@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamBudistlerin İslam Karşıtlığı Filmine Tepki
1990'larda Hinduların Keşmir Vadisi'nden çıkışını konu alan tartışmalı bir film olan "Keşmir Dosyaları" adlı film başta Singapur olmak üzere bir çok ülkede İslama hakaret ediyor gerekçesiyle yasaklanmaya başlandı.

Bir Bollywood filmi olan "Keşmir Dosyası’’nın Hindistan'da iktidardaki Bharatiya Janata Partisi tarafından desteklenen ve Müslümanların imajını zedelemeyi amaçlayan birçok uydurma vakaalar içermsi üzerine İslami camia tarafından tepkiyle karşılandı.

Medyadan edindiğimiz bilgilere göre, Hindistandaki iktidar partisinin sponsor olduğu filmde, Müslümanlar Pakistan hükümeti tarafından desteklenen kana susamış hainler olarak tasvir ediliyor.

Edinilen bilgilere göre,  nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu Keşmir'de Hindu dinine bağlı Brahminlerin sistematik olarak arınmasından bahsediyor ancak filmin hikayesinin gerçeklikle hiçbir ilgisiolmadığı vurgulanıyor. 

Filmin olayları arasında Hindu kadınlarının Müslümanlar tarafından öldürülmesi ve vampir olarak gösterilmesi yer alıyor. Ayrıca film, Pakistan'ın bu ülkeye karşı Hindistan'ın daimi düşmanı olarak kurduğu komploları anlatıyor ve Hindistan'ın başına gelen herhangi bir talihsizlikten Pakistan'ın sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Filmin Müslüman Keşmir halkını vampir gibi göstererek insanlıklarını yok ettiğine ve şimdiye kadarki Müslümanlara en çok hakaret eden film olduğuna inanıyor.

Sosyal medyada hararetli bir tartışmaya sebep olan filmi destekleyenler, bunun Keşmir tarihinin ihmal edilmiş, kanlı bir bölümüne ışık tuttuğunu söylerken, bazı eleştirmenler bunun gerçekler konusunda dikkatsiz ve İslamofobik düşmanlık içerdiğini iddia ediyor. 

Ülkemizde de ilgiyle izlenen Hint filmlerinin yapımcılarının hükümetin istekleri doğrultusunda ve baskısıyla ürettikleri yeni filmlerde düzenli olarak İslami kişilikleri ve kültürü köktenci bir terörist gibi göstermeye başladığı öğrenildi.

Singapur hükümeti, Keşmir bölgesindeki Müslümanları hedef alan Hint yapımı bir filmin yayınlanmasını yasakladı.

Keşmir Dosyaları adlı film Hindistan'da vizyona girdikten sonra hükümetten vergi indirimi  almasının yanı sıra tüm kamu çalışanlarının filme gitmesi için izin verildiği öğrenildi.

'Keşmir Dosyaları' kadrosunda Anupam Kher, Mithun Chakraborty, Pallavi Joshi, Darshan Kumar, Krishna Pandit ve Chinmay Mandlekar yer alıyor.

Haber @erolkaranet
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam