@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Trafik Kabusu Traktörler Disiplin EdilsinSayıları giderek artan, karayollarına çıkmaları yasak olan traktörlerin zaman zaman kazalara neden olması hatta arkalarına taktıkları römorklarla sayısız insanın da ölümüne neden olması yüzünden bu araçlara ait yasaların tekrar gözden geçirilip, yeni yaptırımların getirilmesi isteniyor.

Doğal olarak tarım arazilerinde çalışması gerekirken bir yerleşim yerinden farklı bir yere gitmek içinde binek aracı olarak kullanılan traktörlerin şehirler arası yollara da kaçak olarak geçtikleri, zaman zaman kazalara neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte üzerlerinde herhangi bir uyarıcı levha ya da ışık hatta plaka olmadan kullanılan römorkların yolcu taşımacılığında kullanıldığı ve sayısız kazalara, hatta insani ölümlere sebep oldukları da acı bir tablo olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Şehirler arası yollarda sıkça çalışan otobüs ve tır sürücülerinin korkulu rüyası olan traktörlerin disipline edilmesi, römorklarına uyarıcı ışık takma, işaret levhalarını kullandırma zorunluluğunun getirilmesi istenilmektedir.

Zaman zaman Jandarma ve Emniyet gibi kolluk kuvvetlerinin bu tür araçların bilhassa geceleri yollarda görünmelerinin sağlanması için reflektör dağıtımı yapıldığı bilinmesine rağmen pek çok traktör sahibinin bunlara sahip çıkmadığı da belirlenmektedir.

Zaman zaman İçişleri Bakanlığı'nın valilikler vasıtasıyla yaptıkları uyarıların da dikkate alınmadığı, artan trafik kazalarında traktörlerin sebep olduğu kazalardaki say dikkat çekici hal olmakatdır.

Valiliklerin yaptıkları uyarılarda 

"Ülkemizde her yıl meydana gelen trafik kazalarında, binlerce insanımız hayatını kaybetmekte ve yüz binlerce insanımız da yaralanmaktadır. Bu trafik kazalarının bir kısmı da, karayolunda trafik kurallarına uymadan ve yeterli teçhizatı olmadan seyreden traktörlerden kaynaklanmaktadır.

Ttrafik güvenliğinin sağlanabilmesi, üzücü trafik kazalarına meydan vermemek ve ayrıca olabilecek kazaların önlenebilmesi ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınmaması için traktör sürücülerinin yasal gerekliliklere uymaları önem arz etmektedir.

Traktör sürücülerinin;

  • Traktörlerde flâşörlü, yanıp sönen sarı ışıklı dönerli uyarı lambası bulundurmaları,
  • Traktör römorklarında iki adet arka işaret levhası (reflektör) bulundurmaları,
  • Traktörlerinde ve donanımı olan römorklarında kuyruk ışıklarını çalışır vaziyette bulundurmaları,
  • Traktöre en fazla bir adet römork takmaları ve yük üzerinde yolcu taşımamaları,
  • Römorklara yola dökülecek ve diğer insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde yükleme yapmamaları,
  • Şehirlerarası karayollarını geçiş amaçlı kullanmaları ve sürekli bu yolları işgal etmemeleri,
  • Dar yollarda ve kontrolsüz kavşaklarda diğer motorlu araçlara geçiş hakkını vermeleri,
  • Traktör sürücülerimizin yukarıda belirtilen kuralların yanı sıra genel trafik kurallarına da uymaları önemle duyurulur." denilmesine rağmen kural dışı araç kullananların giderek arttığı belirtilmektedir.
Zaman zaman bir kaç römorku peşpeşe takarak tarımsal ürün taşıyanları gözleriyle gördüklerini dile getiren uzun yol sürücüleri konu ile ilgili olarak "Sadece Reflektör yetmez fren lambası sis sinyal lambaları da olmalı.Hatta normal araçlar gibi arka stop ışık sistemi de zorunlu olmalı. Bilhassa geceleri zifiri karanlık yollarda birer hayalet gibi karşımıza çıktıkları oluyor. Kapkaranlık yol, hiç bir ışık, uyarıcı bir lambası olmayan araç. Kılpayı çarpmaktan kurtardığımız oluyor. Bir de trafikte çok bilinen ancak yoruma açık olan arkadan gelen her zaman suçludur kuralı ile, bu üzerlerinde tedbir alınmamış traktör kazalarında çarpan mağdur oluyor. İlçe ve il merkezine yakın mahallelerde denetim hiç yok,3 tane römork takmış,bırak lambası reflektör bile yok. Traktör de ayna bile yok,sinyal yok,sollamaya çıkıyorsun senin varlığından bile haberdar değil.birden üstüne kırıyor.Traktörler tam bir cinayet aleti gibi trafikte, lamba yok, sinyal yok, ayna yok. Bunda bir mecburiyet yoksa kanunen mecburi olmalı ve yasalaştırılmalı. Zorunlu kılınmalı. Gerekli tedbirler alınmalı. Uymayanlar, muayeneden geçemesin ve trafik kontrolünde ciddi bir ceza yazılsın " diyerek ilgili kurumların bu tür araçlara daha fazla müsamaha gösterilmemesi istenildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 

Madde 42’ye göre; Traktör römorkları, ayrı olarak tescil edilmeyip, bir dilekçe ile müracaat halinde, sahiplik ve teknik belgesindeki gerekli bilgiler, çekecek traktörün tescil ve trafik belgesinin ilgili bölümüne işlenir.

(Değişik dördüncü fıkra:RG-21/3/2012-28240) Traktör römorklarının arka kısımlarına; Avrupa Topluluğu Direktifleri ve Avrupa Ekonomik Komisyonu Regülasyonu ECE R 69’a uygun iki adet işaret levhası takılır.

Madde 131’ e göre; Lastik tekerlekli traktörlerle ve römork takarak ticari amaçla yük taşımak yasaktır. Bu araçlar ticari araç olarak tescil edilemez.

Madde 100’de yer alan Römorklu veya yarı römorklu araçlarda (Römork takmış LTT ile tehlikeli madde taşıyan araçlar ve özel yük taşıma izin belgesi veya özel izin belgesi ile karayoluna çıkan araçlar hariç) en çok hız sınırı aynı cins römorksuz araçlara ait en çok hız sınırından saatte 10 km daha düşüktür.

Haber @erolkaranet - 05.04.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.