@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


Gelir Vergisi Almayan ÜlkelerVatandaşlarından ve mukimlerinden gelir vergisi almayan 23 ülke 

Bahreyn

Bölge: Batı Asya 
GSYİH: 38.574.07 milyon (2019)

Eskiden bir İngiliz himayesinde olan takımadalar, çeşitli bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin bütçe gelirlerinin %85'ini petrol ve doğal gaz oluştururken, Bahreyn'de ayrıca önemli bir konaklama ve perakende sektörü var. Ancak, protestocular ve güvenlik güçleri arasında ara sıra çatışmalar, devam eden siyasi huzursuzluğun bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. 
Bahreyn'de oturma izni alabilmek için, kişinin çeşitli formlar göndermeye ve önemli bir meblağ ödemeye hazır olması gerekir. Gurbetçilerin en az 100.000 BD (veya 265.246,70 $) yatırım yapması veya en az 50.000 BD (veya 132.623,35 $) değerinde mülk satın alması gerekecektir. Başvuru sahiplerinin ayrıca en az 500 BD (veya 1.326.23 $) aylık gelir elde etmeleri ve 15.000 BD'ye (veya 39.787.01 $) kadar sabit depozitoları olması gerekir. 
Alternatif olarak, yerel bir işverenden çalışma vizesi alan yabancı işçiler oturma izni almaya hak kazanırlar. Söz konusu işveren gerekli evrakları düzenlemekle yükümlüdür. Bir Bahreyn  vatandaşıyla evli olanlar için bağımlı oturma izni de var, ancak bunun işverenleri tarafından talep edilmesi gerekecek. 

Bermuda

Bölge: Kuzey Atlantik Okyanusu 
GSYİH: 5.573,71 milyon (2013) 

Bermuda, en eski ve en kalabalık olmasına rağmen gelir vergisi almayan birçok İngiliz Denizaşırı Topraklarından biridir. Kaya, Viktorya dönemine kadar uzanan uzun bir turizm geçmişine sahiptir. Bununla birlikte, turizmin istihdamın çok daha büyük bir payını oluşturmasına rağmen, Bermuda'nın GSYİH'sinin %85'i sigorta ve diğer finansal hizmetler sektöründen geliyor. 
Yerli biriyle evlenmenin dışında (ki bu hala 3.150$ ücrete mal oluyor), 10 yıla kadar önceden oturma süresi ve 50.000$ ücret gerektirebilen Daimi İkamet Sertifikası alabilirsiniz. Birkaç çalışma izniyle  (özellikle Yeni İşletme Çalışma İzni, Küresel Girişimci Çalışma İzni ve Küresel Çalışma İzni) girmek de mümkündür, ancak ikincisi yalnızca sınırlı bir süre için geçerlidir. 

Britanya Virjin Adaları

Bölge: Batı Hint Adaları
GSYİH: 500 milyon dolar (2017)

Britanya Virjin Adaları, milli gelirin yaklaşık %45'ini oluşturan turizme büyük ölçüde bağımlı olan bir başka Karayip ülkesidir. Kötü toprak kalitesi ürün yetiştirme potansiyelini sınırladığından, hayvancılık önde gelen tarımsal faaliyettir. ABD doları, 1959'dan beri İngiliz Virgin Adaları'ndaki yasal para birimidir, çünkü ekonomisi daha kalabalık ABD Virgin Adaları'na yakından bağlıdır. 
Daimi ikametgah sahibi olabilmek için, bir kişinin 20 yıl boyunca İngiliz Virgin Adaları'nda ikamet etmesi gerekir. Daha sonra, Britanya Adaları Hükümeti Göçmenlik Dairesi'ne şahsen bir oturma formu sunmalıdırlar. 

Brunei

Bölge: Güneydoğu Asya
GSYİH: 13.469.42 milyon (2019)

Bahreyn gibi Brunei de ekonomik refahının çoğunu, GSYİH'sının %65'ini oluşturan birçok petrol ve doğal gaz sahasına borçludur. Bu, Brunei hükümetinin üniversite düzeyinde ücretsiz tıbbi hizmetler ve ücretsiz eğitim sağlamasına olanak tanır. Brunei'nin kraliyet ailesi olan Bolkiah Evi, altı yüzyıldan fazla bir süredir Brunei'de iktidarda kaldı.
Tipik olarak yerel kültür, gelenekler ve dil konusunda sıkı testlerden geçmeyi gerektiren Brunei için kalıcı oturma izni almak çok zor olabilir. 

Cayman Adaları

Bölge: Karayip Denizi
GSYİH: 5,485,42 milyon (2018)

Bermuda gibi, Cayman Adaları da hem Britanya Denizaşırı Topraklarından biridir hem de önde gelen bir offshore finans merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Cayman Adaları, GSYİH'lerinin çok daha fazlasını turizmden, yaklaşık %70 oranında elde ediyor. Uzak konumuna rağmen, sakinlerin İsviçre ile eşit bir yaşam standardına sahip oldukları bildiriliyor.
Cayman Adaları'na göç etmek, başvurudan önce en az sekiz yıl (belirli koşullar dışında, başvurudan en fazla dokuz yıl önce olsa da) orada ikamet ettiği sürece özellikle zor değildir. Bunun için 1.000 CI$ (veya 1.199.40$) dosyalama ücreti gerekecektir. İzin verildiğinde, 12.500 CI$'a (veya 14.992.49) kadar gelire dayalı bir yıllık ücret alınır. 

Kuveyt

Bölge: Batı Asya
GSYİH: 134.761.20 milyon (2019) 

Kamu sektörü nüfusun %74'ünü istihdam etmesine rağmen, Kuveyt büyük ölçüde petrole bağımlıdır. Bununla birlikte, petrolün önemli GSYİH'sının %92'sini oluşturmasıyla, Kuveyt'in hala vatandaşlarından gelir vergisi almamayı göze alabilmesi pek de şaşırtıcı değil. CIA'ya göre, Kuveyt'te iş arayan yabancılar, büyük ölçüde işçilerin kötü niyetli işyerlerinden kaçmalarını zorlaştıran bir sponsorluk yasası nedeniyle, zorla çalıştırma kurbanı olabilirler.
2013'ten beri Kuveyt hükümeti, üst yönetim işleri için rekabeti en aza indirmek için gurbetçilerin sayısını azaltmaya çalışıyor. Ek olarak, 50 yaşın üzerindeki gurbetçilerin Kuveyt'in kamu sektöründe çalışması yasal olarak yasaklanmıştır. 

Maldivler

Bölge: Güney Asya
GSYİH: 5.729,25 milyon (2019)

Ada ülkesinin turizm ve balıkçılık endüstrileri önemli bir büyüme kaydetmiş olsa da, Maldivler hala istikrarlı bir şekilde biriken bir borç dağıyla karşı karşıya. Adanın %80'inin deniz seviyesinden bir metreden daha yüksek olmadığı göz önüne alındığında, küresel ısınmanın neden olduğu hem erozyonun hem de daha yüksek su seviyelerinin etkilerine ilişkin artan bir endişe var. Ek olarak, CIA'ya göre, hem Maldivler'de iş arayan yabancılar hem de yerel sakinler kendilerini zorunlu çalıştırma kurbanı olarak bulabilirler. 

Maldivler'de ikamet mümkündür, ancak önce Çalışma İzni alınması gerekir. Bu, sponsorluk programı aracılığıyla yerel bir mukim veya şirket aracılığıyla elde edilebilir. Daha sonra, kişi Oturma İzni almaya hak kazanacaktır. 

Monako

Bölge: Batı Avrupa
GSYİH: 7.188.24 milyon (2018) 

Monako, popüler bir turizm destinasyonu ve -bir dizi gelir vergisi olmayan ülkede olduğu gibi- büyük bir bankacılık merkezidir. Monako'da karın dörtte üçü oluşturulmadıkça, şirketlerden kâr üzerinden %33 vergi alınacağını unutmayın. Yerel sakinler, gelişen Fransız metropol alanlarına benzer bir yaşam standardına sahiptir. 
Monako'da oturma izni almak maliyetlidir. Kişi, ev veya apartman dairesi gibi bir tür konut sahibi olmalı veya kiralamalı ve bir Monegasque bankasında hesabı olmalıdır. Bir hesap için gerekenler: 500.000 € ila 1.000.000 € (586.328 $ ila 1.159.495 $) arasında bir başlangıç ​​depozitosu. 

Nauru

Bölge: Orta Pasifik Okyanusu
GSYİH: 118,22 milyon (2019) 

Nauru, belirli bir doğal kaynağın muazzam arzı nedeniyle bir zamanlar dünyanın en zengin ülkelerinden biriydi: fosfat. Bu günlerde, ekonomiyi ayakta tutmak için "ikincil fosfat" çıkarma çabaları sürerken, adanın geleceği belirsiz. Diğer devlet gelir kaynakları arasında balıkçılık ruhsatları ve sığınmacılar için Avustralya Bölgesel İşlem Merkezi bulunmaktadır. 
Güya Nauru'nun bir zamanlar vatandaşlığın bir ücret karşılığında hızlandırılabileceği bir Ekonomik Vatandaşlık Programı vardı. Ancak, bu bilgi daha önce çevrimiçi olarak mevcutsa, artık mevcut değildir. 

Norfolk Adası

Bölge: Avustralya
GSYİH: Yok 

Başlangıçta başarısız bir İngiliz ceza kolonisi olan Norfolk Adası, daha sonra HMS Bounty'den gelen isyancıların torunları tarafından yeniden yerleştirildi. Avustralya dış bölgesinin ekonomik büyümenin birincil itici gücü turizm endüstrisidir. Norfolk Adası, gıda ihracatına büyük ölçüde bağımlı olmak yerine, kendi sığır eti, kümes hayvanları ve yumurtalarını üreterek kendi kendine yeterlidir.
Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları, özel bir sürece erişimleri olduğu için Norfolk Adası'na göç etmek için en kolay zamana sahip olacaklar. Orada yaşamak, çalışmak ve ikamet etmek isteyen yabancı uyrukluların çok sayıda form ve belge doldurması ve göndermesi gerekecektir.

Umman

Bölge: Batı Asya
GSYİH: 76.983.09 milyon (2019)

Umman, devlet gelirinin %68 ila %85'ini oluşturan petrol ve gaza büyük ölçüde bağımlı olan bir başka Orta Doğu ülkesidir. Ülkenin liderliği turizm, nakliye ve lojistik, madencilik, üretim ve su ürünleri endüstrilerini destekleyerek ekonomiyi çeşitlendirmek için çalışıyor. Umman'ın en uzun süre hüküm süren hükümdarı Sultan Kabus bin Said, Ocak 2020'de vefat etti. 
Umman hükümeti, ülkeye giren yabancı uyrukluların sayısının artması nedeniyle daha fazla iş yaratmak için çalışıyor. 

Pitcairn

Bölge: Pasifik Okyanusu
GSYİH: Yok 

Ayrıca HMS Bounty isyancıları tarafından yerleşmiş olan Pitcairn, İngiliz İmparatorluğu'nun Güney Pasifik'teki son kalıntısıdır. Bu İngiliz Denizaşırı Bölgesi'nin ekonomisi esas olarak balıkçılık, çiftçilik, el sanatları ve posta pulları etrafında döner. Adanın nüfusunun şu anda sadece 50 kişi olduğu tahmin ediliyor. 
Pitcairn'in göçmenlik süreci neredeyse şaşırtıcı derecede basittir. Yapılması gereken tek şey bir Uzlaşma Başvuru formu doldurmak, bir ücret ödemek ve ardından adanın Vali Yardımcısı ile bir görüşmeye katılmak. 

Katar

Bölge: Batı Asya
GSYİH: 183.466.21 milyon (2019)

Katar, Kuveyt ile birçok benzerlikler paylaşıyor. Katar'ın durumunda enerji sektörü doğal gazdan ek kâr elde etse de, ekonomisi petrole de bağımlı. Buna rağmen, sanayi ülkenin GSYİH'sının yarısından fazlasını oluşturuyor ve bu Kuveyt için de geçerli. Ne yazık ki, CIA'ya göre, Katar'ın diğer Orta Doğu ülkesiyle paylaştığı bir başka benzerlik de, birçok işçinin zorunlu çalışmaya tabi tutulduğu bir yer olmasıdır.
Katar'da ikamet etmek ve çalışmak isteyenlerin, kendi ülkelerinden polis izni almanın yanı sıra, yerel bir şirkette zaten bir pozisyon almış olmaları gerekecek. 2017'de  Katar, ABD dahil 80'den fazla ülkeden gelen ziyaretçiler için vize şartlarını bir feragat sistemi ile değiştirdi. Bu, ziyaretçilerin vizesiz gelip ulusal kökene bağlı olarak 30 veya 90 gün kalabilecekleri anlamına gelir. (Amerikalılar 30 gün grubundadır.)

Aziz Barthelemy

Bölge: Batı Hint Adaları
GSYİH: Yok

1648-1877 yılları arasında Fransa ve İsveç arasında alınıp satıldıktan sonra, Saint Barthélemy 2007'de bir Fransız denizaşırı kolektivitesi oldu. Adanın ekonomisi öncelikle turizm ve lüks ticaret etrafında dönüyor ve eski yerel istihdamın en büyük payından sorumlu. Özellikle yüksek bir yaşam maliyeti var. 
Saint Barthélemy, 2012'de bir AB denizaşırı bölgesi oldu. Bu, hükümetinin Fransız olmayan Avrupa vatandaşları da dahil olmak üzere yabancı işçiler için göç sürecini kontrol etmesine izin verdi. 

Saint Kitts ve Nevis

Bölge: Batı Hint Adaları
GSYİH: 1.050.99 milyon (2019)

Saint Kitts ve Nevis'in ekonomisi, 1970 yılında asıl dayanak noktası olan şekerin yerini alan bir endüstri olan turizme dayanmaktadır. Aslında, hükümet birkaç on yıl zararla faaliyet gösterdikten sonra 2005 yılında şeker endüstrisini kapattı. Tarım sektörünü çeşitlendirme çabalarına rağmen, Saint Kitts ve Nevis dünyadaki en yüksek borç-GSYİH oranlarından birine sahip. 
Saint Kitts ve Nevis, parasal sıkıntılarına kısmi bir çözüm olarak yabancı uyruklular için ekonomik vatandaşlık programları sunmaktadır. Gurbetçiler, adadaki finansal yatırımlarla ikamet edebilirler. 

Somali

Bölge: Afrika
GSYİH: 917,04 milyon (1990)

Siad Barre'nin otoriter rejiminin 1991'de çöküşünden bu yana, Somali hizip çatışmalarıyla boğuşuyor ve şu anda etkili bir ulusal yönetimden yoksun. İki geçici hükümet olmuştur: 2000'de Ulusal Geçiş Hükümeti, bunu 2004'te Federal Geçiş Hükümeti izlemiştir. Ülke, öncelikle hayvancılık, para transfer şirketleri ve telekomünikasyondan oluşan kayıt dışı bir ekonomiye sahiptir. 
2015 yılında Somali federal hükümeti, ülkenin yabancı ülkelere bağımlılığını sınırlamak ve yerel işgücü için daha fazla iş açmak için yeni bir politika çıkardı. 

Bahamalar

Bölge: Batı Hint Adaları 
GSYİH: 12.827 milyon (2019) 

Turizm, Bahamalar'ın hem GSYİH'sının hem de işgücünün yarısını oluşturuyor. Takımadalar'ın GSYİH'nın %15'ini oluşturan finansal hizmetler sektörü, ikinci en önemli sektör olarak kabul ediliyor. Ek olarak Bahamalar, Batı Yarımküre'de Dünya Ticaret Örgütü'nün bir parçası olmayan tek ülkedir. 
Bahamalar Göçmenlik Yasası'nın bir parçası olarak, yabancı yatırımcılar için, kendilerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için yeterli olanaklara sahip olduklarını kanıtlamaları ve daha sonra ikamet etmeleri koşuluyla, en az 500.000 B$'lık (500,217$) bir konut mülkü satın alma yoluyla göçmenlik mümkündür. 10 yıla kadar ülke. 51

Birleşik Arap Emirlikleri

Bölge: Batı Asya
GSYİH: 421.142,27 milyon (2019) 

Birleşik Arap Emirlikleri uzun zamandır servetinin çoğunu petrol ve doğal gazdan elde etmesine rağmen, bu Orta Doğu ülkesi, ekonomisini, enerji sektörünün GSYİH'sının yalnızca %30'unu oluşturduğu noktaya kadar başarıyla çeşitlendirdi. Artık endüstriler ve hizmetler sektörünün her biri BAE'nin toplam GSYİH'sinin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Ülke yüksek bir yaşam standardına sahip ve iş yaratma ve altyapıyı genişletmeye yönelik harcamalarda son zamanlarda bir artış oldu.
BAE'nin önümüzdeki birkaç yıl için stratejik planının bir parçası, yabancı uyruklular için ek iş fırsatları yaratmak. BAE'de çalışmak için, bir göçmenin Kafala sponsorluk programı  aracılığıyla yerel bir mukim veya işletme tarafından desteklenmesi gerekir . Ancak, vizeler yalnızca geçici olarak verilir ve yenilenmesi gerekecektir. Sponsorlu işlerin kaybı, ülkeyi terk etmek zorunda kalmak anlamına gelecektir. 

Turks ve Caicos Adaları

Bölge: Batı Hint Adaları 
GSYİH: 1.022.31 milyon (2018) 

Turks ve Caicos Adaları, 1982'de kısa bir süre bağımsız hale geldikten sonra bile 1962'den beri bir İngiliz Denizaşırı Toprakları olarak kaldı. Bu adaların ekonomisi ağırlıklı olarak turizm, finansal hizmetler ve balıkçılık etrafında dönüyor. Hizmet sektörü, toplam GSYİH'nın %90'ından fazlasını oluşturmaktadır. 
Oturma iznine hak kazanabilmek için, kişinin "bağımsız araçlara" sahip olması, bir ev kiralaması/ev sahibi olması, 500.000$'a kadar yatırım yapabilecek durumda olması veya yerel bir sakinle evli olması gerekir. Yukarıdaki kriterlerden herhangi birini karşılayanların Göçmenlik Müdürüne bir başvuru formu göndermeleri ve nispeten küçük bir ücret ödemeleri yeterlidir. 

Vanuatu

Bölge: Güney Pasifik Okyanusu
GSYİH: 917,06 milyon (2019) 

Bu listedeki tipik ada ekonomisinin aksine, Vanuatu'nun GSYİH'sının dörtte birinden fazlası, nüfusun yaklaşık üçte ikisini istihdam eden tarımdan elde ediliyor. Bununla birlikte, turizm, açık deniz finansal hizmetler ve balıkçılık da büyük endüstrilerdir. Cyclone Pam'in neden olduğu hasar nedeniyle turizmin darbe almasından sonra, hükümet hayvancılığı artırmanın yanı sıra sektörü desteklemek için çalışıyor. 
Vanuatu vatandaşlığına giden yol, biraz pahalı olsa da basittir. 10.000$'lık bir ücreti içeren ilk FIU onay sürecini tamamladıktan sonra, kişi Vanuatu Kalkınma Destek Programı aracılığıyla tek bir kişiye 135.000$ veya dört kişilik bir aileye 185.000$ bağışta bulunmalıdır. 

Vatikan Şehri

Bölge: Batı Avrupa
GSYİH: Yok 

Vatikan ekonomisi (Katolik Kilisesi'nin dünya çapındaki hükümeti) öncelikle yatırımlar, emlak gelirleri ve bağışlarla desteklenir. Ayrı Vatikan Şehri devleti, Roma şehri içinde 121 dönümlük duvarlarla çevrili bir alandır. Her ikisi de Papa olarak bilinen Roma Piskoposu tarafından yönetilir. Vatikan  , pul, madeni para, madalya ve diğer turistik hatıraların satışı, müze giriş ücretleri ve yayın satışlarıyla geçiniyor. Şubat 2014'te, Vatikan'ın büyüyen bir açık nedeniyle mali reformuna yönelik bir kampanyanın parçası olarak, mali ve idari işlemleri denetlemek için Ekonomi Sekreterliği kuruldu.
Vatikan Şehri vatandaşlığı, şu özel durumlardaki bireylerle sınırlıdır: Vatikan Şehri Devletinde veya Roma'da ikamet eden kardinaller, Vatikan Şehri Devletinin yetkili sakinleri, Vatikan Şehri Devletinin yetkili sakinleri, Devlette ikamet etmek için papalık yetkisine sahip olanlar ve eşler ve /veya yerel vatandaşların çocukları. 

Wallis ve Futuna

Bölge: Güney Pasifik Okyanusu
GSYİH: 60 milyon $ (2004) 

Vanuatu gibi Wallis ve Futuna'nın gelirlerinin %80'i hayvancılık ve balıkçılığın yanı sıra tarımdan elde ediliyor. Kamu sektörü, bu Fransız denizaşırı kolektivitesindeki en büyük işverendir ve yaklaşık üçte ikisi ücretsiz olsa da, nüfusun %70'ini oluşturmaktadır. Fransa, kamu sektörünün yanı sıra sağlık ve eğitim hizmetlerinin finansmanından sorumludur. 
Wallis ve Futuna bir Fransız topluluğu olduğu için erişim koşulları Fransa'dakilerle aynıdır.

Batı Sahra

Bölge: Kuzey Afrika
GSYİH: 906.5 milyon dolar (2007) 

Batı Sahra, ana endüstrileri balıkçılık, fosfat madenciliği, turizm ve pastoral göçebelik olan piyasa tabanlı bir ekonomiye sahip, kendi kendini yönetmeyen bir bölgedir. Çözümlenmemiş yasal statüsünün bir sonucu olarak, Batı Sahra'nın doğal kaynakları genellikle sömürü riski altındadır.
Batı Sahra'yı Fas Krallığı'na entegre etme çabasının bir parçası olarak Fas, bölgede önemli bir askeri varlık kurdu ve vatandaşlarına oraya göç etmeleri için teşvikler sundu. 

Kaynak : investopedia.com

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam