@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamErbaş, Hac Kafile Başkanlarını Uyardı. Sabırlı Olun, Kuranı Öğretin
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2022 yılı Hac organizasyonunda görev yapacak kafile başkanlarının hac süresinde ne yapmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Sabırlı olmayanın kafile başkanı olamayacağını belirten Erbaş, Kafile Başkanlarından hacılara hizmette ellerinden gelen çabayı göstermelerini, Hacıya hizmet etmeleri konusunda taviz vermemelerini ve 1 aylık süreçte hacılara Kuran-ı Kerimi öğretip, irşad vazifelerini aksatmamalarını istedi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2022 yılı Hac organizasyonunda görev yapacak kafile başkanları için düzenlenen “Hac Kafile Başkanları Toplantısı”na katıldı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kızılcahamam’da gerçekleştirilen toplantıya çevrimiçi bağlanarak konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hac organizasyonunun büyük bir tecrübe ve özveri gerektirdiğine işaret etti.

Başkan Erbaş, Hac ibadetinin İslam’ın en kapsamlı ibadetlerinden biri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sizler büyük ve hassas bir görev icra edeceksiniz. Vatandaşlarımızın bu ibadeti hakkı ile yerine getirmesi hususundaki sorumluluğunuz yanında Başkanlığımızı ve ülkemizi de temsil edeceksiniz. Dolayısıyla, hac organizasyonu sizlerin disiplinli çalışması ve samimi gayretleri ile başarılı olacaktır. Hacı adaylarımız, hacılarımız milletimizin bizlere bir emanetidir. Sizin, hacı adaylarımıza karşı göstereceğiniz sabrınız ve samimiyetiniz en büyük azığınız olacaktır. Sabır varsa sizin için de, hacı adaylarımız için de hac ibadeti kolaylaşacaktır. Hac sabırdır ve sabır olmadan oradaki organizasyonun başarılı olması mümkün değildir. Bu sabırda en çok görevlilerimizde olacak. Birçok hacı adayımız belki ülkesinden ilk defa ayrılacak ve birçoğu da ilk defa mukaddes topraklara ayak basacaktır.
Hacı adaylarımız ilk defa Kâbe’yi, Arafat’ı, Safa ve Merve’yi, Hira’yı, Sevr’i, Ravza’yı, Uhud’u ilk defa görecekler. Bu sebeple onların hac ibadetini, tüm şartlarına ve maksadına uygun şekilde yerine getirmelerini sağlamak için en güzel rehberliği yapmak bizim en temel görevimiz ve büyük bir sorumluluğumuzdur.
Bu konularda hiçbir eksikliğe, hataya ve ihmale mahal vermemeliyiz. Yani hiçbir hacımız benim haccım kabul oldu mu? tereddütüne kapılmamalı. Dönerken gönlü rahat olmalıdır. Her gittiğimiz yerde haccın hikmetini, sebebini hacılarımıza daha başlamadan önce güzel bir şekilde anlatmalıyız. Kafilemizdeki her bir vatandaşımızın ibadetlerini usülüne uygun yapıp-yapmadıklarını mutlaka takip etmeliyiz.
Hac ibadetinin arkasındaki anlam ve hikmetlerin idrak edilmesi yani irşat vazifesi ikincşz asli görevinizdir. Hac ibadetinin hikmet boyutunu, her sembolün arkasındaki büyük anlamı, kafilemizdeki her kardeşimize mutlaka anlatmalıyız.
Kafile başkanı olarak sizler birlikte görev yapacağınız din görevlisi kardeşlerimize de rehberlik edeceksiniz. Onların bu görevi hakkıyla yerine getirmeleri noktasında sizin yönlendirmeleriniz büyük bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda kafileniz içinde iyi bir planlama, güzel bir organizasyon, sağlam bir koordinasyon hem hizmetinizi kolaylaştıracak hem de verimliliği artıracaktır." dedi.

Erbaş, son olarak irşad çalışmalarına önem verilmesini ifade ederek “Hac mevsimini bir aylık irşada ve eğitime dönüştürebiliriz. Bu ne büyük bir fırsattır. Yani 40 bine yakın insanımızı bir ay boyunca eğitiyoruz, irşat ediyoruz. Hem hac ibadetlerini yapmış oluyorlar hem de irşat programını gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu yüzden her anı irşada çevirin. İrşat ekiplerinden azami derecede istifade edin. Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuyamayanlar açısından, Kur’an’ı okumayı öğrenmek için haccın süresi yeterli bir zamandır.” dedi.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan da katıldı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam