@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Merkez Bankası Müzesini Görmek İster misiniz?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Müzesi; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. 

Müzede; Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'ne ait madeni paralar, banknotlar ve geçmişte kullanılmış olan hisse senetleri, tahviller gibi değerli kağıtlar sergilenmektedir. Bunların yanı sıra müzede; Türk resim sanatının gelişimini yansıtan koleksiyonlardan biri olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu'na ait bazı parçalar sergilenmekte ve banknot basımının tarihçesi ile banknot üretim sürecine dair açıklayıcı belge ve yazılı anlatımlar da yer almaktadır.

Güvenlik sebeplerinden dolayı kamuya açık olmayan müzeye yalnızca alınacak özel bir izinle ve sadece hafta içi günlerde girilebilmektedir. Ancak dünyanın her yerinden insanın müzenin içeriği hakkında bilgi sahibi olabilmesi adına koleksiyona ait bir kısım obje ve belgelerin yayınlandığı ve internet üzerinden erişim sağlanabilen bir sanal müze kurulmuştur.

Merkez Bankası müzesine ait web sitesine girdiğinizde; “Sanal Müze, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sahip olduğu kültürel değerleri fiziki koşullar ve uzaklıklarla sınırlı kalmadan sergilemek ve bu değerleri geniş bir kitleye ulaştırabilmek amacıyla hizmete açılmıştır. Müzede eski ve yeni banknotlar, Banka tarihini yansıtan kıymetler ve zengin sanat koleksiyonundan seçkilere yer verilmektedir.” ifadeleri ile karşılaşıyoruz.

Ziyaretçilere açılan sanal müzede TCMB tarihçesi, banknot basım süreci ve tarihçesi, Osmanlı Devleti Döneminde dolaşıma çıkarılan ve “Para Yerine Geçen Kağıt” anlamına gelen “Kaime-i Nakdiye-i Mutebere”ler, Cumhuriyet Dönemi Banknotları, TCMB Sanat Koleksiyonu, ve sanat koleksiyonundan seçkilerin yer aldığı sergiler bulunuyor. Arayüzü ve tasarımı gayet başarılı şekilde hazırlanan TCMB Sanal Müzesi, mutlaka uğramanız gereken bir web sitesi. Aynı zamanda paranın tarihi ile teknolojinin birleştiği bir kesişim noktası.

Müzeyi gezmek için tıklayınız

FOR ENGLİSH - 

Virtual Museum was established to make the cultural heritage owned by the Central Bank of the Republic of Turkey accessible to a broader audience by eliminating the constraints of physical limitations or distance. The Museum exhibits old and new banknotes, items that illustrate the Bank’s history, and a selection of the Bank’s rich art collection.

Go To Central Bank of the Republic of Turkey Click here for To museum 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.