@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamTYT ve AYT Kalktı. Kim Kaybedecek Kim Kazanacak...
YKS’de barajlar kalktı, sınav süresi uzatıldı. 2022 YKS başvurularının başlaması ile birlikte üniversite giriş sınavında kural değişikliği yapıldığı açıklandı. 

Yapılan değişiklikle ön lisans ve lisans tercihlerinde kullanılan 150 ve 180 baraj puanının kaldırılması , sınavlara girecek olanlar ve yakınları tarafından bayram havasında karşılandı. Bu yıl ve sonrasında sınava girerek üniversiteli olma hayali yaşayan her birey sırtından büyük bir yük kalkmış gibi rahatladığını ifade ediyor.

Yıllar önce ilkokul bitirme imtihanları vardı. 5 yıl başarılı olsanız, bitirme sınavında dökülürseniz ilkokul son sınıfı tekrar ediyordunuz. Çocuklarının okuyamayacağına karar veren ebeveynler mesleğe yöneltirdi, çocuklarını... Sanat sahibi olsun, koluna altın bilezik taksın, askerden gelince dükkan açar hayatını kurtarır, düşüncesi vardı.

Bu da tarih oldu. Sanat sahibi olmak, esnaf olarak yetişmek tarih oldu. Herkes kolay para kazanma amacında..

İlkokul bitirme sınavları kalktı ortaokul bitirme kalktı. Lise bitirme kalktı. Sonunda üniversite kapıları aralandı. Dışarıdan okuma, ikinci üniversite imkanları vs ile önüne gelen üniversiteli oldu. 

Bir zamanlar parmakla gösterilen saygı duyulan üniversite mezunlarının bugün gözün kirpiği kadar değer yok. 

Şimdi, taban puan kaldırıldı. Artık üniversite mezunu olmayana hangi gözle bakılır bilinmez ama, kaybeden gençlik ve gelecek nesil oluyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite sınavında barajın kalkmasıyla yaptığı açıklamalarda "Temel amacımız daha fazla adayın tercih yapabilmesidir.." dedi.

Buraya dikkat edin. "Temel amacımız daha fazla adayın tercih yapabilmesidir.." açıklaması daha fazla adayın tercihi,daha fazla harç ödeme bedeli daha fazla hüsran demektir.

Şöyle düşünün.. Bir bardak, bir sürahi su almaz. Bir okul ne kadar büyü kolsa da eğitimci sayısı, bina kapasitesi, zaman herkesin o üniversiteye giremeyeceğinin delilidir. 

Her şehirde üniversite açıldı. Daha da açılacak.Bu işin ucunda acayip rant var. .Özellerin sayısı devleti geçti. Mezun olanların kalitesi tartışılır. Boş okumuş öğrenciler artık bir şey bilmiyor. Parası bol olanlar en önemli meslek diploması ile mezun olsa da fiyasko.

Taban puanlarının kaldırılması özellerin işine yarayacak. Daha fazla özel üniversite açılıp, çok sayıda öğrenci alınacak. Üniversiteler kontenjanı artıracak, herkese "gel kaydol" diyecek " ama harçlar kasaları doldururken, okul kontenjanını dolduracak sayıdan sonrası "kusura bakma" önünde senden yüksek puana sahibi olanlar vardı, onları aldık, Seneye inşaallah" denilerek parası alınan yüzbinlere kapı kapanacak. 

Üniversiteler, alımlarda sıralama yapacak ve adaylar en üst puandan alt puana doğru giden bir sıralama sonrasında tercih ettikleri bölümlere yerleşeceklerdir. Okullarda kontenjan boşluu olması asla beklenmiyor. Ne var ki, sırlama sonrası üniversiteye giremeyecek çok sayıda insan ikinci yerleştirmelerde de harç ücreti ödeyerek yeninden bir para kazandırma ya vesile olacak. Sonrası yine de hüsran olacak.

Sadece bu mu...Değil tabi... Üniversite mezunu birini işe almak isteyenler özellikle kişinin Yüksek Lisans mezunu olmasını arayacak. Tezli tezsiz tercihleri aranacak. .Çünkü üniversite mezunlarının kıymeti kalmayacak. 

Anlayacağınız taban puanlarının düşürülmesi vatandaşa zul kurumlara kazanç kapısı olacak.

Erol Kara - 14.02.2022

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam