@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Cami Duvarındaki Fetih Süresini Saklamışlar
Kastamonu'da bulunan Hazreti Pir Şeyh Şaban-Veli Camiiinde sürdürülen restorasyon çalışmasında, caminin duvarlarına zamanında nakşedilmiş bulunan Fetih süresinin gizlendiği ortaya çıktı.

Kastamonu'da bulunan Şeyh Şaban-ı Veli Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, caminin bir iç duvara sahip olduğu ve bu duvarlar üzerinde Fetih Süresi'nin ayetlerinin olduğu tespit edildi.


Kastamonu'da bulunan Hazreti Pir Şeyh Şaban-Veli Caminde dönemin meşhur hattatları tarafından duvarlara şimdiye kadar keşfedilmemiş, çok değerli sülüs hattı ile yazılmış bulunan Fetih süresinin ortaya çıkması sevinç uyandırdı.Vatandaşlar, Kastamonu'daki kültür ve inanç turizmine katkı sağlayacak bu eseri ortaya çıkaran Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve dolayısıyla müteahhit firmaya teşekkür etti.

Vakıf Haftası dolayısı ile düzenlediği toplantıda camideki çalışmalarla ilgili bilgi veren Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, caminin 6 arklı noktasında ayetlerin korunduğunu söyledi.


Pınar, yaptığı açıklamada, Şeyh Şaban-ı Veli Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının Kurban Bayramı öncesinde bitirilmesinin planlandığını, bayramda da ibadete açılacağını ifade etti.

Pınar konu ile ilgili şunları söyledi.
"Caminin iç kısmında ikinci bir duvar olduğunu, önceki ilk haliyle eklenti olan duvar arasında fetih suresinin belli bir bölümlerinin olduğunu gördük. Halvet odalarının çıkışında çeşme olduğunu gördük. Bugüne kadar herhangi bir yerde rastlamadığımız, hangi amaçla kimler tarafından yapıldığını bilemediğimiz ve yoğun çalışmamıza rağmen sağlıklı veri elde edemediğimiz bazı bulgulara ulaştık. Bunların en kıymetlisi de Fetih Suresi oluyor. Fetih suresinin cami içerisinde 6 farklı noktada ayetlerinin korunduğunu gördük. Doğu ve Batı cephelerinde mahfel katına sınır olan 6 noktada Fetih suresinin belli bölümlerini kurtarabildik. Tamamını değil. Belki ilk yapılışında tamamı vardı ama sonraki restorasyonlarda düşmüş olabilir. "

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.