@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Adli Veri Bankasının Kapsamı GenişletiliyorBakanı Bekir Bozdağ, bakanlık olarak adli veri bankasının kapsamının genişletilerek Google gibi bir düzen kurulacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılında  ilk adımları atılan Adli Veri Bankasının kapsamının genişletileceğini böylece suç haritasının çıkartılacağını ifade etti. 

A Haber canlı yayınında Adli Veri Bankasını bir kez daha gündeme getiren Bakan Bozdağ, Adli Veri Bankası ile ilgili çalışmaların başladığını kaydetti.

Bozdağ, konu hakkında şunları söyledi "Önleyici hukuk diyoruz. Yani bir suçun işlenmesini oluşturacak iklimi oluşturmamak ya da suç işlenmeden o suçun işlenmesine mani olacak mekanizmaları çoğaltmak. Son derece önemli bir konu. Biz bunun üzerinde yeteri kadar mesafe alamadık. Burada mesafe almamız gerekiyor. Onun için Adalet Bakanlığı olarak biz bir adli veri bankası kurma kararı aldık. Şu anda da işlemeye başladı. Burada Google gibi bir düzen kuruyoruz. Bu düzenin içerisinde de örneğin bir cinsel istismar suçu işlendi. Bastınız nerede işlendi hangi il, hangi ilçe, hangi sokak, hangi cadde, hangi saat, yaz, kış, mevsim, işleyenin eğitimi mesleği, mağdurun eğitimi mesleği bütün bunları tabloda göreceksiniz. O zaman gördüğünüz de işte diyelim bir yerde bu suç oranı yüksek. O zaman o yerdeki eğitim, o yerdeki diyanet, o yerdeki sosyal çalışmacılar, psikologlar, devletin ilgili birimleri oraya bir özel ilgi gösterecek ve orada ayrı bir eğitim politikası izlemesi veya ayrı bir sosyal çalışma yapması gerekecek.

Bu çalışmaları bizim çoğaltmamız ve önleyici tedbirleri arttırmamız gerekiyor. Cezayla suçların işlenmesini önleyen dünyada hiçbir ülke yok. Cezanın caydırıcılığına önem vermemiz lazım bir ama öte yandan da bu suçları önleyici hukuk mantığı çerçevesinde işlenmesini önleyen mekanizmaları güçlendirmemiz gerekiyor.

Eğitimden başlıyor bu iş. Doğumdan başlıyor. Çocuğun yetiştirilmesinden başlıyor. Aileden başlıyor. Şimdi o yüzden ailelerin de bu işe çok önem vermesi lazım. Aile işin üzerinde duracak. Okul duracak, Diyanet Bakanlığı duracak, Aile Bakanlığı duracak ve devletin bütün birimleri duracak medyada duracak.

Hepimiz hassas olursak burada ki kişileri kınayan, kötüleyen, bu işi yapanları dolayısıyla iyileri iyi örnekleri öne çıkaran işler yaptığımızda, kötüleri azaltır iyileri çoğaltırız.

Kaynak : Adalet Bakanlığı

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam