@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Zehirli Dondurmalardan Uzak DurunUzmanlar, yanlış dondurma tüketiminin hastalıklara, hatta zehirlenmelere davetiye çıkarabileceği uyarısında bulundu.

Diyetisyenler, dışarıda satılan dondurmalardaki buz kristallerinin o dondurmanın bayat ya da eridikten sonra tekrardan soğutularak satıldığına dikkat çekerek bu tür olanların zehirli olacağınına vurgu yaparak mümkünse evde yapılan dondurmanın tüketilmesi gerektiğini belirtti. 

İçinde küçük buz parçacıkları ve kristalleşme oluşan, ağıza kumsu tat gelmesi durumunda dondurmanın, eriyip yeniden donduğunun en büyük kanıtı olduğu belirtilirken bu tür dondurmaların gıda zehirlenmesine yol açabileceği için kesinlikle yenilmemesi gerektiği konusunda uzmanından uyarı geldi.

Sıcak yaz günlerinde tüketilen dondurmanın sütten imal edilmesi nedeniyle her süt ürünü gibi bozulmaya, mikroorganizma üremesine elverişli bir gıda maddesiolduğu asla unutulmasın diyen gıda mühendisleri dondurmayı külaha servis yapmak için kullanılan kaşıkların iş bittiğinde satış elemanı tarafından bir bardak su içine konmasının önemli yanlışlardan biri olduğuna dikkat çekerek, su içinde oluşan mikroorganizmaların kaşıkla dondurmaya bulaştığını ifade etti.

Uzmanlar açıklamalarında, "Dışarıdan aldığımız dondurmalardan dolayı zehirlenme tehlikesi var. Dondurmanın içerisinde bulunan gıda boyaları ve katkı maddeleri dondurmanın bozulmasına yol açıyor. Mümkünse evde doğal yapılan dondurmaların tüketilmesi gerekiyor." dedi.

@erolkaranet - 25.05.2022


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.