@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Turkey Öldü İlelebet Yaşasın Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, marka olarak “Türkiye” ibaresinin kullanılmasına ilişkin genelgeyi imzaladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde, başta uluslararası ilişkiler olmak üzere her türlü faaliyet ve yazışmalarda marka olarak “Türkiye” ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Genelge ile "Türkiye" markası, ulusal ve uluslararası mecrada ülkenin çatı markası olarak kabul edildi.

Genelgede, 'Türkiye' markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta diğer devletler olmak üzere tüm uluslararası kurum-kuruluşlarla her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey' gibi ibarelerin yerine “Türkiye” ifadesinin kullanılacağı kaydedildi.

Marka Olarak “Türkiye” İbaresinin Kullanımı ile İlgili 2021/24 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 4 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İşte o Genelge

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, binlerce yıllık devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır, nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirerek milletimizin kültür ve değerlerini muhafaza etmeyi ve yüceltmeyi temel görevlerinden biri olarak kabul etmiştir.

“Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özen gösterilerek, “Türkiye” markası ulusal ve uluslararası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

“Türkiye” ibaresi Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda ihraç ürünlerimizde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanarak, ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz “Türkiye” ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda Devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin “Türkiye” markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, “Türkiye” markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında; başta diğer devletler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda “Turkey”, “Turkei”, “Turquie” vb. ibarelerin yerine “Türkiye” ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı”

Resmi Gazete'deki Genelgeye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.