@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sahur Yapmanın Değeri ve Duası
Sahur: Oruç tutmak için sabah namazından, yani İmsak saatinden önce, sahur vaktinde yemek yenir. Geceleyin kalkılan zamana "sahur", bu zamanda yenilen yemeğe de "sahur yemeği" denir.

Sahur yemeğini yedikten neler yapmalıyız?
Sahur yemeği zevk ve neşe içinde yenir. Sahur yemeği oruca dayanma gücünü artırır. Böylece oruç ibadetinin daha kolay yerine getirilmesine katkı sağlar. Yemek bitince eller yıkanır, dişler fırçalanır. Oruç için hazırlanılır ve niyet edilir. Oruç tutmak için niyet şarttır.

Niyet, akşam ya da sahurda yemek yedikten sonra "Allah rızası için ramazan orucunu tutmaya niyet ettim" diyerek edilir. Mutlaka bu cümleyi söylemek şart değildir. Zihinden geçirmekle de niyet olur. Sahura kalkmak da ayrıca bir niyettir.

*Sevgili Peygamberimiz "Sahurda yemek yiyiniz., çünkü sahur yemeğinde bereket vardır." (Buhari) buyurarak sahura kalkmayı öğütlemiştir.

*Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Amin…

*Allah'ım, yarınki Ramazan orucuna niyet ettik, kabul ve makbul eyle. Cennetinle Cemalullahınla müşerref eyle bizleri. Cehenneminden mahfuz ele, kendine kul, Habib'ine ümmet eyle. Yaptığımız ibadet ve taatimizi kabul eyle.. Amin

Genel olarak yapılması gereken ibadetlerle birlikte sahurda dua okumak da kişi için büyük önem arz ediyor. Kişinin manevi olarak ayakta kalmasını sağlayan dualar, güzel bir anda semaya karışınca herkesi de memnun ediyor.

Sahurda okunan dualar:

En güzel sahur duası

Allah’ım! Sana isyan ve günah işlemem, senin rububiyetini inkâr ettiğim, emrini hafife aldığım, azabına göğüs gerdiğim ve tehdidini umursamadığım anlamında değildir; ben bunlardan dolayı günah işlemedim. Bir Hataydı, oldu artık; nefsim onu bana güzel gösterdi; heva ve hevesim, bana galip geldi. Bedbahtlığım (bu duruma düşmeme) yardımcı oldu.

Diğer taraftan kusurlarımı örtmen, bana zaman kazandırdığı için, daha da kibirlenerek rahat bir şekilde sana isyan edip emrine muhalefet etmeye başladım. Şimdi senin azabından kim kurtaracak beni?! Yarın düşmanlardan kim savacak beni? Eğer tutunacağım ipini çekip koparırsan, kimin ipine tutunurum ben? Kitabın amellerimi sayacağı gün, vay hâlime!

Eğer kerem ve sonsuz rahmetini ümit etmeseydim ve rahmetinden ümit kesmemi yasaklamasaydın, yaptıklarımı hatırladığımda tamamen ümidimi keserdim.

Ey çağırılanların en hayırlısı ve ey ümit edilenlerin en üstünü! Allah’ım! İslâm’a olan bağlılığımla sana yöneliyorum. Kur’ân’ın hürmetine sana güveniyorum. Ummî, Kureyşî, Hâşimî, Arabî, Tihamî, Mekkî ve Medenî olan Peygamber’in aşkına, sana yaklaşmayı ümit ediyorum.

@erolkaranet - 01.04.2022 Güncelleme 22.03.2023 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.