@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamEhliyet ve Pasaportlardan Turkey Kelimesi Kaldırılıyorİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni pasaportların basımı için Macaristan ile anlaşmaya varıldığını belirterek,"tasarım çalışmaları ve pilot üretimi başarıyla tamamlanan yerli pasaportun seri üretimi için son aşamaya gelindi" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında yerli üretim e-Pasaport ile yeni e-Sürücü belgesi ile e-Mavi kartın tanıtımını yaptı.

Bakan Soylu, "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün çalışmasıyla, yeni yerli e-Pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot üretimi başarıyla tamamladık. Seri üretim için son aşamadayız. İnşallah ağustos ayında kendi e-Pasaportumuzu kendimiz üreteceğiz." bilgisini paylaştı.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni yerli e-Pasaportumuz TÜBİTAK AKİS işletim sistemli temassız çipe ve birçok yeni güvenlik öğesine sahiptir. Ayrıca yeni yerli e-Pasaportta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilk kez 'Turkey' ifadesi yerine 'Türkiye' ifadesi yer alacaktır. Tasarımı özgün bir tasarımdır. Pasaportun her sayfasında ülkemizin farklı şehirlerine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlerine yönelik görseller, şehre özel, her şehre ait özel bitki görseli yer alacak.  dedi.

Macaristan ile pasaport basımı konusunda bir sözleşme imzalanacağını bildiren Bakan Soylu, "Macaristan ile birbirimize bir yedekleme konusunda görüşüyoruz. Burada pasaport basma merkezlerinde herhangi bir sıkıntı olduğunda ya da onlarınkinde olduğunda, biz onların pasaportunu onlar da bizim pasaportumuzu basabilme kabiliyetine sahip olunacak. Macaristan ile uzun zamandan beri çalışıyoruz." diye konuştu.

Kaynak : İçişleri Bakanlığı

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam