@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamDiyanet, Teknolojiyi Sevdi. Müftülüklerin Yükü AzalıyorDiyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hac İşlemleri E-Devlet Kapısında” tanıtım programı yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan selamlama konuşması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,, programda yaptığı konuşmada, dünyanın bilişim çağında olduğunu ve bu alandaki gelişmelere şahit olduklarını belirterek, "Bütün bu gelişmeler, hayatın her alanında olduğu gibi din ve diyanet hizmetleri alanında da mevcut gerçeklikleri dikkate alarak hizmet üretmeyi zorunlu kılmaktadır.” dedi.

Başkan Erbaş, İslam’ın evrensel değerlerini dijital mecralar yoluyla tanıtmak amacıyla her yaştan kullanıcıya hitap eden içerikler ürettiklerine işaret ederek, “Kur’an-ı Kerim hatim ve meal setleri, yüzlerce kitap, makale, sesli ve görüntülü içeriklerin bulunduğu dijital yayın platformumuz var. e-kitap, e-dergi, e-makale, sesli kitap gibi yayıncılık faaliyetleri yanında, sosyal medyaya yönelik video, kısa film, infografi ve benzeri içeriklerle yayıncılık hizmetlerini geniş bir yelpazede sürdürmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Başkan Erbaş, hac ve umre alanında başvuru, takip gibi iş ve işlemlerin dijital ortamlardan yapılabilecek hale gelmiş olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Hac, İslam’ın en kapsamlı ibadetidir. Yani İslam’da ibadetler bazen sadece bedenle yapılır, bazen hem beden hem de mal ile yapılır. Namaz bedeni ibadettir, zekat mali ibadettir. Ancak hac ibadeti hem bedeni hem de mali ibadettir. Dolayısıyla kapsamı çok geniştir. Mü’minler için en büyük ibadetlerden birisidir. Tarifi imkânsız bir heyecandır. Aynı zamanda, hacca ve umreye gidenler, gidecek olanlar, başvuruda bulunanlar ve onların aile ve yakınlarını da düşündüğümüzde milyonlarca vatandaşımızın gündeminde olan bir ibadettir. Dolayısıyla Başkanlığımız hac ve umre hizmetlerine çok büyük bir ehemmiyet vermektedir.”

Başkan Erbaş, vatandaşlarımızın hacca ve umreye başvuru, kayıt ve takip gibi işlerini e-devlet üzerinden yapabilmelerini sağladıklarını belirterek, “22 Nisan 2022 tarihinden itibaren Umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin kayıtlar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış, halen kayıtlar bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.” dedi.

Vatandaşlarımızın işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için hizmeti nasıl kullanacaklarını anlatan eğitim videolarının da oluşturulduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Hac ön kayıt, kura sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş-dönüş, otel bilgileri, kafile görevlilerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler ‘Hac İşlemleri’ çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır. Vatandaşımız e- Devlet kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada buluyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir.” açıklamalarında bulundu.

Programa, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Doç. Dr. Selim Argun ile Başkanlığın üst düzey yöneticileri de katıldı.

Kaynak : Diyanet İşleri Başkanlığı

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam