@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamBelediyeler Diyanet İle Ortak Çalışacak
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile gönüllü belediyeler arasında yürütülecek ortak çalışmalar için düzenlenen iş birliği protokolünü, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin imzaladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet işleri Başkanlığının yapmış olduğu hizmetlerle hayatın her aşamasında vatandaşların yanında olduğunu ifade ederek, “Türkiye genelinde yapmış olduğumuz din hizmetleri, eğitim hizmetleri, aile irşat hizmetleri, vaz irşat hizmetleri yani her vesile ile Diyanet işleri Başkanlığı olarak vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret ediyor ediyoruz. Dolayısıyla alanda pek çok kurumumuzla iş birliğimiz var.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının alanda yürüttüğü çalışmalara en yakın kurumlardan birisinin belediyeler olduğunu belirten Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bugün sizlerle yapacağımız protokol gerçekten çok önemli. Belediyeler olarak sizler, vatandaşımıza sadece maddi noktada değil, manevi noktada da imamlarımıza, Kur'an kursu öğretmenlerimize, müftülerimiz ve alandaki bütün hocalarımıza desteğinizi görmemek mümkün değil. Bunun için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği ile yapacağımız bu iş birliği protokolünün hem belediyelerimiz açısından hem Diyanet hizmetleri, din hizmetleri, manevi rehberlik açısından çok daha gelişeceğini, çok daha katlanacağını, milletimizin milli manevi alandaki çalışmalarına destek olacağını düşünüyorum. Cenab-ı Hak yapacağımız bu işbirliği protokolümüzü hayırlara vesile eylesin.”

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Şahin

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmada, Belediyelerin doğumdan ölüme, ilk nefesten son nefese insanların ulaşabildiği en yakın kurumlar arasında olduğunu ifade ederek, “Biz özellikle insanımızın mutluluğunu, huzurunu, sağlığını barışını istiyorsak bu tek başına fiziki ihtiyaçları giderme ile olmuyor. Dünyadaki yaşanan sorunlarda da maneviyatın insanımızın çok önemli ihtiyacı olduğunu artık biliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızla, müftülerimizle yapacağımız çalışmalar bireyin huzuru, toplumun sağlığı, dünyanın geleceği için çok önemli. Tam da bunun için bu imzayı atıyoruz.” dedi.  

Gaziantep müftülükle yapılan çalışmalarda büyük başarılar elde ettiklerini dile getiren Şahin, şunları söyledi:

“Ailelerimizin sağlıklı ve sürekliliğini, huzurunu temin etmek, boşanmaları azaltmak, boşanmaların nedenlerini giderecek çalışmalar yaptığımız zaman çok büyük bir başarı elde ediyoruz. Onun dışında gençlerimizle ilgili özellikle son zamanlardaki yaşanan sorunlarda baktığımızda gençlerimizin daha doğru bilgiye, daha sağlıklı bilgiye ulaşması gerekiyor. Onlarla alakalı yapılacak çalışmalarda da yeni metodolojiye göre dijital ortamın yarattığı yan etkileri düzeltecek çalışmalar yapmak için de belediyelerle birlikte yapılan çalışmalar hakikaten çok büyük başarı getiriyor. Dolayısıyla her yaş grubu için, kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız ve ailelerimiz için birlikte yaptığımız işler bizim elimizi çok kuvvetlendiriyor. Bugün bu imza ile Gaziantep üzerinde yaptığımız ve çok faydasını gördüğümüz çalışmayı bütün Türkiye'de, bütün belediyelerimizi yapması ile alakalı bir imza atacağız. inşallah bu imza büyük bir huzura, barışa, kardeşliğe ve başarıya dönüşür.”

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Şahin, protokolü imzaladı.

Gönüllü belediyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile protokol yapmak suretiyle bu işbirliğine dahil olabilecek.

Ortak Yükümlülükler

Protokol çerçevesinde taraflar, TBB ve belediyelere bağlı mekânlarda; dinî/millî gün ve geceler gibi özellikli zaman dilimlerinde toplumu din konusunda aydınlatmak üzere programlar yapabilecek; aile, kadın, çocuk, genç, yaşlı, engelli bireylere yönelik ders, seminer, konferans vb. faaliyetler gerçekleştirebilecek; sosyal uyumu sağlamak üzere göçmenlere yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyebilecek. Belediyelere nikâh başvurusu yapan çiftlere isteğe bağlı olarak evlilik öncesi eğitimler ve aile eğitimleri düzenlenmesini teşvik edecek.

İhtiyaç hissedilen durumlarda ve olağanüstü hallerde toplumun tüm bireylerine yönelik manevî danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmayı destekleyecek. Protokol kapsamında yapılması öngörülen eğitim, kültür-sanat, yayın faaliyetlerine bütçe imkânları çerçevesinde destek sağlayacak. İmar planında dini tesis alanı olarak belirlenen yerlerde yapılacak cami, Kur’an kursu vb. yapıların inşa süreçlerinde iş birliği yapılacak.

İmza törenine, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ile Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak da katıldı.

Kaynak : Diyanet


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam