@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


İşte 2021 Yılının İyi İnsanları...Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) düzenlediği, “6. Uluslararası İyilik Ödülleri” sahiplerini buldu

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, Türkiye ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödül takdim etmek üzere Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, ödüller Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.

İşte iyilik ödülü ile omurlandırılan iyi insanalr

SIRAJ WAHHAJ

New York’un Brooklyn bölgesinde Hristiyan bir ailenin üyesi olarak dünyaya gelir Jefrrey Kearse. Gençlik yıllarında kiliseye düzenli olarak devam eden iyi bir öğrencidir. Öyle ki genç yaşına rağmen Baptist kilisesinde eğitim bile verir. 1969 yılında kiliseden ayrılıp, siyahilerin güçlü bir hareketi olan Amerika’daki Nation of İslam hareketine katılarak İslamiyet’i seçer. 1975 yılında ise bu hareketle yollarını ayırır ve ehl-i sünnet yolunu tercih eder. Hayatının dönüm noktası ise bu tarihten itibaren başlar. 1978 yılında Mekke’de eğitim alır ve ismini “Parlak Işık” anlamına gelen Siraj Wahhaj olarak değiştirir.

Bir süre sonra bir giyim mağazasını alıp Takva Mescidi ismiyle kullanır. Siraj Wahhaj, günümüzde de bu mescitte Arapça dersleri vermekte, İslami konularda insanları bilgilendirmektedir. 40 gün 40 gece uyuşturucu nöbeti sayesinde ise Brooklyn’de birçok batakhane kapatılır ve bu sayede New York polisinin de övgüsünü alır.

Siraj Wahhaj hâlen İslamiyet’in parlak ışığını ulaşabildiği herkese yaymaya devam etmekte…

AHMET AYDEMİR

Rengârenk çiçekler, yemyeşil meyve ağaçları…

Nevşehir Esentepe Mahallesi’nde bulunan Taşlıbel Çiçekli Camii din görevlisi Ahmet Aydemir sayesinde herkesin hayran kalacağı bir mekân hâline dönüştü. Ahmet Hoca, 1995 yılında saksılara çiçekler ekip camiye getirdi. Bir süre sonra çocukların camiye gelmesini sağlamak için çiçeklere çocukların ismini verdi. Bu sayede 300 çocuk 300 çiçekle hayat buldu. Ahmet Hoca çocukların camiye gelmelerini sağlamış hem de onlara sorumluluk vermiş oldu. Böylece Taşlıbel Çiçekli Cami hem çocuk doldu hem de çiçek açtı. 

Çiçekli caminin saksıları zamanla arttı. Çiçekler büyüdü. Limondan, kamkata, zeytinden, pepinoya kadar çeşitli ağaçlar camide yetişti. Çocukların zorla değil isteyerek, mutlulukla geldiği bir cami hâline geldi.

Ahmet Hoca’ya göre iyilik, yaşadığın yeri güzelleştirmek; yaptığın her işi aşk ile sevgi ile yapmaktır.

MİNBERCİ ALİ ÖNDER

Onunki minbere adanmış bir ömür. Samimiyetle geçen kırk yıl…

Sivas’ın Suçatı beldesinde yaşayan Ali Önder, yıllardır ahşabı ince ince işleyerek minber yapıyor. Kırk yıl önce elindeki keresteleri nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken camilere minber yapma fikri gelmiş aklına. 86 yaşındaki Ali dede bugüne kadar yaptığı minberleri Türkiye’nin dört bir tarafındaki camilere bağışlamış. Ali dede yaptığı minberlerle arasında manevi bir bağ kurmuş; her parçayı sevgiyle yerleştirirken onlara çocukları gibi davranıyor. Minber tamamlanıp atölyeden esas yerine gittiği zaman ise sanki bir evladını uğurlar gibi bir yandan hüzün öte yandan ise sevinç duyuyor. Camilerde her cuma kendi yaptığı minbere çıkılarak hutbe okunduğunu bilmek onun mutluluğunu bir kat daha arttırıyor. 

Ali Önder’e göre iyilik bu dünyada hayırlı ne iş varsa yapmaktır ve insanoğluna hizmet için durmaksızın çalışmaktır.

GAMZE ÖZÇELİK

Yaklaşık 10 sene önce kendini arayışının ve Allah’a ‘Beni nasıl olmam gerekiyorsa öyle kıl’ yakarışlarının ardından, gönüllü gittiği bir Afrika ülkesinde yaşadıklarından etkilenmesiyle birlikte, ‘Sanki yaratılış sebeplerimden bir tanesi buymuş’ dediği iyilik hareketinin içinde bulan Gamze Özçelik; mazlum insanlara yardımcı olmaya adeta kendini adadı.

Gamze Özçelik, şu an bir iyilik hareketi içinde Kamerun’da su kuyusu açarak, İdlib’te savaş altında bulunan çocuklara şefkatle sarılarak ya da dünyanın herhangi bir yerindeki bir yetimin başını okşayarak onlara umut ışığı olmaya, iyiliğe ve umuda koşmaya devam ediyor.

YUSUF İSLAM

Müzik kariyerinin zirvesinde dünyaca ünlü bir şarkıcı Cat Stevens… Manevi bir arayışın sonunda hayatının dönüm noktası olan İslamiyet’i seçti ve artık o Yusuf İslam’dı.

Bu tarihten sonra yaptığı insani çalışmalarla örnek bir isim hâline geldi. Bestelediği “Barış Treni” isimli şarkıyla dünyada iyi şeylerin olması için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini anlattı. Şarkısından aldığı ilhamla Barış Treni Projesini hayata geçirdi. Barış Treni, Dünya üzerindeki mazlumlara, mağdurlara yardım etmek, onlara selamı, huzuru, esenliği götürmek için yola çıktı. Yusuf İslam, duruşu ve yaptıklarıyla hem Müslüman hem de Gayrimüslimlerin kalplerine dokunmayı başardı.

İngiltere’nin Cambridge kentinde inşa edilen ve açılışını da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Avrupa’nın ilk çevre dostu Cambridge Cami’nin yapımına çok önemli katkılar sunan ve aynı zamanda da caminin mütevelli heyeti üyesi olan Yusuf İslam, Yüce Dinimize ve Müslümanlara verdiği önemi bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Yusuf İslam’a göre iyilik, her Müslümanın yaptığı şeyin en güzelini yapmasıdır. Müslüman, en iyi müziği yapmalı, en iyi kitabı yazmalı ve en iyi filmi çekmelidir.

VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI

Polisimizden askerimize, sağlık çalışanlarımızdan din görevlilerimize, eğitimcilerimizden sosyal hizmetler personellerine, AFAD görevlilerinden bütün resmi ve sivil toplum kuruluşlarımıza kadar nice fedakar yüreğin oluşturduğu Vefa Sosyal Destek Grupları, salgın sürecinde halkımızın yanı başındaydı.

DİYARBAKIR ANNELERİ

Yıllarca terör belasına şehit ve gazi veren bu ülkenin annelerinin gözyaşları, Diyarbakır Annelerinin “Evlatlarımızı geri istiyoruz” feryadıyla yankı buldu. Onlar azimleriyle, cesaretleriyle Türkiye’yi kendine hayran bıraktı…  Başlattıkları oturma eylemiyle terörün pençesinden çocuklarını kurtaran annelerimiz terörle mücadelenin simgelerinden biri oldular.

Kaynak : TDV

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam