@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamBir Milyona Çıkartılan Hac Kontenjanında Türkler Olacak mı ?Covid-19 tedbirlerini bahane ederek Türkiye'ye ambargo uygulamaya devam eden Suudi Arabistan 2022 yılı hac kontenjanını 1 milyon kişiye çıkardığını duyurdu.

Ramazan umresinin yaşandığı bugünlerde 2 yıldır Hac ve umre aşkıyla yanan milyonlarca Türk halkı nedeni resmen açıklanmayan bir ambargo ile karşı karşıya kaldı. Mers hastalığının en fazla yayıldığı Afrika ülkelerine dahi kapılarını açan Suudi Arabistan covid salgınını bahane ederek Türkiye'ye kapılarını kapattı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını önlemleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ilişkin kural ve kontenjana dair bilgilere yer verildi. Verilen bilgiye göre aynı tedbirlerle 1 milyon yerli yabancı kişiye hac izni verileceği açıklandı.

65 YAŞ VE AŞILI OLANLAR

Ziyaretçilerin her ülkenin payına düşen sayıya göre belirleneceği aktarılan açıklamada, bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Suudi Arabistan'a seyahat eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmek zorunda olduğu  ifade edildi.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti. 

Geçen yıl da ülke içinden 58.745 kişiyi kabul eden Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

Pandemiden önce hacı sayısı genellikle 3 milyona yakın bir sayıda kişiyle yapılıyordu.


TÜRKİYE'YE AMBARGONUN ARKASINDA KAŞIKÇI DOSYASI MI VARDI

Pandemi salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeye Arabistan'a girişi iznini kaldıran Suudi Arabistan'ın ülkemize koyduğu amborga kalkmak bilmedi. Önceki haftalarda Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili davaya ait dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesine karar verilmesi üzerine bu ambargonun etkisi olduğu kulislerde dile getirilmektedir.

Haber @erolkaranet

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam