@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Sarı Diş Beyazlar mı ?Diş reklamlarında en çok gördüğümüz bembeyaz inci gibi dişler herkesin rüyasıdır. Ancak, bazı insanların doğal olan sarı dişleri bu renk diş sahibi olanları üzmektedir. Hatta bazı insanlarda gri ya da  maviye çalar diş renklerine rastlamak da mümkün.

Peki, doğuştan bembeyaz olmayan dişler beyazlar mı ?

"Dişlerimi çok fırçalıyorum, ama yine de beyazlamıyor" , "Sigara kullanmadığım halde dişlerim neden beyaz değil?" "Ne yaptıysam ne denediysem dişlerim beyazlamıyor" gibi şikayetlerle ya tanıdıklarına ya da diş doktorlarına dile getirilen şikayetlerin sebebi bir çok insanda kemik renginin doğasından kaynaklanıyor.

Doğal diş rengi asla beyazlamaz. 

Her ne kadar bazı doktorlar para kazanma amacıyla hastasına türlü türlü çözüm yolları hatta bir takım kimyasalların kullanıldığı işlemlerle dişleri beyazlatma vaadleri verseler de bunun doğru bir çözüm olmadığını bilmelisiniz.

Bembeyaz dişlere sahip olmak için kimyasallarla imal edilmiş bir takım macunları kullanmak bir süre sonra dişleri aşındırıyor ve diş minelerine hasar vererek kalıcı hastalıklara neden olabiliyor. 

Diş hekimi uzmanları konu ile ilgili olarak "Dişlerimizin arzuladığımız kadar beyaz olmamalarının birçok sebebi olabilir. Etkenlerden birisi genetiktir. Herkesin dentini (diş minesinin alt tabakası) ya sarı ya da mavi/grinin farklı bir tonudur. Bu normaldir ve kişiden kişiye değişir. Genetik faktörlere bağlı olarak kişinin diş minesinin kalınlığı da değişir, bu da sarı yada mavi/gri dentin renginin dışarıya nasıl görüneceğini etkiler. İnsanlar yaşlandıkça, diş minesi incelir, dentin daha da fazla kendini gösterir." demektedir.

Diş doktorları, sağlam bir dişe sahip olmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak diş rengine kişinin fazla takılmamasını , bunun için uğraşlar vermemesini dile getiriyor. Genellikle Türk insanın kemik yapısının sarımtırak oluşu nedeniyle beyaz dişlere sahip olmamasının fazla önemli olmadığını temiz, parlak ve sağlam dişlere sahip olmanın büyük bir avantaj olduğunu vurgulamaktadır. 

Dişlerinizi parlatmak istiyorsanız bunun için diş hekimlerinden yardım isteyebilirsiniz. 

Diş parlatma, genellikle diş temizliğinin ardından gerçekleştirilen yaygın bir diş prosedürüdür. Diş hekimleri veya hijyen uzmanları, özel ekipman kullanarak dişlerinizdeki lekeleri ve renk bozulmalarını giderir ve parlak, çekici bir yüzey elde etmek için pürüzsüzleştirir. 

Derleme @erolkaranet - 16.04.2022


Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.