@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kozmetikteki Çiçek Kokusu Zehiriliyor 

Kozmetik ürünlerinin insan sağlığı için zararlı olduğu her geçen zaman yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktığı bir gerçek.. Bilim adamları kozmetik ürünlerinin aşırı kullanımı dolayısıyla cildin ve solunum organlarının önü alınmaz hastalıklara sebep olduğunu açıklasa da güzelleşmek isteyenler bundan vaz geçemiyor.

İşte zararlı maddelerinden biri daha.. Kozmetik ürünlerinde çiçek kokusu vermesi için kullanılan  "lilial" ismiyle bilinen "Butylphenyl Methylpropıonal" bileşeni, alerjen içermesi nedeniyle Avrupa Birliği (AB) Kozmetik Tüzüğü'nde yasaklı bileşenler listesine alındı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), yayınladığı duyuru ile 1 Mart'tan itibaren AB piyasalarında bulundurulmayacağı açıklanan, özellikle parfümlerde yaygın kullanılan "lilial" bileşenini içeren kozmetik ürünleri Türkiye'de de yasaklanacağını açıkladı

Yaptığı açıklamada "Parfümlerde sıklıkla kullanılan parfüm bileşeninin yasaklı hale gelecek olması durumuyla ilgili olarak; piyasada Lilial isimi ile bilinen BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL parfüm bileşeni Avrupa Birliği 1223/ 2009 Kozmetik Tüzüğünde yasaklı bileşenler listesine alınmış olup 1. 03.2022 tarihi itibari ile AB piyasasında bulunmayacaktır. Eklerde yapılmış güncellemeleri içeren Taslak Kozmetik Yönetmeliğinin yayımlanmasını takiben Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği andan itibaren ülkemizde de bu bileşeni içeren kozmetik ürünler piyasada bulunamayacaktır." diyen TİTCK 
lilial içeren ürünlerin piyasadan toplatılmasında yeni Kozmetik Yönetmeliği'nin hazırlanması gerektiğini ve yönetmelikle birlikte karar verileceğini açıkladı.

Llilial (Butylphenyl Methylpropıonal) nedir ?

Lily aldehyde, lilial ya da butylphenyl methylpropional isimleri ile anılan ve yapay çiçek koku maddesi olarak kullanılan bir kimyasal.

Lilial, kapalı formülü c14h20o olan, baskın çiçek kokulu ve alerjen bir aldehit bileşiğidir. duş jeli, şampuan, parfüm gibi birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır.

Sentetik aromatik bir aldehittir. Doğurganlığa zararlı olduğu tespit edildikten sonra AB tarafından Mart 2022'de kozmetikte kullanımı yasaklandı.  

Butylphenyl Methylpropional Zararları:

  • Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir.
  • Organ sistemi toksisitesi (üreme dışı) bulunmaktadır ve endokrin sistemine zarar verebilir.
  • Bazen bir alerjen gibi davranabilir ve duyarlı kişilerde kontakt dermatite neden olabilir .
  • Endokrin sistemine zarar verebilir.

Haber @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.