@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Anayasa Tarihi Galerisi
Anayasa Tarihi Galerisi, Anayasa Mahkemesi binasında yer alan bir sergi alanıdır. 

Anayasa Tarihi Galerisinde, Anayasa mahkemenin kuruluşunun yayımlandığı 25 Nisan 1962 tarihli Resmi Gazete'nin nüshası, ıslak imzalı kararlar, mahkemenin eski üyelerinin kullandıkları eşyalar sergileniyor.

Galeride, dünyadaki ve Osmanlı Devleti döneminden bu yana Türkiye'deki anayasacılık faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmeler yer alıyor.

Geçmişten bugüne mahkemede kullanılan daktilo, telefon ve çeşitli materyallerle eski mahkeme üyelerinin kullandıkları cüppe ile keplerinin sergilediği galeride, Anayasa Mahkemesinin görev ve yetkilerinin anlatıldığı video gösterimi de yapılıyor.

Galeride aynı zamanda Anaysa Mahkemenin, 5 Eylül 1962'de oy birliğiyle aldığı, bir vatandaşın, Ceza Yargılamaları Usulü Kanunun tutuklamaya ilişkin 104. maddesinin 1961 Anayasasının "kişi güvenliği"ni düzenleyen 30. maddesine aykırı olduğu ve iptaline karar verilmesi istemini içeren "1962/1" sayılı ilk kararının ıslak imzalı hali de galeride sergilenenler arasında bulunuyor.

Galeride ayrıca Türk Anayasaları ve anayasal belgelerinden 1808 Sened-i İttifak, 1839 Tanzimat Fermanı, 1856 Islahat Fermanı, 1876 Kanun-u Esasisi, 1921 Anayasası, 1924 Anayasası, 1961 Anayasası, 1982 Anayasası da yer almaktadır.


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.