@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKurasız Hac Ücretleri Dudak Uçuklatıyor.Ülkemizde milyonlarca kişinin yüreğinde olan hac özlemi kontenjan yüzünden her yıl ortalama 90 bin kişi için gerçekleşiyor. Her geçen yıl daha fazla kişinin hac kurasına katıldığı ülkemizde covid salgını yüzünden 2 yıldır kimse gidemiyordu.

Suudi Arabistan'ın bu yıl 40 bin kişilik kontenjan belirlediği ülkemizde hacılar 7 Haziran'dan itibaren yola çıkacak.

Bilindiği gibi, Kura uygulamasındaki kota Suudi Arabistan’ın nüfus artışına ve yoğunluğuna göre her ülkeyle imzaladığı Hac Protokolünde belirleniyor. Suudi Arabistan’ın ülkelere verdiği yıllık kontenjan ülke nüfusunun ortalama binde birine tekabül ediyor. Türkiye için imzalanan son protokolde yıllık hacı sayısı kontenjanı 40.000 civarında kişiden oluşuyor. 
Hac kurasında her yıl umutla çıkmayı bekleyen vatandaşların yanı sıra son yıllarda farklı ülke kontenjanlarından yararlanarak ülkemiz insanını hac ibadeti için Suudi Arabistan'a götüren firmalar da yok değil.

Kurasız Hac Nedir ?

Kurasız Hac ya da Özel Vizeli Hac olarak da tabir edilen bu uygulamada,. kişiler hac vazifelerini kura sonucunu beklemeden yerine getirebiliyorlar. Özel hac vizesi denilen vizenin  hac izinlerini farklı ülke kontenjanları üzerinden alındığını asla unutmayın.
Bunun yanı sıra bazı firmalar da kasap, berber , tesidatçı, inşaat çalışanı, boyacı vs gibi meslek sahibi kişilerin hac süresince çalışabilmeleri için geçici işçi vizesi ile hac bölgesinde çalışacak kimseleri götürüyor. Ancak,bu tür firmalar sanki orada çalışacakmış gibi işçi vizesiyle götürdükleri kimselere bir şekilde kaçak hac yaptırarak kuraya girmeden hac ibadeti yaptırmış oluyorlar.

Kurasız Hac Ücretleri

Kurasız hac yapmak isteyenlerden firmalar en az 9 bin en fazla 14 bin dolar aralığında ücret istemektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile hacca gidecek olan vatandaşların 2 kişilik odada kişi başı 21.200 SAR, 3 kişilik odada kşi başı 18.900 SAR ve 4 kişilik odada kalmak isteyenlerin ise 16.900 SAR şeklinde ödeme yapacağı belirtilmişti. 
Hacca özel şirketlerle gitmeyi seçen vatandaşlar da oda tipi binalarda 13.500 ve 17 bin Suudi riyali ya da 5 yıldızlı otellerde 11.500 ve 17 bin dolar arasında ücretle hac ibadetini yerine getirmeye çalışacak.

Diyanet; Kurasız Hacca Gidenler Mağdur Oluyor

“Kurasız hac diye bir şey yoktur. Bu tür gidişler illegal hacca gidişlerdir. Bunlar işçi vizesi, ticari vize olarak gidip bazen Cidde ve Medine havalimanlarından dönüşleri oluyor” diyerek vatandaşların bu tür organizasyonlara rağbet etmemesini söyleyen Hac Hizmetleri çalışanları ""Kurada çıkmayan kardeşlerimiz değişik yerlere yönlendiriliyor. Biz kanunun bize verdiği yetkiyle Diyanet İşleri ya da TURSAB'a bağlı acenteler kanalıyla götürüyoruz. Vatandaşlarımıza uyarı yapmak istiyoruz. Kurasız hac diye bir şey yoktur. İşçi vizesi, ticari vize hac yapılmıyor. Suudi Arabistan hak kazananlara Arafat'ta yer tahsis ediyor. Bu kardeşlerimiz işçi statüsünde olduğu için onların Arafat'ta herhangi bir yeri yoktur. Dolayısıyla orada kendilerine yer tahsis edilen kişilerin hakkına girmiş oluyorlar. Biz bu gidişleri tasvip etmiyoruz mağdur olmamaları için. Bu konuda çok seçici olmalılar, bu yollara başvurmamalarını kendilerine tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Din İşleri Yüksek Kurulu cevaplıyor "Kurasız hacca gidilir mi?" okumak için tıklayınız

Haber @erolkaranet - 1 Haziran 2022

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam