@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Hanımlar Ravzayı Nasıl Ziyaret Eder
Kadınlar Mescid-i Nebevi'ye daima arka taraftaki 13-18 ve 24-29 nolu kapılardan içeri girerler ve belli saatleri vardır.
Medine’ye giden hacı ya da hacı adayları otellerine yerleşip istirahat ettikten sonra en uygun zamanda çok tabii olarak Mescid-i Nebi’ye gideceklerdir. Otel ve Mescid arasındaki uzaklık yürüyüş mesafesindedir. Buna rağmen ziyaretçilerin kaldıkları otellerden Mescid’e giden yolu iyi öğrenmeleri ve etraflarına dikkat ederek yürümelerinde fayda vardır. Özellikle yaşlıların arkadaşlarını çok iyi izlemeleri gerekmektedir.
Ziyaretçiler eğer ilk defa Mescid-i Nebi’yi göreceklerse oraya vardıkları en kısa zaman içerisinde kafile din görevlileri tarafından Mescid’in kapısına kadar getirilirler ve orada bırakılırlar. İçeri girmeden önce kapı numaralarına dikkat etmek gerekir çünkü mescidin birçok kapısı vardır.
Burada Kâbe’dekinden farklı olarak kadınlar ve erkekler mescide farklı kapılardan girerler ve Ravza ziyaretini farklı zamanlarda yaparlar.
Kadınlar Mescid-i Nebevi'ye daima arka taraftaki 13-18 ve 24-29 nolu kapılardan içeri girerler. Eğer kaç nolu kapıdan içeri girdiklerini bilirlerse buluşmak için arkadaşları veya eşi ile sözleştikleri yerde daha kolay buluşurlar. Aksi takdirde Mescid’in etrafını dolaşarak hem yorgunluk hem de üzüntü yaşamak kaçınılmazdır. Böyle durumlarda içerde bir Diyanet bayan görevlisi ya da dışarıda bir din görevlisinden yardım almak gerekecektir. Daha kesin çözüm: Türkiyeden eski de olsa cep telefonu götürüp orada genç-yaşlı herkese bir hat almak. O zaman ne eş, ne ana, ne de baba kaybolur. Kaybolduğunda bulmak için kimseye muhtaç olmazsınız.
Hz. Peygamberi ziyaret etmek için hanımların özellikle Diyanet görevlilerinin de bulunduğu bölümden yani 24 - 29 nolu kapılardan içeri girmeleri gerekmektedir. Mescid’in kapısında kendilerini buraya kadar getiren din görevlisi ya da eşlerinden ayrılan ve hangi kapıdan içeri girdiklerini öğrenen kadınlar orada bulunması gereken Türk bayan din görevlileri tarafından yönlendirilirler. Yalnız, kapıdan içeri girmeden önce Arap görevliler tarafından çanta ve üst-baş araması yapılır. Özellikle kapıya yaklaşırken ayakkabıları çıkarıp çantayı açıp göstermek ve oradaki uygulamayı çabuklaştırmak gerekir. Ayakkabıların temiz bir poşete konularak çantanın içine yerleştirilmesi ve mutlaka her an yanında dikkatle taşınması gerekir. Bazı hanımlar gerek ayakkabılarını gerekse çantalarını kapı yanına veya kitap raflarının altına koyuverirler çıkarken de onları bulamazlar. Mescid’e girerken kapıdaki aramada sorun oluşturacak-makas, bıçak, kamera, fotoğraf makinesi, mescidi kirletecek yiyecekler, çarşıdan alınmış hediyelik vs.- eşyaları çantada bulundurmamaya da dikkat etmek gerekir.
Mescid’e namaz vaktine az bir zaman kala gidilmişse namazı ya dışarıda kılmayı ve namazdan sonra içeri girmeyi tercih etmeli ya da eğer içeri girmişsek mümkün olduğu kadar içeri ve ön tarafa doğru ilerlemelidir. Çünkü ön taraflar yer bulmak için kapıya yakın olan yerlerden daha avantajlıdır. İyice ilerledikten sonra yer olmasa dahi en uygun görülen kısma nazikçe oturulmalıdır. Namaz için kalkınca mutlaka yer açılacaktır. Her ne kadar bazıları bundan memnun olmasa dahi bunu güler yüzle ifade etmek gerekir. Hac ibadetinin ve Hz.Peygamber’i ziyaretin eğitici yönünden de böylece istifade edilmiş olacaktır.
Namaz dışında, Mescit’te otururken bazı ülke hacıları çantalarındaki dua kitaplarını veya Kur’an’ı açıp okurlar. Orada bomboş oturmak ya da yanındakiyle hasbıhal etmek yerine vakti daha güzel geçirmenin yollarını aramalıdır. Kur’an bilenler Mescit’teki Kur’anlardan alıp bol bol okumalıdırlar.
Mescid içindeyken birkaç kişi birleşip, dua etmeye, birlikte Kur’an okumaya, dini sohbet etmeye, toplu tarzda hatim duası yapmaya kalkışmamalıdır. Mescidin yerli görevlileri bu tür davranışlara izin vermezler. Ayrıca bütün Mescid kameralarla izlenmektedir.Kadınların Ravza ziyareti, İlki sabah namazını müteakip, ikincisi öğle namazından sonra, üçüncüsü yatsı namazından sonra olmak üzere her gün üç kez yapılmaktadır. Erkek ve kadınları ayıran tahta paravanlar üzerinde numaralı kapılar bulunmaktadır. Namazdan sonra kadınlar bu kapıların önünde birikirler. Mescidin Arap görevlileri ülkeleri ülke isimlerinin yazılı bulunduğu levhalarla farklı yerlerde dururlar. O ülke halkı o levhanın yanında toplanır. Daha geride kalabalığın arasına girmeden oturup, kapıların açılmasını beklemek ve açılan kapıdan geçmek de mümkündür. Fakat eğer mescit görevlileri ülke ülke almak için tedbir almış buna göre plan yapmışlarsa buna uymakta yarar var. Değilse içeri ilk kapıdan girmiş olsak bile içerde görevliler bizi mutlaka tanıyacakları için grubumuzun yanına göndereceklerdir. Kapıların önü iyice yoğunlaşır, burada Mescid’deki Diyanet görevlilerinin de yönlendirme ve talimatlarına dikkat edilmelidir. Yaşlı, hasta, hamile ve sakatların kalabalık içine girmemeleri gerekir. Yaşlılar ve sakat arabası ile ziyaret gelenler ayrı yerden içeri alınırlar bekletilmezler. Kapılar açıldığında biran önce Ravza’ya ulaşmak için çığlık çığlığa koşuşturan kadınların -istemeden de olsa- vurup çarpmaları mümkündür. Esasında Hz. Peygamberin huzuruna bu şekilde gitmek hiç hoş bir davranış değildir. Sükûnetle içeri girdikten sonra Ravza’da Türkiye’den giden Diyanet bayan görevlilerinden ve mescidin Suudi görevlilerinden yardım almaları gerekir özellikle bu ilk ziyaretleri ise...
Öğle ve ikindi ezanlarından yaklaşık iki saat önce ziyarete giriş ilk kapıları kapanır. Bu yüzden sabah saat 10 ‘da, öğle saat 14’te Yeşil Kubbenin bulunduğu revakların altında olmaya dikkat edilmelidir. Çünkü bu kısma bir perde gerilir ve bundan sonra içeri kimse alınmaz. Ziyaret için acele etmeden o dar alanda izdihama mahal vermeden ve oradaki bütün hacılara sabrı tavsiye ederek salat ve selamlarla beklemekte yarar var.
Yeşil Kubbenin bulunduğu revakların altında kadınların ziyareti için ayrılan bölüm Hz. Peygamberin mübarek evi ve minberinin arasındaki cennet bahçesinin hizasından geriye olan kısımdır. Burası sağlam paravanlarla bölünmüştür. Hz. Peygamber’in kabrinin hizasına ulaşmak, O’nun minberi, mihrabı ve diğer sütunların yanına gitmek mümkün değildir. Ancak Hz. Fatıma’nın evinin bulunduğu duvar ve oradaki Bekçiler ve Hey’etler Sutunu’nun hizasındaki kısma kadar gidilebilmekte daha ileri geçilememektedir. Hz. Peygamber’in mihrabı ve minberi de kadınların ulaşamadıkları bölümde kalmaktadır. Bunlar için yapılabilecek bir şey yoktur.Revakların altında toplanan ziyaretçiler hepsi birden değil kısım kısım içeri alınırlar ki içerde daha fazla izdiham olmasın diye. Mescidin Arap görevlileri adeta kalabalığın önüne sütunlar arasına kalın halatlarla bend yaparlar ve bu bendi on-onbeş dakikada bir açıp bir miktar insanı içeri alırlar bu esnada daha önce içeri aldıkları ziyaretçileri de içerden çıkarmışlardır. Böyle böyle insanların izdiham oluşturmadan ve adilce ziyaretleri kısmen sağlanmış olur. İçeri giren ziyaretçi Yeşil halıların üzerindedir ve o an namaz kılmak için yer ve fırsat bulunduğu an Allah rızası için iki rekât namaz kılmak çok makbuldür. Namaz kılarken genellikle bir arkadaşın izdiham nedeniyle o kişinin yanında onu beklemesi kaçınılmazdır. Eğer yanında böyle biri yoksa ve çok kalabalıksa daha geride ve tenha bir yerde namaz kılmak inşallah aynı değerde olacaktır. Burada bu kadar insanın ziyaret için bekleştiği yerde dakikalarca kalmaktan, diğerlerine fırsat vermemekten ve kul hakkına girmekten sakınmak gerekir. Çünkü oradaki herkes Cennet Bahçesi denilen Ravza’da -Hz. Peygamber’in evi ile minberi arasındaki yer- namaz kılmak ve dua etmek için hasretle bekleşmektedirler. İbadetlerde ve davranışlarda şekillerden çok halisane niyetler ve samimiyetler önemlidir. Bunu unutmamak gerekir. Oradaki herkes Hz. Peygamber’in misafiridir. Hangi ülkeden olursa olsun insanlara haşin davranmak Hz. Peygamber’in hoşnutsuzluğuna neden olabilir.
Oradaki Türk Diyanet bayan görevlileri ziyaretçilere grup halinde yol gösterebilirler. Ravza’ya girip ziyaret etmek isteyen her kese tek tek eşlik edemezler. Bayan görevliler ayrıca Ravza’da ve Mescid’de sohbet edemezler, halkla birlikte dua da edemezler. Ziyaretçiler onlardan böyle taleplerde bulunmamalıdırlar.
Hz. Peygamber, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer’in de bulunduğu hücre-i saadet hanımların ziyaret ettiği yan kısım
Ravza’ya girenler orada kısa bir süre kaldıktan sonra verilen çıkış yönüne doğru yönelerek mescidin kadınlar bölümüne ulaşırlar. Ravza’da bulunulduğu esnada birtakım bidat ya da ona benzer davranışlardan sakınılmalıdır. Bu davranışlar mescidin Arap görevlilerinin şirk ve haram diye niteleyerek tepki gösterdikleri davranışlardır. Bunlardan mutlaka sakınılmalıdır.

rasulehasret.com
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.