarlayarak devam ettiğini çoğu zaman geç fark ediyor.

Örnek şikayetler ;
 • İznim ve bilgim olmadan içerik servislerinden abonelik yapılıp faturama 400 TL yansıtılmış ve ne olduğunu yazmamışsınız, sadece ödenmesi gereken miktar yazıyor. Hizmet ismi gözükmüyor, iptal etmeyi engellemek için yapılmış. Eğer bu sorun çözülmezse dava açacağım
 • Türk telekomünikasyon a. Ş bilgim ve onayım olmadı halde içerik servisi adı altında mayıs ayı faturama 59 TL + ücret yansıtmıştır. Arayıp itiraz etmeme rağmen reddettiler. Onay mesajı geldiğini ve benim onayladığımı söylüyorlar. Belki telefon çocuğun elinde bilmeyerek onayladı belki başka bir şey. Bunun sorumluluğunu maddi olarak bana yükleyemezler. Ödemeyi reddediyorum, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptım sonucunu bekliyorum.
 • Bu ay hiçbir aşım yapmadım hiç kullanmadım neredeyse zaten çok sinirimi bozdu şimdi böyle olması. Faturamda 3480'den 43,75 TL'lik bir ücret görünüyor. Ben bunun nereden ve neden geldiğini bilmiyorum.
 • Fatura bilgilerimi kontrol ederken o ayki fatura tutarımın normalin üzerinde geldiğini fark ettim. İncelediğimde kullanmadığım bir servis ücretinin hattıma tanımlandığının farkına vardım. 3480 içerik servisi adı altında olan bu hizmet 43,75 TL tutarındaydı. Müşteri hizmetlerini aradığımda toplamda 27 dakika boyunca ulaşamadığımdan hakkımı bu platformda aramak zorunda kaldım. Mağduriyetimin en hızlı şekilde giderilmesini talep ediyorum. Fatura kesim tarihimden 8 gün önce fark ettiğim için ödemeden tutarın geri düşmesini talep ediyorum.
 • Türk Telekom mobil hat kullanıcısıyım. Telefonumda Türk Telekom kaynaklı Sim Menü adında bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama; benim isteğim, girişimim, onayım olmadan kendi kendine üyelik başlatıyor. Ayrıca bu üyeliğin başladığını 9222'den gelen mesajlarla öğrenmiş olduğum an derhal iptal başvurusu yaptığımda hiç kullanmama rağmen bir aylık ücretin zorunlu kesildiği, bir sonraki ay iptalin gerçekleşeceği söyleniyor. Konu ilgili hattımın müşteri hizmetlerini arayarak; sim menü uygulamasına yanlışlıkla, bilerek veya bilmeyerek hiçbir şekilde girmek istemediğimi, uygulamanın telefonumda olmamasını, girişlerimi engellemelerini istediğimde beni Türk Telekom dışında 0850 532 1798 numaralı bir telefona yönlendiriyorlar.
 • Türk Telekom hattı kullanıyorum. Faturamı otomatik ödediğimden fark etmediğim 9222 iddia aboneliğim olduğunu fark ettim. Hiçbir şekilde ilgilenmediğim bir konuda aboneliğim anlayamadım.
 • Türk Telekom müşteri temsilcisi aboneliği iptal etti. Geriye dönük nasıl onay verdiğimi ispatlamanız gerekir dediğimde bunun cihaz onayın olduğunu kendileriyle ilgili olmadığını söyledi. SMS ile gelen mesajdaki 085053**8 numaralı telefonu aradım. Müşteri hizmetleri bu telefonun Türk Telekom'un iade iptal işlemlerine ait olduğunu söyledi, sim menü üzerinden, herhangi bir onay alınmadan, abone olunabildiğini ifade etti. Bilgim dışında yapılan iddia aboneliğinin iptal edilerek, geçmişe yönelik ödemelerimin iade edilmesini talep ediyorum. Bilgim dışında abone oluyorum, muhatap bulamıyorum. Bir yere abone oluyorsam bunun şirket tarafından ispatlanması gerekmez mi? Türk Telekom'dan bu konuda cevap bekliyorum...
 • Turkcell menü üzerinden yanlışlık "kim aramış" bölümüne dokundum ve hemen aktif hale geldi. Burası ücretli bir uygulamaymış. Bana hiçbir onay ya da bilgilendirme yapılmadan aktif edilmesi iyi niyetli gelmedi. Bu durumun iptal edilmesini ve iade yapılmasını talep ediyorum.
 • Canlı maç tahmini ve portföy uygulama aboneliklerinden dolayı 156 TL fazla ödedim faturamı Turkcell menü uygulaması diye saçma bir uygulama otomatikmen telefona simi taktığımızda yükleniyor olup 4 yaşındaki kızım 17/05/2022 tarihin canlı maç ve portföy servislerine bu uygulama üzerinden üyelik yapmış yani herhangi bir kod kullanılmadan ve bu Turkcell in bir bilerek bu durumlara düşmememizi istediğini düşünüyorum çünkü 15 yıl önce olan Turkcell menü diye saçma bir uygulamanın ne faydası var bize lütfen 156 TL nin iadesini talep ediyorum ayrıca bu çağ dışı uygulamayı kaldırın iade edilmemesi durumunda adıma bulunan iki hattı da bu mağduriyetten dolayı başka bir operatöre geçeceğim.
 • Vodafone hattımda izinsiz gelen sim menü ve hattan gelen mesajlar dolayısı ile hattımdan üyelik iptal ücreti kesilmiş olup 30.04.2022 saat 22.13 de m** isimli müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede tamamen baştan savma cevaplarla haksız kesilen ücret iade edilmemiş ve bu süreç beni Vodafone hattından soğutmuştur. Sorunumun çözülmemesi durumunda operatör değişikliğine yapacağım.
 • Telefonum elimde internette sörf yaparken tak diye önüme sim menü geldi. Tamama bastım içerik nedir, ne değildir bilmiyorum. Neye onay verdiğimi bilmiyorum. Müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum. Lütfen neye onay verdiğime dair bana bir bilgi geçer ve iptal ederseniz çok sevinirim.
 • Sorunun şu; telefonum kapalı iken ekranıma kampanya, özel içerik paketleri geliyor "sim menü", "Vodafone menü", " interaktif kampanya servisi" vs adına ne derseniz deyin bu başlık altında arada bildirim, uyarı geliyor. Bu bildirimlerin gelmesini istemiyorum. Çünkü telefonum kapalı iken direk ekrana geliyor ve evet ya da hayır seçeneği var sadece. Bunlardan birini seçiyorsun. Örneğin telefonum cebimde iken kabul ettim veya dalgınlığıma geldi yine kabul ettim. Sonraki süreçte taahhüdü, cayma bedeli, iptal süreci vs adına uğraşmamak için bu servisin gelmesini istemiyorum! Bu durumu 2-3 defa müşteri temsilcisine ilettim. Kapattık beyefendi dediler. Sonra yine geldi aynı mesajlar. Affedersiniz ama ben bunlarla uğraşmak zorunda mıyım sürekli? Bir defa arayıp iptali istemişim zaten. Para kazanmak adına bizi keriz yerine koyuyorsunuz. Eminim ki bu işlerle uğraşmayı beceremeyen ve bu servisler için o kadar para ek ücret ödeyen vardır ki! Vodafone'dan ayrılmayı düşünüyorum. Sürekli uğramak zorunda mıyım! Lütfen biraz Tüketici Hakları.
Şikayetlerin daha fazlası için 
 • https://www.sikayetvar.com/turk-telekom/icerik-servisi
 • https://www.sikayetvar.com/turkcell/menu?k=uygulamas%C4%B1
 • https://www.sikayetvar.com/vodafone/menu/sim
Konu ile ilgili yaptığımız araştırmalarda operatörlerin adeta tuzağı gibi görünen simmenü uygulamalarının istem dışı olarak yeni fatura bedellerine sebep olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar sim menü bildirimi ile telefonu kullanırken rastgele bir anda beliren ve yanlışlıkla tamama basmanız halinde hiç fark etmeden sizi borç altına sokabilen tuzak olarak nitelendiriyor. "Sim menü uygulamasını kullanmak istemiyorum" diyenlerin sayısı her geçen gün artarken operatörler simmenü firmasının kendileriyle ilgilisi olmadığını iddia ederek müşterilerin taleplerini geri çevirmeye çalışmaktadırlar

Simmenü Uygulaması Nasıl İptal Edilir ?

Türk Telekom SIM Menü'de yer alan abonelikli servislerin iptal bilgileri abonelik başlangıç mesajlarında belirtilmiştir. İptal etmek istediğiniz servise ait iptal keywordunu 9222'ye göndererek servis aboneliğinizi iptal edilebilirsiniz. Aboneliğin iptal edilmesi durumunda, ilgili dönem için ücret iadesi yapılmaz.Hangi servise abone olduysanız servisin adını yazıp 9222’ye kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Servis adı abone olduğunuza dair gelen mesajın içerisinde yazmaktadır.
IOS işletim sistemli cihaz kullanan Türk Telekom müşterileri kolaylıkla abonelik iptalini gerçekleştirebilir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.
Telefonunuzda “Ayarlar” bölümüne girin,
Telefon sekmesine tıklayın,
“Sim Uygulamaları” menüsüne tıklayın,
Karşınıza açılan bölümde “Sim Menü” alanına tıklayarak aktif aboneliklerinizi görebilir ve iptal edebilirsiniz.
Bu işlemleri yaptığınız halde sim menü servisi karşınıza çıkmaya devam ediyorsa müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 1 444

Derleme @erolkaranet - 28.06.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.