@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hac ya da Umrede Edepli OlmakSosyal medyada dolaşan bir fotoğraf ..
Mekke'nin orta yerinde olduğu arka plandaki görüntülerden belli olan fotoğrafta ihram giymiş bir adamın edep dışı resmedilmiş.
Hemen önünde bir başka umrecini de kolunun ve gövdesinin bir yanı açık halde yürüdüğünü görüyoruz.
Tabii, ki fotoğraf edep, haya kavramlarını akla getiriyor.
Bir Müslüman nerede olursa olsun önce edebi ile Müslümandır. İlimden önce edep. Ahlak yapısının temeli olan edep.
Bir insan cahil olabilir, edebi bu cehaleti örter. Bir insan alim olabilir. Edebi alimliğini en üst seviyede hayranlığa dönüştürür.
Ancak, edep olmadı mı cahil de olsanız alimde olsanız bir hiç olarak parmakların ucunda kötü bir kişilikle gösterilirsiniz.
2006 yılında umreye gitmiştim. Önümde Kabe-i Muazzama tüm ihtişamı ile duruyordu. Namaz arası olduğundan bir sonraki vakti bekliyordum. Hemen hemen Mescidi Haram'da yer alan müezzin mahfilinin yan taraflarında idim.
Kabe'yi seyretmenin dahi insana sevap kazandırdığı o anda gözüm bir kaç metre ötemde oturan 5 -6 kişilik bir gruba takılmıştı.
Halka yapmış olarak oturan topluluk Türk umrecilerden oluşuyordu. Hemen başlarında da ihramlı 30 yaşlarında diğerlerinden bir hayli genç bir adam, ihramın altı var üstü yok. Resmen dizlerine kadar kapalı bulunan alanın dışında her yer çıplak.
Yanındakilere dini konuda sohbet veriyordu. 
Yaşları gençkin olan diğer amcalarda onu izliyordu. Vaaz veren herhalde bir din görevlisi id.Zira boynundaki mavi kurdeleli kimlik bunu açığa vuruyordu. 
Adamın yarıdan fazla çıplak hali beni rahatsız etmiş, ancak bir tartışmaya girmemek için , sohbeti bölmemek için yanlarına yaklaşmaya cesaret edemiyordum.
Ne var ki, giderek rahatsız oluyordum.
Bir ara göz göze geldik.
İhramını düzeltsin diye işaret ettim. Anlamadı.
Oradan seslendi.
"Hacı ağbi, sen de sohbetimize katılabilirsin" dedi.
"Katılmam"dedim.
Şaşırdı." Gel Hacı ağbi, çekinme biz de Türküz. "
"Biliyorum" dedim." Ancak senin gibi birinin sohbetine katılmam" diyerek sözümü tamamladım.
Yanındakiler de döndü baktı bana.. O halden konuşuyordu. Dini sohbet yapıyoruz., deyince.
"Kardeşim" dedim, "Edebi olmayanın sohbeti zehir gibidir. Neden geleyim ki, sana ihramını düzel diyorum, önemsemiyorsun. Her yanın çıplak, Kabe'nin önündesin. Mescidi Haram'dasın. Banyoda durur gibi ne oturuyorsun orada, Örtünsene" dediğimde..
Bana kızdı.
"Önce Edep, illa Edep"dedim. Yanındakiler kalktı gitti. O ise kızgın bakışlarını üzerimden ayırmadan çekti gitti.
Umre ya da Hacca giden bir vatandaş, hangi milletten olursa olsun neticede Müslümandır. Müslümanın edebi her zaman örnek olmalıdır. 
İhramlı bir Müslüman Harem'de dolaşırken, tavaf alanında olsun, Safa  Merve arasındaki say ibadetinde olsun, Mekke sokaklarında olsun, Arafat'ta, Müzdelife'de, Mina'da olsun ihramı nasıl kullanmak zorunda olacağını bilmek zorundadır.
İhramlı bir Müslüman tavafın ilk üç şavtında, Sayın ilk üç şaftında sağ kolunu ihramdan dışarı çıkartır. Geri kalan tüm zamanlarda baştan aşağıya örtülü olmak, örtülü kalmak zorundadır. Bu tesettürdür. Sadece kadınlar değil, erkeklerde örtünme kurallarına harfiyen uymalıdır. Bu ister hac ya da umrede olsun, isterse evinde, köyünde, mahallesinde olsun aynıdır.
İhram, yaşarken, canlı iken kefene bürünmektedir. 
İhram, bir Müslümanın giyebileceği en şerefli elbisedir.
İhramın kendisi edeptir.
Bu edepli, şerefli örtüye bürününce insan son derece özenli ve dikkatli olmaldıır. Ve asla, ve asla o elbiseye leke sürdürmemelidir.
Gerek o fotoğraf, gerekse yaşadığımız olay ihramı giymekten bihaber binlerce insanın varlığını bilmek imanlı bir Müslümanı üzmek zorundadır.
İhram takva ve ihlâs elbisesidir.. Takva elbisesini giymek edep ve samimiyettir. İhram, Allahu Teala'nın huzurunda olmak demektir. İhrama bürünmek, edebe de bürünmektir.
Bir Müslüman nerede olursa olsun, edebi muhafaza etmelidir. Mekke'de ihram giymiş bir Müslüman bu edebi ikiye katlamalıdır. Edepli davranmalı, edeple yürümeli, edepli konuşmalı, edeple yemeli Haremeyne, Kâbe’ye edeple girmeli, tavaf etmeli, vakfe yapmalı, şeytan taşlamalıdır. İslamın örtünme ilkelerine, emirlerine uymayan edepsizlik ihramın bembeyaz halini siyaha çevirir. 
Buradan Hac ve Umre Genel Müdürlüğüne de sesleniyoruz.
Hac ya da umreye gidecek olan din görevlileriniz başta olmak üzere hemen hemen o yolun has yolcularına önce Edep dersleri verin. Haremde, Mekke ya da Medine'de nasıl davranılması gerektiği konusunda 40 gün 40 gece ders verin. Sonra ihramın şerefini yerlere düşürmemeleri konusunda dersler verin. İhram yasaklarını, cezalarını öğretin. Sonra ibadet kurallarını anlatın. Sonra Mekke ya da Medine'de gezilecek yerlerden bahsedin.

Erol Kara - @erolkaranet - 3 Haziran 2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.