@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Çizgi Film İzlerken Tepki AlmıyorsanızYıllarca uzmanlar uyarsa da, bir çok ebeveyn çocukları televizyon, bilgisayar ya da cep telefonlarından çizgi film izlemesine ses çıkartmıyor. Oysa bundaki tehlike o kadar büyük ki, çizgi film izlerken çocuğun hipnotize etkisi altında olduğunu düşünemiyor bile..

Uzmanlar, “Çocuk TV’de herhangi bir çizgi film ya da klip izlerken, normalde olduğundan daha sakin görünüyorsa, izlerken göz bebeklerinde büyüme, göz kırma refleksinde azalma ya da kaybolma varsa, seslendiğinizde duymuyor, tepki vermiyorsa izlediği yayında bir hipnotize unsuru olabilir” uyarısında bulundu.

Günümüz teknolojilerinde bazı kötü niyetli kişilerin 25. kare adı verilen subliminal grafik tekniğini kullanarak, kişilerin bilinç altlarına bir takım toplum ahlakına uyumsuz kelimeler veya simgeler gönderdiklerini ifade eden uzmanlar anne babaların bu durumda çok dikkatli olmalarını dile getirerek şunları söylediler.

“Bizler 25. kareyi bilinçli olarak göremeyiz, fakat bilinçaltımız bu görüntü karesini algılar ve kayıt eder. Davranışlarımızda anlamlandıramadığımız pek çok olgunun sebebi 25. karelerdir. 25. kare tekniğiyle kişilerin zihnine istenilen bilgiler yüklenerek kişi bilinçsizce hipnotize edilmektedir. Bu mesajlara subliminal mesaj denilmektedir. Bugün bu teknik; pek çok ünlü markanın reklam stratejilerinde kullanılmakta. Cips reklamı seyrederken anlamsızca canımızın cips istemesi, çocukların kış aylarında dondurma yeme merakları genellikle görsel medyanın bu tekniği kullanması ile olmakta. Görünenin dışındaki karede ürünü almaya özendiren kelimeler veya simgeler bulunmakta. Bunun yanında asıl tehlike, çocuklar için… Bugün ülkemizde yayımlanan ve çok beğenilen bazı yabancı çizgi filmlerde, 25. kare kullanılmakta ve bilinçaltlarına, şiddet, cinsellik, din ile alakalı pek çok veri girilmekte. Bunları izleyen çocuklar anlamsız bir şiddet eğilimine, cinsellikle alakalı gereğinden erken şeyler öğrenmeye özendirilmekte.”

Çok sayıda Avrupa ülkesinde ve hatta giderek ülkemizde de artan çocuk yaştakilerin şiddeti doğrultusunda artan çocuk suçluların artmasına yönelik yapılan çalışmalarda, 25. kare tekniğinin kullanıldığı çizgi filmlerin sorumlu tutulması asla göz ardı edilmemelidir.

Çizgi filmlerdeki tehlikenin yanı sıra özellikle yabancı çok sayıda ünlü sanatçının video kliplerinde “tüm dinleri yıkmayı, ortak bir din etrafında buluşmayı hedefleyen illuminati tarikatına” özel simgeleri 25. kare tekniğiyle kişilerin zihnine işlediklerini de vurgulayan uzmanlar, “Özellikle eski Pagan Tanrısı Baphomet’in sembolü kullanılıyor. Bu konuda sanatçılar 25. karenin dışında simgesel olarak da misyonerliklerini dile getirmekte. Ülkemizde de bazı sanatçıların kliplerinde bu tarz simgelere rastlanmakta” diye konuştu.

Çocukların tv kanallarında herhangi bir çizgi film ya da klip izlerken, normalde olduğundan daha sakin görünmesi, izlerken göz bebeklerinde büyüme, göz kırma refleksinde azalma ya da kaybolma olması, elindeki herhangi bir işi yapmaya devam ederken benzer semptomlar göstermesi ve seslendiğinizde duymaması, tepki vermemesi durumunda izlediği yayında bir hipnotize unsuru olabileceğini belirtildi

Çocukların hipnotize edilmesini engellemek için daha çok yerli yapım çizgi filmler ve animasyonlar izletilmesini öneren Orhan, şunları kaydetti:

“Bu konuda bu tekniği iyi bilen kişilerin, yayınları önceden incelemesi ve bu özelliklere sahip yayınları ülkemiz ulusal ve yerel kanallarda yayınlamaması gerekmekte. Bunu sağlamak için gerekirse yasal düzenlemeler yapılmalı. Yabancı video klipleri çocuklara izletmekten kaçınmalıyız.”

Alıntıdır
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam