@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kurbancıların Rant Hırsı Kurbanları Telef Ediyor..

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kurban yönetmeliği de yayınlandı. Bayrama 15 gün kala da kurbanlıklar şehirlere inecek. Kurban pazarlarında hareketlikte başlamış olacak.
Vekaletle kurban kesen kurum ve marketlerin de duyuruları gün ve gün artmaktadır. Başta mahalle kasapları olmak üzere, marketler, irili ufaklı dernekler, vakıflar ve normalde besicilikle, kasaplıkla ilgisi olmayan bir çok işyeri önünde "Kurban Hissesi Satılır" duyurularını görmek mümkün..
Küçük ve büyükbaş yetiştiren besicilerde, çiftlerinin reklamlarını yapmaya başladı bile..
Ne var ki "daha kolay olur, imkanım yerim yok, Kurbanla uğraşamam" diyenlerin hızla arttığı günümüzde kurban üzerinden rant sağlayanların hepsinin dürüst olduğunu söyleyemeyiz.
Her yıl olduğu gibi bu yılda sosyal medyadan ya da yerle medya aracılığıyla kendilerini mükemmel gösteren besiciler  adeta ağızları ile kuş tutmaya çalışmaktadır.
Yayınladıkları videolarda adeta mükemmeli gösteren, buldukları bir kaç kişiye uzattıkları mikrofonlarla hayalleri süsleyecek şekilde kurban kestiklerini, böldüklerini, paketlediklerini hatta arabaya kadar taşıttıklarını söyleyen kurbancıların ağzından sanki bal damlıyor.
Kurbandan önce normal kesim yerlerinin görüntülerini sanki kurban günü imiş gibi lanse edenlerin gerçek yüzlerinin kurbanın ilk günü tesiste göründüğünü sizlere net olarak söyleyebiliriz
İslami usullere göre deyip İslami usullerden çok uzak, kıble falan dinlemeden, tekbir, besmele, dua gibi olması gereken sözlerin bile havada kaldığı, hayvanlara adeta zulüm edercesine kesen kasapların artistik hareketleri bile insana itici gelmektedir. 
Geçmiş yıllarda yazdık.Yaşadık, gördük yazdık. 
Ancak bu yıl yaşamadan geçmişten kalan deneyimlerimizle  bir kez daha Kurbanını kurban gibi kesmeyi düşünen, Allah için kurban kesmeyi düşünenlere tavsiye niteliğinde bir kez daha hatırlatalım, istedik.


Öncelikle reklamlara, süslü videolara kanmayın. Araştırın, gidin görün, hatta mümkünse daha önceleri oralarda kurban kesenleri bulun, sorun, soruşturun.
Söyledikleri gibi size hiç bir zaman 20 dakika da değil bir saat içinde kurbanı kesip, parçalayıp, paketleyip size kimse teslim edemez. 
Kurbanı şu kadar vakitte kesiyoruz kelime oyununa gelmeyin.
Bir günde kesecekleri kurban sayısını öğrenin. Bunu zamana bölün. Mantığınız alıyorsa orada kısa zamanda kurbanınızı alacağınızı düşünebilirsiniz Aksi halde ertesi güne kalabilir. Ya da kendiniz çalışarak o günü teslim alabilirsiniz.
Kurbanınıza dokunun, kesilirken yanında durun. Bu peygamberin emridir. 
Tekbirinizi, duanızı asla unutmayın. Allah'ın emridir
Kasabın bismillah dediğini duyun. Besmelesiz kesilen hayvan haramdır
Kurbanı hisseli olarak alıyorsanız, kurban ortaklarınızı görün, niyetlerini öğrenin. Et için kesen varsa kabul etmeyin.
Elemanların sizi yolunacak kaz gibi görebileceğini, çoban parası, kasap kelle kesim parası, parçala parası, gibi sözlerle avanta isteyenlere imkan vermeyin.
Kurban kesim yerinde erkenden bulunun. Sıranızı alın ve takip edin.
Kurban kesim yerlerinde gerçeği yaşadığınızda, kurbanların nasıl telef edildiğini gördüğünüzde Allah için yapılan bir ibadetin nasıl bir rant, bir para kazanma uğruna telef edildiğini göreceksiniz.
Bu arada sakın kurumların, vakıfların, derneklerin vekaletle kurban kesilir oyununa gelmeyin. Hatta uzak ülkelerde kurban kesim hisselerine girmeyin.
Bu tuzağa da düşmeyin
İslamda vekalet sistemi, Diyanet kurumu dahil hiç kimsenin uyguladığı gibi uygulanmaz. Kurbanınız bu oyuna girdiğinizde kurban olmaktan çıkar.
Kurbanın üzerindeki rant oyunlarına karşı uyanık olun.

Erol Kara - @erolkaranet - 14.06.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.