@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Bakan Bozdağ, Nafaka Konusu Önceliğimizde Yok
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin açıklama yaptığı A Haber canlı yayınında nafaka konusunda çalışmalar yapıldığını, ancak öncelikli bir konu olmadığını dile getirdi. Bozdağ, 2021 yılında 280 bin boşanma davasında 30 bin civarında davada nafakaya hükmedildiğini görüldüğünü, bunun için  toplumda yaşanan bu sorunun büyüklüğünü, talebin yoğunluğunu ve bu talebin her iki tarafından doğuran hak ve menfaatleri ve zararları hesap etmemiz lazım." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ nafaka konusunda şu açıklamaları yaptı 

"Nafaka Adalet Bakanlığının uzun zamandır gündeminde olan bir konu. 1988 yılına kadar Türkiye’de nafaka süreliydi. Ancak daha sonra 1988 yılında Medeni Kanun’da yapılan bir değişiklikle nafakanın süresiz talep edileceği kanuna kondu. Daha sonra Yargıtay uygulamalarında “süresiz talep edilir” ifadesinin hakimin takdir hakkını ortadan kaldırdı, dolayısıyla nafakanın süresiz hükmedilmesi gerektiğine hükmetti ve yerleşik istikrar kazanan bir içtihat oluşturdu.

Demokratik sosyal devletin yapması gereken bir şey olarak Anayasa Mahkemesi daha sonra bunu değerlendirir. Çünkü bu süresiz talep edilir kısmını Anayasaya aykırı görerek Anayasa Mahkemesine de götürüldü ve Anayasa Mahkemesi burada da bunun Anayasaya uygun olmadığına, sosyal devletin yapması gereken gereklerden birisi olarak değerlendirdiğini ifade etti. Dolayısıyla açılan davayı reddetti. Şimdi bazı avukatlar, hukukçular efendim “Yargıtay isterse kanun değişikliğine gerek yok, süreli nafakaya hükmedebilir” diyor. Böyle bir şey yok, kanun açık. Çünkü biz nafakayı süreli iken süresiz istenebilir hale getirdik. Eğer böyle bir şey olsa kanun koyucu niye süresiz istenebilir desin. Bir defa burada Yargıtay’ın istikrar kazanmış içtihadı ortada, yasa ortada, yasanın gerekçesi ortada ve nihayetinde Anayasa Mahkemesinin bu konuda verdiği karar ortada. Bütün bunlar varken efendim içtihat değişikliği ile süresiz nafaka süreli hale dönebilir demek ya bunlardan haberi olmamaktır.

Türkiye’de boşanma davalarına baktığımız zaman yaklaşık 2021 yılında 279 bin 700 küsur boşanma davası açılmış. Bunun yaklaşık 180 bini boşanmış. Bunların arasında 30 bin civarında davada nafakaya hükmedildiğini görüyoruz. Dikkat ederseniz 180 bin boşanma var ama hükmedilen nafaka 30 bin.

O yüzden Bakanlığımızın şu anda yaptığı hazırlıklar içerisinde bir yandan sosyal devlet ilkesini gözetmemiz lazım, öte yandan toplumda yaşanana bu sorunun büyüklüğünü ölçmemiz lazım, öte yandan talebin yoğunluğunu ve bu talebin her iki tarafından doğuran hak ve menfaatleri ve zararları hesap etmemiz lazım. Bütün bunları geniş bir çerçevede değerlendiriyoruz.

Yeni Bakan olduğum zaman bu konu bizim dışımızda medyada yer aldı sanki Bakanlık medyaya bilgi vermiş gibi. Halbuki bizim böyle bir bilgi vermemiz söz konusu değil. Ben de medyadan takip ettim. Bir sürü ahkam kestiler “Bakanlık şöyle yapıyormuş” diye bize de bir sürü eleştiri yaptılar, yani yapmadığımız işten yapmış gibi muamele ettiler. Şu anda Bakanlığımız bu sorunu görüyor. Türkiye’nin böyle bir sorunu var ve bu sorunla ilgili çalışmalar var ama şu an ki önceliklerimiz arasında yok. Ama bu sorun büyüyecek ve Türkiye bu sorun üzerinde daha çok tartışılacak ve bir çözüm de üretmemiz gerekiyor.

Bu sorun sadece kadın, erkek aleyhine değil her iki tarafın aleyhine lehine sonuçlar doğuran bir sorun. Sorun dengelendiği zaman çözümü her iki tarafın da talep edeceği bir noktaya gelir. Şu anda gördüğüm kadarıyla sorun henüz dengelenmemiş durumda, Çözüm için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu değerlendiriyoruz."

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam