@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Dünya Yasaklıyor, Türkiye'de Engel Yok..Saf ve yüksek oranda konsantre kafein içeren ürünlerin satışını Avrupa ve Amerika yasaklarken ülkemizde engelsiz olarak her yaştan insana satışının yapılması, ülke halkımızın sağlığının hiç ama hiç önemsenmediğini ortaya çıkartmaktadır.

Kalp ve beyin için önemli bir hastalığa sebep olan , fazla tüketildiğinde, sıcakta içildiğinde ya da beraberinde alkol alındığında beyin kanamalarına kadar rahatsızlıklara sebep olan, sonuçta insanın ölümüne neden olan enerji içecekleri doktorların tepkisine rağmen her yaştan insana serbestçe satılmaya devam etmektedir.

Enerji içeceklerinden sonra bu kez granül halde, tek kullanımlık poşetler içerisinde satılan ve suda eritilmeden direkt dil üzerine dökülerek susuz olarak  kullanılan kafeinlerin de ülkemizde yaygın olarak satılması insan sağlığına vurulan bir ikinci darbe olarak ortaya çıkmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu olan bir kurum olan, dünya çağındada önemli bir yeri bulunan FDA'nın Amerika'da satışını yasakladığı bu kafein ürünün enerji içeceklerinden daha tehlikeleri olduğuna dair açıklamaları gündemde yerini korumaktadır.

Ülkemizde değişik isimlerle satışa "ilaç değildir" denilerek yine de eczanelerde, online alışveriş sitelerinde reklamları yapılarak, kolayca ve serbestçe satılan toz ve sıvı formlarda saf veya yüksek konsantrasyonda kafeinden oluşan besin takviyesi ürünlerin ölümcül olaylara sebebiyet verdiği belirtiliyor.

Tek kullanımlık poşetlerdeki bir çay kaşığı miktarda bulunan saf toz kafeinin 28 fincan kahve ile aynı miktarda kafein içerdiği belirtiliyor. Uzmanlar  bunun ciddi sağlık sonuçları olabilecek toksik miktarlar olacağını belirtmektedir.

Uzmanlar, normal bir kahvenin insan için yararlı olduğunu ancak toz halinde satılan saf ve yüksek konsantrasyonlu kafein ürünlerinin çok daha güçlü olduğunun ve hızlı veya tehlikeli derecede düzensiz kalp atışı, nöbetler ve ölüm dahil olmak üzere ciddi sağlık etkilerine sahip olacağını söylemektedirler.

Bu şekilde kafein tüketen insanlarda kusma, ishal, uyuşukluk ve oryantasyon bozukluğunun ilk belirtiler olduğunun altını çizen uzmanlar bu tür rahatsızlıkları olan insanların bu ürünü kullanmalarının neticesinde yaşamlarının tehlikeli hale gelebileceğini söylemektedir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı'ndan ya da Tarım Bakanlığından enerji içeceklerinin satılması konusunda dahi men edici bir karar çıkmaması bir yana saf ve yüksek konsantrasyonda kafeinden oluşan diyet takviyelerinin tehlikeli ürünler sınıfında sayılmaması normal gibi görünüyor.

Oysa Amerika, bu ürünler için, ürüne el koyma veya firmanın ürünü üretmeye veya pazarlamaya devam etmesini önlemek için bir ihtiyati tedbir gibi yaptırım eylemlerini ele almaya başladı bile..

Derleme @erolkaranet - 23.05.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.