@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Gözlük Reçetesi Ne AnlatıyorGözlük Reçeteleri Nasıl Okunur?

Gözlük reçetenizi yakından incelediyseniz, muhtemelen tüm bu sayı ve sembollerin nasıl anlaşılacağını merak ettiniz. Dünya çapında yorumlanabilmesi için, gözlük reçeteleri genel notasyonlarla standart bir biçimde yazılmıştır.

Göz reçetesi kısaltmaları sözlüğü

EKLE Okumanızı kolaylaştırmak için gereken ek lens gücünü ifade eder. Bu sayı, okuma gözlüğü reçetelerinde veya bifokal veya progresif gözlük camlarının alt kısmında görülür.

Eksen 1 ile 180 arasında bir sayıdır. Astigmatizmanın gözünüzde tam olarak nerede göründüğünü gösterir.

BO, BI, BU, BD taban dışarı, taban giriş, taban yukarı ve taban aşağı için stand. Bu kısaltmalar, gözlük üreticisine, çift görmeyi düzelten gözlüklerin üzerinde prizmanın tam olarak nereye yerleştirileceğini söyler.

CYL silindir veya gözünüzdeki astigmat miktarı anlamına gelir. Silindir ve eksen birlikte astigmatizmanın düzeltilmesine yardımcı olur.

DV uzak görüşün kısaltmasıdır. Bu sayı uzağı görememe veya ileri görüşlülüğünüz olup olmadığını gösterir.

NV yakın görmeyi veya okumayı kolaylaştırmak için eklenmesi gereken güç miktarını ifade eder.

OD Oculus dexter veya sağ gözünüz anlamına gelir.

OU oculus uterque veya her iki göz anlamına gelir.

işletim sistemi oculus uğursuz veya sol gözünüz.

PD öğrenci mesafesi anlamına gelir. Monoküler PD, göz bebeğinizden burnunuzun ortasına olan mesafedir. Binoküler PD, öğrencilerinizden birinden diğerine olan mesafedir.

Prizma çift ​​görmeniz varsa kullanılır. Gözlerinizin hizalamasındaki farklılıklar için gözlüklerinizin düzeltmesi gereken prizmatik güç miktarını gösterir.

SPH küre veya görüşünüzü düzelten merceğin gücü anlamına gelir.

Reçetenizdeki kısaltmaların çoğunun ardından rakamlar gelecektir.

Rakamlar artı işaretiyle (+) işaretlenmişse veya işareti yoksa, uzak görüşlüsünüzdür. Rakamlar eksi işaretiyle (-) işaretlenmişse, miyopsunuzdur.

Reçetenizdeki bazı sayılar, gözlük üreticisine görüşünüzün ne kadar düzeltilmesi gerektiğini söyler. Gözlük gücü diyoptri cinsinden ölçülür.

Reçeteniz -1.00 ise, bu, yakın görüşlülüğü düzeltmek için gözlüklerinizin 1 diyoptri gücüne ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Reçeteniz +2.50 ise, gözlüklerinizin ileri görüşlülüğü düzeltmek için 2.5 diyoptri gücüne ihtiyacı vardır. Sayı ne kadar yüksekse, vizyonunuzun o kadar fazla düzeltmeye ihtiyacı vardır.

Numaralar ne olacak?

Reçetenizdeki kısaltmaların çoğunun ardından rakamlar gelecektir.

Rakamlar artı işaretiyle (+) işaretlenmişse veya işareti yoksa, uzak görüşlüsünüzdür. Rakamlar eksi işaretiyle (-) işaretlenmişse, miyopsunuzdur.

Reçetenizdeki bazı sayılar, gözlük üreticisine görüşünüzün ne kadar düzeltilmesi gerektiğini söyler. Gözlük gücü diyoptri cinsinden ölçülür.

Reçeteniz -1.00 ise, bu, yakın görüşlülüğü düzeltmek için gözlüklerinizin 1 diyoptri gücüne ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Reçeteniz +2.50 ise, gözlüklerinizin ileri görüşlülüğü düzeltmek için 2.5 diyoptri gücüne ihtiyacı vardır. Sayı ne kadar yüksekse, vizyonunuzun o kadar fazla düzeltmeye ihtiyacı vardır.

Uzağı göremeyen reçeteler hakkında bilinmesi gerekenler

Uzağı görememe veya miyopi, yaygın bir kırma bozukluğudur. Uzağı göremiyorsanız, yakın olan nesneleri net olarak görebilirsiniz, ancak daha uzaktaki nesneler bulanık görünecektir.

Uzağı görememe durumunda, gözünüzün ön tarafındaki kornea ile gözünüzün arkasındaki retina arasında çok fazla mesafe olacak şekilde gözünüz genellikle uzundur. Uzağı görememe, gözünüzün korneası çok kavisli ise de meydana gelebilir.

Bu artan mesafe nedeniyle, ışık ışınları retinanızın (beyninize sinyaller gönderen ışığa duyarlı bir yapı) değil önüne düşer. Bu, uzak görüşünüzün bulanık olmasına neden olabilir.

Gözlüğünüzdeki lensler ışıktaki bükülmeyi düzeltir ve uzaktaki nesneleri daha net görmenize yardımcı olur.

Uzağı göremeyen bir reçete için, lenslerin gücü bir eksi işareti ile işaretlenecektir. Ne kadar yakın görüşlü olursanız, sayılar o kadar yüksek olur.

Örneğin, -5.00 lens reçetesi, -2.00’dan daha güçlü bir reçetedir. Lenslerin gücü her göz için değişebilir.

İleri görüşlü reçeteler hakkında bilinmesi gerekenler

Uzak görüşlülük veya hipermetrop, yakın nesnelerin uzaktaki nesnelere göre görülmesini zorlaştıran kırılma bozukluğudur. Bunun nedeni korneadan retinaya olan mesafenin çok kısa olması veya gözünüzün korneasının yeterince kavisli olmamasıdır.

Eğer ileri görüşlüyseniz, ışık tam yerine retinanızın arkasına odaklanır.

İleri görüşlü bir reçete için, lenslerin gücü bir artı işaretiyle işaretlenecektir. Ne kadar ileri görüşlü olursan, sayılar o kadar yüksek olur. Örneğin, +4.50’lik bir lens reçetesi, +2.00 olan bir reçeteden daha güçlü bir reçetedir.

Görüşünüzü hem miyopluk hem de ileri görüşlülük için gözlük veya kontakt lenslerle düzeltmek de şunları önlemeye yardımcı olabilir:

  • baş ağrısı
  • göz yorgunluğu
  • gözlerinde yanma veya batma

Astigmat reçeteleri hakkında bilinmesi gerekenler

Astigmat, gözünüzün merceğinde veya korneasında düzensiz bir eğridir. Bu düzensiz eğri, gözünüze giren ışığı bükebilir ve retinanıza çarpma şeklini etkileyebilir. Astigmatizm hem yakın hem de uzak nesneleri bulanıklaştırabilir. Ayrıca gördüğünüz görüntüleri de bozabilir.

Astigmatizm alışılmadık bir durum değildir. Aslında, Amerikan Oftalmoloji Akademisi, her 3 kişiden 1’inin bu duruma sahip olduğunu bildiriyor.

Astigmatınız 1.5 diyoptri veya daha fazla ölçüyorsa, düzgün görmek için reçeteli gözlük veya kontakt lens takmanız gerekebilir. Bununla birlikte, herhangi bir miktarda astigmatınız varsa, reçeteli gözlük takmanın ekstra netliğini takdir edebilirsiniz.

Reçeteniz, astigmatınızın ne kadar şiddetli olduğunu ve düzensiz eğrinin gözünüzde nerede göründüğünü gösterecektir.

Diğer lens önerileri

Gözlük reçeteniz, göz doktorunuzdan veya göz doktorunuzdan gözlüklerinizin veya kontak lenslerinizin diğer özellikleri hakkında notlar da içerebilir. Lensleriniz şunları yapabilir:

progresif veya çift odaklı olabilirler, yani hem uzak hem de yakın görüş için düzelirler.

gece veya bilgisayarda çalışırken görmeyi kolaylaştırmak için parlamayı azaltmak için yansıma önleyici veya parlama önleyici kaplamaya sahip olmak

fotokromik olun, yani çevrenizdeki ışık koşullarına bağlı olarak koyulaşıyor veya aydınlatıyorlar

çizilmeye karşı daha dayanıklı hale getirmek için bir kaplama ile muamele edilmelidir

Kontakt lens reçeteleri gözlükler için olanlardan farklı mıdır?

Evet. Kontakt lensler doğrudan gözünüzün yüzeyine oturduğundan, gözünüzle aynı eğrilere sahip olmaları gerekir.

Bir kontakt lens reçetesi aşağıdakiler için ölçümleri içerir:

Taban eğrisi: genellikle göz şekline uyan 8 ile 10 arasında bir sayı

Çap: merceğin bir tarafından diğer tarafına olan mesafe, genellikle yaklaşık 13 ila 15 milimetre

Kontak reçeteniz ayrıca son kullanma tarihi ile birlikte lensin markasını ve türünü tanımlar. Vizyonunuzdaki değişiklikleri hesaba katmak ve uygun şekilde uyduklarından emin olmak için irtibat reçeteleri yıldan yıla güncellenmelidir

Gözlük reçetenizdeki kısaltmalar ve sayılar, gözlük üreticisine ne tür camlara ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar güçlü olmaları gerektiğini söyler. Bu bilgi aynı zamanda her bir gözünüzde miyopluk, ileri görüşlülük veya astigmatizma derecesini gösterir.

Kontakt lensler doğrudan gözünüzün yüzeyine oturduğundan, gözünüzün tabanı ve eğrisi gibi ek bilgilere ihtiyaç duyarlar.

Gözlük veya kontakt lens reçeteniz tek seferlik bir durum değildir. Zamanla görüşünüz değişebilir, bu nedenle göz sağlığınızı korumak için en az birkaç yılda bir bir göz doktoruna görünmek önemlidir.


Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.