@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Glokom İçin Kullanılan İlaçlar ve Yan EtkileriGlokom göz damlası türleri ve yan etkileri

Glokom göz damlaları, ilacın çalışmasına yardımcı olan etkin madde kimyasalına göre sınıflandırılır:

Prostaglandinler

Prostaglandinler içerikli ilaçlar günde en fazla bir kez kullanılır ve  gözün iç yapısındaki kasları gevşeterek çalışır, böylece göz basıncı oluşumunu azaltır.
Prostaglandin göz damlasının olası yan etkileri arasında batma ve yanma, göz rengi değişimi ve kirpiklerin uzaması ve kıvrılması yer almaktadır.

Beta-blokerler

Çeşitli glokom göz damlalarında kullanılan beta-blokerler, bir zamanlar glokom tedavisinde ilk tercih edilen ilaçlardı. Bu ilaçlar gözdeki sıvı (su) üretimini azaltarak çalışır ve şu anda çoğunlukla prostaglandinlere yardımcı olarak veya prostaglandinlerle birlikte reçete edilmektedir.
Bu göz damlaları nabzı düşürme potansiyeline sahiptir ve belirli kalp sorunları, akciğer sorunları (amfizem gibi), diyabet, depresyon veya diğer rahatsızlıkları olan kişilerde olumsuz yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenlerden dolayı, beta-blokerleri kullanmadan önce tıbbi öykünüz hakkında göz doktorunuzla ayrıntılı olarak görüştüğünüzden emin olun.

Alfa-adrenerjik agonistler

Bu ilaçlar sulu hümor üretimini azaltarak çalışır ve tek başına veya diğer anti-glokom göz damlaları ile kombinasyon halinde kullanılabilir.
Bu göz damlası sınıflandırmasıyla ilişkili yaygın yan etkiler arasında gözlerde kızarıklık veya kanlanma (oküler enjeksiyon), üst kapakta yükselme, irileşmiş göz bebekleri ve kaşıntı yer almaktadır.

Karbonik anhidraz inhibitörleri

Bu ilaçlar diğer anti-glokom göz damlaları ile birlikte kullanılırlar. İlacın bu sınıflandırması oral formda (haplar) da kullanılır.
Karbonik anhidraz inhibitörü (KAİ) göz damlasında görülen yaygın yan etkiler arasında yanma, acı bir tat, göz kapağı reaksiyonları ve göz kızarıklığı yer alır.
Hastaların yaklaşık yarısı, yorgunluk, depresyon, iştahsızlık, kilo kaybı, libido kaybı, böbrek taşı, metalik tat ve parmak ve ayak parmaklarında karıncalanma (periferik nöropatiler) gibi sistemik yan etkileri nedeniyle oral KAİ'leri tolere edemez.

Parasempatomimetikler

Bu ilaçlar, gözden göz sıvısının dışarı akışını artırarak çalışır. Dar açılı glokomda YGB'yi kontrol etmek için sıklıkla kullanılırlar. Bu göz damlaları göz bebeğinin küçülmesine neden olur, bu da akıntının meydana geldiği daralmış veya tıkanmış açının açılmasına yardımcı olur.
Bu göz damlası tipinde karşılaşılan yaygın yan etkiler arasında kaş ağrısı, göz bebeğinin küçülmesi, yanma ve gece görüşünde azalma yer alır.

Epinefrin

Epinefrin ilaç sınıfı göz üzerinde çift etkiye sahiptir. Bu ilaçlar göz sıvısı üretim hızını azaltarak ve göz sıvısının gözden dışarı akışını artırarak çalışır.

Bu göz damlası sınıflandırmasında görülen yaygın yan etkiler arasında pigmentli göz yüzeyi membranı (konjonktival) birikintileri, gözyaşı kanallarında tıkanma ve nabzın artmasıyla birlikte kalp çarpıntısı yer alır.

Hiperosmotik ajanlar

Bu ilaçlar genellikle optik sinirde kalıcı, geri dönüşü olmayan hasar meydana gelmeden hemen önce azaltılması gereken ciddi derecede YGB'si olan kişiler içindir. Hiperosmotik ajanlar, gözdeki sıvı hacmini azaltarak YGB'yi azaltır.

Genellikle sadece bir defalık, acil durumlarda verilen bu ilaçlar oral olarak oral gliserin ve izosorbit ve intravenöz olarak mannitol ve üre içerir.

Kombinasyon glokom ilaçları

Glokomu olan birçok birey YGB'yi kontrol etmek için birden fazla tipte ilaca ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bazı oftalmik ilaç şirketleri, aynı şişede iki farklı anti-glokom ilacı içerebilen "kombinasyon" göz damlaları üretmiştir.

Kolay kullanım açısından göz doktorunuz YGB azaltıcı kombine ilaçlar reçete edebilir. Tipik olarak, bu kombine ilaçlar YGB’yi azaltıcı ilave etkiye sahiptir.

Göz doktorunuza sorun

Mevcut tüm farklı glokom ilaçları ile özel ihtiyaçlarınız için en iyi ilaç türünü elde etmek için, glokom tedavisinde deneyimli bir göz doktoruna danışmak önemlidir.

Göz doktorunuzdan, reçete edilen glokom ilaçlarının türünü ve bu tedavinin sizin için neden en iyi tedavi olduğunu açıklamasını isteyin.

Kaynak : Görmeye Dair Her Şey

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.