@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Mahkemeler İki Yılda Bir Teftiş Edilecek.
Türkiye Adalet Akademisi’nde (TAA) düzenlenen 25’inci Dönem Adli Yargı Adayları Son Dönem Eğitimi ile 16’ncı Dönem İdari Yargı Hazırlık Eğitimi açılış törenine katılan Bakan Bozdağ, "Mahkemelerin, hakim ve savcıların iki yılda bir teftiş edilmesi için hazırlıklara geçildiğini" açıkladı.

Adalet gibi yüce bir değeri ayakta tutmakta görevli olan hakim ve savcılık mesleğinin büyük bir sorumluluk gerektirdiğini kaydeden Bakan Bozdağ, "Teftiş konusunda da yeni adımları atma kararı aldık." diyerek bugün için yetersiz olan müfettiş sayısının artırılacağını belirtti. 

Teftiş mekanizmasının artırılacağını, mahkemelerin, hakim ve savcıların her iki yılda bir denetleyeceğini belirten Bozdağ şunları söyledi.

"Çünkü meslekte olan savcılara rehberlik ve yol gösteren, teftişin onlara çok şey kazandırdığına yürekten inanıyoruz. Şu anda müfettiş sayımızın azlığı ve bazı sorunlar nedeniyle maalesef mahallinde teftişte istediğimiz gibi başarılı değiliz. Yeni dönemde iki yılda bir teftişi rutin ve zorunlu halde getiren, bizzat mahallinde mahkemeyi ve hakim veya savcıyı dosyaları inceleyen, teftiş eden, rehberlik edici, eğitici, yönlendirici teftişi etkin bir şekilde devreye koymayı, böylelikle de meslek başında da bir eğitimi böylece hayata geçirmeyi hedefliyoruz ki hakim ve savcılarımızın donanımı ve değişen şartlara uyumu, kararlarındaki sabiti adil olmasını temin noktasında önemli bir vazifeyi ifa etsin bu müessese ve büyük bir açığı da böylece kapatmış olacağız."

Kaynak : Adalet Bakanlığı
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam