@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Allah Sebepsiz Yaratmaz... Zeytinin Ömrü İncire BağlıBir kaç aydır bir zeytinlik talanı haberi gündemi meşgul ediyor. Bir de zeytin bahçelerinde cehaletten mi çok bilmişlikten mi kaynaklanıyor bilinmez, incir ağacı katliamı yapılıyor.
Oysa zeytin ve incir bir arada Kuran-ı kerim'de bahsedilen meyvelerden, hem de aynı ayet içerisinde sözü edilen iki meyve ceşididir.
Allah c.c Kuran-ı Kerim'de Tin süresinde zeytin ve incir üzerine yemin eder. Zeytin barışın simgesidir. Zeytin kahvaltılıkların vaz geçilmezidir.
İncir ve zeytin ne alaka der gibisiniz. Zeytincilik yapanların yadırgamadığı bu ikili Allah-u Tealanın bir başka kudretini ortaya çıkartır. Bir başka mucizeyi gözler önüne sere.
Zeytine musallat olan ve zeytinin çürümesine neden olan zeytin sineğinin incirler sayesinde yok edildiğini duydunuz mu ?
Eski çağlardan beri zeytinbahçelerinde incir ağacının da bulunması asla boşuna olmamıştır. İnsanlık yıllar değil asırlar öncesinden bunu keşfetmiş,günümüz insanı da zeytin bahçelerinden incir ağaçlarını yok ederek denenmiş, tecrübe edinilmiş bir alışkanlığı yok etme çabasında.
Peki bu yok etme günümüz çiftçisinin memnun etti mi. Tabi ki hayır...
Çünkü, incir ağacı olmayan yerlerde bulunan zeytin ağaçlarına musallat olan sinekler kendilerini yok edecek bir unsur olmadığı için ürünlerin çürümesini hızla artırmaktadır.

Oysa, 

Zeytin sineği, zeytin yetiştiricilerinin baş düşmanıdır. Zeytin sineği zeytin içerisine yumurtasını bırakıp bir süre burada gelişen larva zeytinden beslendikten sonra yetişkin döneminde, ergen olduğunda zeytinden çıkarak uçar. Uçunca bir daha o zeytine dönmez. Zira, zeytin hastalıklıdır ve ölmek züeredir. 
Peki, zeytinde doğmuş, beslenmiş olan sinek nasıl beslenecektir. Kendisine alternatif yeni kaynaklar arayacaktır. Ve sütü tatlı olan incire uğrar. 
Oysa tuzağa düştüğünü bilmez. 
Sebepsiz hiç varlığı yaratmamış olan cenabı Allah, zeytinlerin zarara daha fazla uğramaması için sinekleri incire yöneltir. 
Zeytinliklerdeki incir ağaçları zeytin sineğinin en zararlı olmaya başladığı, Zeytin sineğinin, zeytin ağaçları ve zeytin meyvesine zarar vereceği dönemlerde, iyice olgunlaşan incir ağaçlarının meyveleri bal dökmeye başlar.  İncirin balı, zeytin sineğine cazip gelir ve zeytin yerine incir meyvesini tercih eder. Besin değeri yüksek olan incirin balından yiyen zeytin sinekleri kısa süre sonra zehirlenerek ölür.
Sonuçta zeytin kurtulur, zeytin verimli olarak yaşaması için incir balıyla sineklerden intikam almış olur.

Bilmeyenlere duyurulur. 

Zeytinliğiniz varsa incirliğinizde olmalı.

Derleme @erolkaranet - 22.05.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.