@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Beko Teknik Servisi Bunu Yaparsa...Giderek tüketici şikayetlerinin ayyuka çıktığı ülkemizin en ünlü en köklü firması kalitesiz ürünlerinin yanı sıra teknik servis üzerinden milletin canına okumaya başladı.

Bir süre önce satın almış olduğum fırındaki sözde inox olan kısımların bir kaç kullanım sonrasında nasıl lekeler oluşturduğunu sitemizde yer vermiştik.

Şikayetvar. com sitesinde de her geçen gün şikayet sayısı artan çözümü kalıplaşmış bir kaç standart cümle ile geciştirmeye çalışan bu kurumsal firma ile yaşadığım en son ki olay adeta " sen demi" dedirtti.

Elektriklerin gidip gelmesinden dolayı 6 yıllık buzdolabı motorunun alışıla gelmiş sesinin duymayınca garipsemeye başlamıştık. Her ne kadar buzdolabının bazı bölümleri soğuk olsa da yeterli soğutma yapmadığına kanaat getirdik ve bir kaç gün için motorun devreye girip çıkmasının bir olmasıyla servise ihtiyacı olduğunu anlamıştık.

Mahalle civarında yer lanan teknik servislerden uzak markanın yetkili servisi için önce müşteri hizmetlerini aradık. 

Yeni bir uygulama getirmişler. Verdikleri linkten ulaşılan  sayfada bilgilerinizi giriyor, sonra ürünün modelini belirleyip size yöneltilen işlemlerle cihazı bir de siz kontrol ediyorsunuz. Eğer kontrolleriniz sorunu çözmüyorsa sistem üzerinden servis istiyorsunuz.

Yaptık. Servis kaydı oluşturduk. Gelen servisin arıza tespit ücretinin yaptırmadığınızda 100 lira ödemek zorunda olduğunuz uyarı alıyorsunuz. Neyse kayıt açtırıp servisistedik.

İki kişi geldi ve motorun yandığını dile getirdiler. 1650 TL ücret istediler. Buzdolabındaki gazı boşattı. Gaz boşaltımı olduğu için mutfakta yanıcı madde kullanmamız uyarısında bulundular. "Akşam teknikerler gelir, motoru değiştirirler" dediler. 

Gelmediler. 

Ertesi gün saat 11 gibi gelen tekniker ve yanındaki stajyer öğrenci ile buzdolabının motorunu çıkardı. Yenisini yerleştirdi. O arada stajyer bana plastik bir kap ( BUHARLAŞTIRMA KABI ) vererek temizlememi istedi. Temizlik malzemeleri ile kabın her yanını güzel bir şekilde temizledim. 

Ardından motor pervanesini verdi,temizlemem için "( KONDANSÖR FANI ). Onu da temizledim. Tekniker fanı takarken kanadın biri kırıldı. Diğer kanatları da kırarken "bunlar bile dayanıksız kalmış "dedi.

Yemi motor ( KOMPRESÖR ), temizlediğim kabı ve teknikerin takarken kırdığı ve daha sonra yenisini getirttiği fanı takılıp işlemler bitti denildi ve 1640 TL ücret tahsil edildi. 

Bu arada sökülen motoru da almak istediler. Stajyer sormadan etmeden sökülen motoru koliye koyup götürüyordu ki, engelledim. Neticede o motor benim idi. Neden alıp götürmek istediler anlayamadım.

Tekniker giderken gelecek mesajda verdiği hizmetin karşılığı için altı puan vermemi istedi.  

Akşama doğru teknik servisten arayan kişi de hizmetten memnun olup olmadığımı, sorun olup olmadığını sordu ve gelecek mesajda 6 yı tıklamamı istedi.Kendilerinden fatura istediğimi söyledi. Hizmet fişi gönderdik ya, diye yanıtladı.

Hizmet fişinin resmi olarak geçersiz olduğunu fatura istediğimi söyledim. Kem küm ettikten sonra bilgilerimi istedi. Verdim.

Bana daha sonra hizmet fişi gönderilecek denildi. Ertesi günü kısa mesaj yoluyla gönderilen hizmet fişini incelediğimde buharlaştırma kabının ve fanın bana fatura edildiğini gördüm. Diğer parçalardan anlamadığım için onların ne olduğunu bilemedim. Doğrudur diye sineme çektim.

Faturanın gelmesini bekledim ve gelmeyince üçüncü gün kurumun müşteri hizmetlerini aradım. Faturayı sordum. Bölge servisine soralım dedi. Bu arada hizmet fişindeki değişmeyen ama değişmiş gibi yazılmış malzemeleri sordum. 

Bu görüşmeden sonra bir kaç kez arandım. Ve sonunda kurumdan arayan kişi bir kez daha sordu. Malzemelerin yeni takıldığını iddia etti. Müşteriye neden inanmadıklarını sordum. cevap vermedi. Sadece işçilik ücretinin 590 TL olduğunu, malzemelerin yeni olduğundan ısrar etti. Servisin böyle rapor ettiğini belirtti. Kendilerine başka bir servisten birini gönderip tespit edilmesini istedim. Doğru söyleyip söylemediğin ortaya çıksın dedim. 

Bu arada faturam gelmemişti. Yetkili servisten arayan bayan hizmet fişinin yeterli olacağını tekrarladı. Ben fatura istediğimi tekrardan ısrarla istedim.Tekrar bilgilerimi istedi.Verdiğimi söyledim. Bilgilerimin olmadığını söyledi. tekrar verdim. "A, gönderilmiş size" dedi Gelmediğini söyledim. Meğerse başka bir epostaya göndermişler. 

Bir kaç gün sonra aynı yetkili servisten gelen biri parçaların fotoğrafını çekip gitti.

Faturam nihayet geldi.

Bu yazıyı yazana kadar arayan soran yok.

Ancak aklımda deli sorular yanıtsız kaldı.

  • Türkiye'nin değil Dünyanın markası olan Kurumsal firmanın servisine güven duymayalım mı ?
  • Kullanılmayan malzemelerin fatura edilmesinin sebebi nedir ?
  • Faturanın istenmeden gönderilmesi gerekirken ısrarlar sonucu verilmesinin sebebi nedir ?
  • Sökülen parçalar müşteriye ait iken sorulmadan götürülmek istenmesinin sebebi nedir ?
  • Müşterinin beyanı neden dikkate alınmıyor ?
  • Bir işçilik ücretinin astronomik bir rakam olması şaşırtıcı değil mi ?
Fotoğraf çekim sonucu öğrenmek için yetkili sertvisie 05.05.2022 gümü gidip sordıum. Bizaat gittiğimde daha sonra bilgi vereceğiz, dediler. Daha sonra telefonla arandım. Bana resmen parçaların sıfır olarak takıldığı ve kuruma da bildirildiği cevabı verildi.

@erolkaranet - 25.04.2022 Güncelleme 05.05.2022

**********

 #teknikservis #kurumsal #yetkiliservis #servis #buzdolabı #yedekparça #işçilik #beko #arçelik #fatura #tüketici #hizmettehile #hile #işgüzarlık #haber #tüketicihakları #ticaretbakanlığı #tüketiciheyeti  @beko @arçelik #bekoyetkiliservisi #arçelikyetkiliservisi

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.