@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamBedelli Askerlik 2022 Yılı Ücreti Belli Oldu2022 yılı bedelli askerlik ücreti güncellendi

Memur zammı ile beraber değişecek olan ücretlerden birisi de bedelli askerlik olacak. Memur zammı ile 6 ayda bir değişen bedelli askerlik ücreti, 2022 yılının ilk 6 ayı için yeniden hesaplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dün yayımlanan 2021 yılı temmuz ayına ait mali ve sosyal haklara ilişkin genelgeye göre, yeni bedelli askerlik ücreti de belli oldu.

2022 yılı bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 lira olarak belirlendi. Memur maaşı kat sayısına göre belirlenen bedelli askerlik ücreti, 6 ayda bir güncelleniyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, bedelli askerlik ödemelerini dövizle gerçekleştirebiliyor. Türk Lirası karşılığındaki ücretin döviz cinsinden hesaplanmasıyla ücret ödemesi yapılıyor.

2018 yılında 15 bin liradan başlayan ücret, 2021'in ilk yarısında 39 bin 788 lira olarak uygulanıyordu. Bedelli tutarı 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ise 43 bin 151 liraya yükselmişti.

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNİN UYGULANMASINA YÖNELİK BİLGİLENDİRME DUYURUSU

Tarih : 26.02.2021

Bedelli askerlik hizmeti uygulama esasları 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 9'uncu maddesi ve Askeralma Yönetmeliği'nin 61 'inci maddesi hükümlerine göre yürütülmektedir. Bu kapsamda;

1. Bedelli askerlik hizmetinden; fiili askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar.

2. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuru ve ödeme işlemlerini bulunulan yılın içindeki 31 Aralık tarihine kadar tamamlayanlar bir sonraki yıl silahaltına alınırlar. Başvuru yaptıkları yıl silahaltına alınmazlar.

3. Celp ve sevk dönemi tercihleri (hangi dönemde askerlik yapmak istiyorsa) başvuru esnasında yapılmaktadır. Celp ve sevk dönem tercihleri başvuru yılının 31 Aralık günü saat 18.00'e kadar e-Devlet veya askerlik şubelerinden güncellenebilir.

4. Ödeme yapılan tarihte geçerli bedel tutarı başvuru tarihinden itibaren iki ay içerisinde o yılın 31 Aralık tarihi saat 18:00 aşmamak üzere peşin olarak ödenmelidir. Başvuru ve ödeme her yıl 31 Aralık saat 18.00'e kadar geçerlidir. Sınıflandırılmış olan yükümlüler başvuru ve ödeme işlemlerini 2 ay şartına bakılmaksızın bakaya kalacağı tarihten önce tamamlatmalıdırlar.

5. Bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkan/çıkarılan yükümlüler bedelin iade işlemi için kendilerine ait banka hesap numaralarım gösterir dilekçe ile birlikte en yakın askerlik şubesine müracaat edebilirler. Geri ödeme işlemleri yükümlülerin nüfusa kayıtlı bulundukları askerlik şubelerince geri ödemeyi yapacak ilgili birime (mahallin muhasebe birimi/malmüdürlüğü vb.) ivedilikle gönderilerek yürütülür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam