@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


erolkaranet'e Hoş Geldiniz.

Reklam

Avukatların Gözü 6.Yargı Paketinde
Adalet Bakanlığının hazırlıklarını sürdürdüğü 6.ncı Yargı Paketinin bu ay içerisinde Meclis’e gelmesi bekleniyor.

6. Yargı Paketi’nin büyük bölümü avukatlık, hâkim ve savcılık mesleğine ayrıldı. Paket, avukatlara kademeli vergilendirme, yeni avukatlara büro açma kredisi, Avukat ve sanık ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi, hâkim ve savcı yardımcılığının kurulması, Hâkim ve savcı yardımcılığı sistemi, zorunlu müdafi ücretlerinin artırılması gibi başlıklar içeriyor.

Yeni paketle birlikte, mesleğe yeni başlayan avukatlara düşük faizli kredi imkânı getiriliyor. Ayrıca avukatların ödedikleri vergilerde indirime gidiliyor. CMK ve bazı hizmetlerde avukatların ödediği vergi oranlarını azaltacak.

Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkileri genişletilecek. Avukatların takip ettiği işlerde mevzuata uygun olarak ‘aslı gibidir’ şeklinde tasdik ettikleri belgeler, adli ve idare mercilerde geçerli olacak. Müdafinin dosya inceleme yetkisine yönelik belli suçlar için verilebilen kısıtlama kararına üst süre sınırı getirilecek. Avukatların Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruları elektronik ortamda yapabilecek.

Avukatlara ödenen zorunlu müdafi ücretlerini artırılacak

Kamu avukatlarının çalışma esasları ve özlük haklarına yönelik iyileştirmeler yapılacak.

Sanığın duruşma esnasında avukatın hukuki yardımından daha etkili yararlanması amacıyla duruşma salonu oturma düzeninde değişiklik yapılacak. Asliye ceza mahkemelerindeki gibi, ağır ceza mahkemelerinde de sanık ile avukat yan yana durabilecek.

Yargı Paketi kapsamında, hâkim ve savcıların mesleğe hazırlık döneminin daha etkin hâle getirilmesi ve mesleki tecrübenin artırılması için ‘hâkim ve savcı yardımcılığı’ sistemi getirilecek.

Kamu çalışanlarının, mesleklerini icra ederken aynı zamanda avukatlık stajı yapabilmelerine imkân sağlanacak.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam