@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamAvukat Stajlığında Naylon Dönem...
Genç bir çocuk panik halinde, fotokopi çektirmek için kırtasiyeye girdi. Elinde bulunan üç beş kağıdın fotokopisimi çektirince "ya bir de bunu firmaya götürüp onaylatacağım. Bir sürü iş" diye şikayet etti. Merak ettim, sordum. Meslek lisesi son sınıfında imiş, staj görmesi gerekiyormuş. Staj gördüğü yer çok uzakta imiş. Babasının kendi yerinde lokantacı olarak çalışıyormuş. Ancak branşı kimyagerlik olduğu için de sözde staj görüyormuş gibi bir firma ile anlaşmış. Onlar belgeyi imzalıyormuş. Bu da sanki o firmada çalışıyormuş gibi görünüp aslında babasının lokantasında bulunuyormuş.
Anlayacağınız, asli olan öğretimi ile ilgili staj yerinde bulunması gerekirken, babasının lokantasında kasada oturmayı tercih etmiş.
Geleceği ile ilgili bir belgeyi dahi götürüp imzalamayı kendine zor gelen bu genç, gitmeden görmeden, öğrenmeden kimyagerlik stajını yaptığını belgelendirecek. Daha 17 yaşlarında sahtekarlığı da öğrenmiş olarak..
Bunu neden ifade ettik.
11 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kararla, Avukatlık kanununda yapılan bir değişiklikte staj görecek olan hukuk mezunu istediği bir işte çalışabilecekmiş. Değişen kanuna göre, 
“Avukatlık stajına fiilen engel olmamak şartıyla herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılması avukatlık stajının yapılmasına engel değildir. Adli ve idari yargı hâkim ve savcı adayları ile hâkim ve savcılar hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında görev yapanlar da görevleri sırasında avukatlık stajı yapabilir. İlgili birimlerce stajın yapılması konusunda gereken kolaylık sağlanır. Bu fıkraya ilişkin usul ve esaslar Adalet Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte düzenlenir.” deniliyor.
Acı ama gerçek bununla, ileri yıllarda iyi bir avukat bulunamayacağının şekli beliriyor. Neden derseniz. Sadece eğitimle, okulda hukuk öğrenilmiyor. Hukuk en iyi adliyelerde öğrenilir. Pratik olarak. Okulda aldığı eğitim Hukukun beşte biri ise beşte ikisi adliyelerde, beşte biri avukat yanında kalan beşte bir ise hayatın tam ortasında öğrenilir.
Yeni kanunla stajyerler, avukatlıkla ilgisi olmayan, avukatlık ve stajyerlikle bağdaşmayan başka işlerde çalışacak Çalışmak zorunda kalacak. Zira yaşaması için çalışmaya, çalışması için para getiren bir işe ihtiyacı olacaktır. Bugün pek çok hukuk bürosu maaş vermeden, ya da karın tokluğu bir yana yol parasına yetmeyecek bir ücretle stajyer avukat çalıştırdığı için bu insanlar geçinememektedir. Aç kalmaktadır. Mağdur olmaktadır. Sigortalarını bile kendi ödeyen stajyerler dahi bulunmaktadır.
Ne var ki, hukuk sektöründe stajyerler için kalıcı, zorlayıcı hükümler getirilip barolar denetiminde maaşlı, sigortalı olarak avukatın ya da adliyelerin bünyesinde çalıştırılması gereken bu insanlar belki bir lokantada, belki bir imalathanede, belki bir alışveriş merkezinde pazarlamacı olarak çalışacak. belki de branşı ile hiç ama hiç alakası olmayan bir işte çalışacak ve bir yıl sonunda avukatlık ruhsatını bu şekilde alacak. Topluma avukat olarak çıkacak.(!)
Özel üniversitelerde paralı okuyarak mezun olanların eğitim seviyelerinin yetersiz olduğu biliniyor. Devlet üniversitelerinde de özel okullara göre biraz daha iyi eğitim alanların mezuniyet sonrası stajını da göstermelik, naylon, kâğıt üzerinde yapması sonucunda kalitesiz bir hukukçu olarak piyasada tabela avukatlığı yapmak zorunda kalacaktır. Oysa Avukatlık mesleğinin saygınlığı stajyerlerin saygınlığı ile başlar. 
Bu arada bu kanunun sadece kamuda çalışan hukuk mezunlarına fayda getirdiğini de bir şekilde not almalıyız. Zira, vatandaş hukuku bitirmesine rağmen sırtını devlete yaslamıştır. memur olmuştur. Geliri vardır. Ya giremeyenler. Bu uygulama dün hukuk bürolarında, adliyelerde iyi kötü staj görenlerin yarın daha kötü olacağını, adliye yüzü görmeden, hukuk bürosunun havasını koklamadan, dosyalarla haşır neşir olmadan yeni bir avukatlığa zemin ahzırlayacaktır. Özetle, bu yasa ile ta baştan hukuk kariyerini batıracaktır.

@erolkaranet - 13.06.2022

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam