@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Diyanet Açıkladı. Fitreye 22 TL Zam Yapıldı
2022 Yılı Fitre Miktarı Belli Oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 yılı için Fitre miktarını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2022 yılı Ramazan ayı ile 2023 Yılı Ramazan ayı arasında verilecek olan fitre miktarını açıkladı.

Diyanet, bu yıl fidye miktarını 40 TL olarak açıklayarak geçen yıla göre 22 TL zam yapmış oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerine göre ülkedeki yıllık enflasyon oranı %42,8 TL olarak tespit edilmiş oluyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu yaptığı açıklamada 2022 yılı Ramazan ayı ve sonrasında verilecek olan fitre miktarını 40 TL olarak yaptığı açıklamasında şunları belirtti.

"Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2022 yılı fitre miktarını açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantıda, 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 40 TL olarak belirledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak 40 (kırk) TL olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. 

Ayrıca belirlenen fitre miktarı fidye miktarıdır.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam