@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Elalem Ne Der Hastalığı... Kim Bu Elalem...
"Elalem ne der", derseniz , "o ne der şu ne der bu ne der", diye düşünürseniz hayatta mutlu olamaz ve kendinizi bir elalem hapishanesinde bulursunuz.
Bir televizyon kanalında oynanan Baba adlı dizi filmin bir çok sahnesinde söylenen "Ben elaleme dedirtmem" repliği mutlaka izleyenlerin hafızlarında yer etmiştir.
Mutsuz bir evlilik yapan genç kızın iç isyanı ve sonunda içindeki isyanın dışa vurması aslında hayatın her anında gördüğümüz, duyduğumuz hatta yaşadığımız bir durumdur.
Elalem ne der... Elalem ne derse desin siz yazımızı okuyun. Tutulmuş bu tür bir hastalığınız varsa bundan kurtulmanın yolunu bulun.
Kulakları tıkayarak yaşamak ve başkalarının düşüncesine aldırış etmemek en büyük özgürlüktür.
Bu özgürlüğü yaşayabilmeniz için İslam dininde kapılar ardına kadar açıktır.Evet, elalem ne der özgürlüğünü ve tedavisini İslamın ahlaki ve toplum yaşamındaki kuralları üzerinden bulduğunuzda bu dertten kurtulursunuz.
"Konu komşu ne der sonra" veya "mahalle baskısı" gibi unsurlara göre hayatınızı şekillendirecekseniz rahmetli babamın şu uyarısını dile getirmek zorundayım.
Babam, bu konuda bizleri çok uyarırdı. "Oğlum", derdi "eşeğin kuyruğunu kestikten sonra insanlara bunu sorduğunda kimi kısa kestin kimi uzun kestin diye sürekli eleştirirler. Bir de onların sözünü dinleyip kısaydı, uzundu diye kuyruğu ha bire şekillendirirsen hem kuyruktan hem de eşekten olma olasılığın artar," diye sık sık tembih ederdi.
Babam, yaptığı bir işte elaleme takılmazdı.
Hatta, sözlerine şunu eklerdi."Elalem kendisine baksın."
Bu hastalıktan kurtulmanın ilk yolu, kalbine dönmek, kalbini dinlemekle olur.
Kalp dediğin Allah'ın yarattığı bir et parçasından ziyade o et yığının görünmeyen tarafı gönlünden geçenlerdir.
Eğer, yaptığın bir işte vicdanın rahat ve yattığında huzur içinde yatıyursan başka sözlere gerek yok.
Yaptığın işlerden Allah'a karşı korkun yoksa sorun yok..
Ne diyor, büyüklerimiz. Allah'tan korkmayandan kork.
Sen, seni her an gözetleyen meleklerden ve dolayısıyla Allah'tan utanmıyorsan, onun korkusunu içinde hissetmiyorsan istediğin edepsizliği de yapsan adın "utanmaz" a çıkacaktır.
Yaptığın her işte, söylediğin her sözde Allah'ın varlığını hissedersen "efendiliğin, ahlaki yapın, edebin" o elalem diye baktığın çevrelerce örnek dahi alınır.
Bu kez, sen çevreni kendine esir etmiş olursun.
Doğru, insanlara göre yaşamak değil, Allah'ın varlığı birliği ve vereceğin hesabı unutmadan yaşamaya çalışman da gizlidir.
Elalem baskısından kurtulmanın yolu, Yaradana karşı sorumluluğunuzla başlar ve biter.
Allah'tan uzaklaşır insanlara meyil ederseniz sonunda bataklıkta gözünüzü açarsınız.
Allah'a karşı sorumlu olduğunuzu kabul eder ve bu yönde, Allah'ın her an sizi gözetlediğinden emin olarak yaşarsanız edebin, ahlakın, insanlığın, faziletin ve dahi kulluğun zirvesinde bir ömür sürer ahiriniz de akıbetiniz de yaşamınız gibi mükemmel olur.
Takılmayın, siz şu elaleme.. Elalem kendine baksın. Kendi gözündeki çapaklarla uğraşsın.
Onlar asla sizden daha iyi değillerdir.
Ve onlar, o elalem de sizi elalem çerçevesi içinde koyar ve sevdiklerini mahkum eder.

Erol Kara - 28.03.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.