@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Hacca İzinsiz Gidenlerin Cezaları Belli OluyorHac mevsimi yaklaşırken, Suudi İçişleri Bakanlığı, Hac düzenlemelerini ihlal edenler için yeni cezaları belirlemek için hazırlıklara başladı.

Taslakta, kutsal yerlere (Mina, Müzdelife, Arafat) izinsiz giren herkesin 15.000 SR (4.000 $) para cezasına çarptırılacağı birçok ihlal ve para cezası belirtildi. 

Yasa dışı hac yapanlara verilecek cezalar tekrarı halinde daha önce verilen cezalar ikiye katlanacak.

Mekke ve mukaddes yerlerin girişlerinde ve tren istasyonunda izinsiz ihram giyenlere 10 bin SR para cezası uygulanacak. Tekrarı halinde, imzalanan cezalar iki katına çıkacak ve ihlal eden hac yapamayacak.

Önceki iki suçun cezası her yıl ZilKade'nin 28. gününden (Hac ayından önceki ay) itibaren uygulanır. Bu ihlallerden birinin üçüncü kez tekrarı halinde, ihlal eden kişi, altı aydan az olmamak üzere en az bir ay hapis cezasına çarptırılmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmesinin yanı sıra para cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca, hac izni olmadan hacı taşımacılığı yapanlar, hacı sayısına göre 50.000 SR'den fazla olmayan para cezası veya altı aya kadar hapis cezası veya her ikisiyle de karşı karşıya kalacak. Taşıyıcıya aitse araca el konulacak.

Körfez İşbirliği Konseyi üyesi olmayan ülkelerden gelenler ise, İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle belirlenen şart ve prosedürlere uygun olarak Suudi Arabistan'dan sınır dışı edilecek ve Krallığa girişleri engellenecek.

Haber @erolkaranet - 20.05.2022

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam