@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Göz Kuruluğunun Tedavisi Var mı
Dünyaya açılan pencere olarak nitelenen gözlerimizde sayısız hastalık çeşitlerinin meydana gelmesi her an beklenen bir durum. Aklımıza gelmeyen, çevremizde duymadığımız pek çok göz hastalığı olmasına rağmen yine en çok tanık olduğumuz hastalıklardan biri ve en yaygın olanı göz kuruluğu.
Sosyal medyada olsun, basında olsun yoğun olarak göz hastalıklarının tedavi edilmesiyle ilgili sayısız reklam çıkmaktadır. Vaatler o kadar fazla, fiyat farklılıkları o kadar değişken ki bir çok reklamın doğru mu yalan mı olduğu şüpheleri de bu boyutlarda değişken olmaktadır.
Bir çok göz ile ilgili yazılarımızda mümkün olduğunca okurlarımızı aydınlatıyoruz. Bilhassa hastayı müşteri gören, yolunacak kaz olarak tabir eden özel hastanelerin sadece para kazanmak için kör ettikleri vatandaşların sayısı azımsanmayacak kadar çok.. Bunlardan yola çıkarak yazılar yazmaktayız.
Öğrendiğimiz ya da yaşadığımız hastane olaylarını buralara aktarırken ders alınması yönünde temennimiz oluyor.
İşte bunlardan biri de tedavisinin mümkün olmadığı halde yine de tedavisi yapılır denilerek yapılan reklamlara konu olan göz kuruluğu..

Önce Göz Kuruluğu Nedir 

Göz kuruluğu gözün ön yüzeyini nemlendiren hastalarda yanma, batma, kızarıklık,göz içinde kum veya kirpik varmış hissi, bulanık görme şikayetlerine neden olan gözyaşı miktarının azalması veya kalitesinin bozulmasıdır.
Göz kuruluğunun nedeni hastaya bağlı etkenler olabileceği gibi çevresel faktörler de olabilir.
Göz kuruluğu hastanın yaşam kalitesini son derece bozan bir hastalıktır.
Göz kuruluğuna romatizmal hastalıkların eşlik ettiği durumlarda ise göz kuruluğu daha ağır olup, görme kaybına kadar gidebilen ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu tür hastalarda altta yatan romatizmal hastalığın tedavi edilmesi genellikle hastanın kuru göz şikayetlerini de azaltır.

Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kuru göz tedavisinde hastalığın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri denemektedir. Bunun ilk basamağı gözyaşı damlaları olmaktadır. Göz kuruluğunda en sık uygulanan tedaviler suni gözyaşı damlaları ve jelleridir. Suni gözyaşları düzgün bir gözyaşı tabakası oluşturarak hastanın gözünün rahat etmesini sağlar. Hastanın göz doktoru tarafından ayrıntılı değerlendirmesi sonucu tedavide hastaya en uygun bulunan suni gözyaşı damlası ve jeli seçilir.
Daha yüksek yoğunlukta olan hyalüronik asit içeren gözyaşı damlaları ise daha belirgin kuru göz şikayeti olan hastalarda tercih edilir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi Var mıdır?
Kronik olması durumunda belirtiler zaman zaman iyileşme gösterebilir, ancak göz kuruluğu tamamen ortadan kalkmaz. Göz kuruluğunun kronik olması çoğunlukla yeterli gözyaşı üretilemediğinde ortaya çıkar. Bunun nedeni gözyaşlarının çok hızlı buharlaşması olabilir.
Kuru göz sendromunuz varsa ve geleneksel ilaç tedavilerinin ve diğer önlemlerin işe yaramadığını görürseniz , doktorunuz cerrahi bir seçenek önerebilir. Bu yaklaşımlar genellikle, göz yaşlarınızı daha uzun süre ve göz yüzeyinin kurumasını önlemeye yardımcı olan ayakta tedavi prosedürleridir.
Ancak yapılan operasyonların, kullanılan ilaçların bir süre ya da uzun süre tedaviye katkıda bulunduğunu söyleyen doktorlar kesin bir çözümün olmadığını makalelerinde dile getirmektedirler.

Göz kuruluğu zararlı mı?
Gözyaşı bezlerinizden gelen sıvıların üretiminde azalma, gözyaşı zarının sağlamlığını bozarak; hızla parçalanmasına ve korneanın üzerinde, tahrişe ve görüş azalmasına neden olan kuru noktaların oluşmasına yol açar. Gözyaşının eksikliği, gözde uzun vadede ciddi problemlere; hatta nadir de olsa körlüğe yol açabilir.

Sonuç :
Göz kuruluğunda biter diye bir sonuç beklememek gerekir. Ancak rahatsızlığını önlemek açısından bir çok tedbirler alınabilir. Bunun için iyi bir göz doktorunun kontrolünde olmak, yediklerimize dikkat etmek, bulunduğumuz ortamları islah etmek gibi bir çok faktörleri araştırmak gerekir. Ne olursa olsun gözlerinizi kuru bırakmamaya, en ufak bir rahatsızlıkta doktorla görüşmek gerekir.
Göz doktorlarının "Çaresizliğe düşecek gibi olana kadar gözlerinizle oynatmayın" nasihatlerini unutmayınız

Muhtelif Kaynaklardan derlemedir @erolkaranet - 29.03.2022

*************

ÖNEMLİ NOT :
Metin, resim, ses veya diğer formatlar da dahil olmak üzere erolkara.net web  sitesinde bulunan tüm içerikler yalnızca bilgi amaçlı oluşturulmuştur. İçeriğin profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.