@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Tapu Güvenilir Hesap Nedir ?Tapu devri ve satış bedelinin aynı anda el değiştirmesini sağlayan Tapu Güvenilir Hesap’la nakit taşıma riski ortadan kalkar, alım satım işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Tapuda alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında; gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş zamanlı olarak el değiştirememesi, taraflarda güven problemi ve nakit taşıma riski oluşturmaktadır.

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nedir?

Tapu Güvenilir Hesap, konut, arsa gibi tüm gayrimenkul alım satım işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için alıcı ve satıcıya sunulan bir güvence ve kolaylıktır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Banka arasındaki anlaşma ile hizmete alınan Tapu Güvenilir Hesap uygulaması tüm tapu daireleriyle entegre bir sistemle çalışmaktadır.

Tapu Güvenilir Hesap Nasıl Çalışır?

İşlem şu aşamalarla gerçekleşmektedir:

  • Satıcı Tapu dairesinden alınan e-ödeme makbuz numarası ile banka İnternet Şubesi’nden gerekli bilgileri sisteme girer.
  • Hakem Hesap Ekranından satıcının TCKN bilgisi ile satıcının üzerindeki gayrimenkul bilgisi sorgulanır. Devri yapılacak gayrimenkul işaretlenir.
  • Satıcının Tapu harcı ve döner sermaye hizmet bedeli nezdindeki hesapta satış bedeli bloke edilir ve oluşturulan Hakem Hesap referans numarası tarafından Tapu Müdürlüğü’ne sistem üzerinden iletilir.
  • Alıcı ve Satıcı Tapu Müdürlüğü’ne taşınmazın tapu devri için başvurur.
  • Alıcı cep telefonuna işleme dair gelen referans numarası ile banka  İnternet Şubesi üzerinden işlemi onaylar.
  • Tapu Müdürlüğü sistem üzerinden Tapu Harcı ve Tapu Kadastro Döner Sermaye Ücretinin tahsil edildiğini, bedelin blokeye alındığını kontrol eder ve tapu devrini gerçekleştirir. Tapu Müdürlüğü'nde mülkiyet el değiştirdiğinde (tescil işlemi yapıldığında) Banka’a sistem üzerinden veri akışı yapılır.
  • Banka Tapu Müdürlüğü’nden gelen veriye istinaden bedeli satıcının hesabına geçer. Tapu devrinin gerçekleşmemesi durumunda alıcının hesabına iade eder (blokeyi çözer). Transferin gerçekleşmesi ile alıcı ve satıcının cep telefonuna kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirme yapılır.

Tapu Güvenilir Hesap’ın Avantajları Nelerdir?

Banka hesabı olan Alıcı ya da Satıcı taraf olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü entegrasyonu ile tapu devri ve taşınmaz bedeli transferini eş zamanlı ve güvenli olarak yapılabilirsiniz.

Nakit taşıma riskiniz ortadan kalkar, gayrimenkul alım satım işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını kimler kullanabilir?

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını Güvenli bir şekilde gayrimenkul alış satışı yapmak isteyen tüm banka müşterileri kullanabilir.

Tapu Güvenli Hesap Uygulamasını hangi kanallardan gerçekleştirebilirim?

Bu uygulama şimdilik anlaşmalı banka İnternet Şubesi'nde hizmete sunulmuştur.

İşlemler için masraf/komisyon ödeniyor mu?

Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil edilmektedir. Bu tutar, tapu dairesinde işlem tamamlanmasa da iade edilmemektedir.

Devir işlemi ne kadar sürede yapılmalıdır?

Alıcı ve Satıcı, para gönderilmiş olsa da Tapu'da işlemler gerçekleşmediği sürece işlem iptali yapabilir. Eğer satış işlemi için başvuruları takip eden 30 gün içerisinde tapuda herhangi bir işlem yapılmazsa işlem otomatik olarak iptal olmaktadır.

Gayrimenkul bedeli ne zaman satıcının hesabına geçmektedir?

Tapu Müdürlüklerinde işlem tamamlandıktan sonra banka  Güvenli Hesapta bulunan gayrimenkul satış bedeli otomatik olarak satıcının hesabına aktarılmaktadır.

Süreç nasıl izlenebilir?

Banka İnternet Şubesi üzerinden işleme ait tüm bilgiler izlenebilir. Ayrıca süreç ile ilgili her adımda taraflara SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

İşlemin iptali mümkün mü?

Alıcı ve Satıcı tapuda işlem gerçekleştirene kadar işlemi banka İnternet Şubesi üzerinden iptal edebilir. Ayrıca alıcı ve satıcı başvurusunu takip eden 30 gün içinde tapuda işlemler sonuçlandırılmazsa işlem kendiliğinden iptal olacaktır.

Devir işleminin yapılmadığı durumlarda gayrimenkul bedeli alıcı hesabına ne zaman iade edilir?

Devir işlemi gerçekleştirilmedi ise başvuru sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve aynı anda tutar alıcının hesabına iade edilecektir.

Çoklu alış işlemi yapılabilecek mi?

Çoklu alış işlemi de bu uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Tüm alıcılar banka İnternet Şubesi'ne ayrı ayrı girerek onay vermeli, satış bedeli sadece kendilerine ait satış bedeli olmalıdır.


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.