@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Tarihi Caminin Cemaati Tehlike AltındaFatih'te bulunan tarihi Kalenderhane cami cemaati, başlarına taş düşecek endişesi ile aylardır korku içerisinde ibadet ediyor.

İstanbul'un en merkezi ilçesi olan Fatih İlçesindeki Vezneciler semtinde bulunan Bizanslılardan kalma tarihi ve turistik cami dökülmeye başladı. Cami kubbesinde yer alan taşların başlarına düşeceği korkusu ile üç aydır korka korka namaz kılıyor.

İmam namaz kıldırırken mümkün oldukça kenarda duruyor . Cemaat arkada..

İstanbul'un ilk mevlevihanelerinden sayılan ve cami olarak Fetih ile yaşıt diyebileceğimiz Fâtih Sultan Mehmed’in vakıfları arasında olan Kalenderhâne Camii uzun zamandır bakım ve onarım yapılamayan caminin genel temizliği cami görevlileri tarafından ifa ediliyordu. Ancak, görevlilerin ulaşamadığı yerlerde zaman içerisinde olan eskimeler de gün yüzüne çıktı.

Yaklaşık üç ay önce düştüğü belirtilen kubbe çevresindeki sıralı taşlardan birinin düşmesiyle camide endişeler de arttı. Namaz vakti dışında düşen ve herhangi bir kazaya sebep olmayan büyük bir taş kütlesinin görülmesiyle birlikte durumun farkına varan cami görevlileri, konuyu ilettiklerini sadece tespit için bir kaç kez aralarında Vakıflar Müdürlüğü yetkilileri de olmak üzere bazı yetkililer tarafından tespit için gelindiğini söylediler.

Hutbeyi metrelerce ötedeki minberden vermeye çalışan imam sürekli cemaati uyarıyor

Cami içinde kubbeden her an bir taş düşüp altında kalmaktan çekindiklerini dile getiren cami cemaati, camiye korkarak geldiklerini belirtti. Cemaat, tarihi caminin bir an önce bakıma alınmasını istedi. Vatandaşlar, sadece cami kubbesinden değil, duvarlardan dökülen sıva parçalarının olduğunu, caminin her yanının rutubetle donandığını da dile getirerek, "Bir vatandaşın kafasına düşecek olsa bu eceli kaza değil eceli müsemma olur bu. Buranın yapılmasını istiyoruz. Görünen köy kılavuz istemez. Yağmur yağdığı zamanlarda oluklardan aşağıya akan su sütunların üzerine düşüyor ve onları da tahrip ediyor. Buranın bir an evvel yapılmasını istiyoruz. Yetkili kimse, bu işlerle kim ilgileniyorsa valilik mi, müftülük mü, anıtlar kurulu mu ilgilenir? Hangisi ilgileniyorsa burayı çözüme kavuştursun” diye konuştular.

Camideki tek önlem ..

Caminin tarihi nedeniyle yerli ve yabancı çok sayıda turistin de ziyaret ederek fotoğraf çektiğini kaydeden cemaat turistlerin caminin ve çevresinin içler acısı halini sorduklarında kendilerinin cevap veremediğini dile getirdi.

Cami görevlileri odası 

Cami görevlileri odası içler acısı

Caminin kubbe kısmındaki bozulmalarla gevşeyen taşlar birer ikişir düşerken, görevli odasının da rutubet içerisinde olduğu dikkat çekti. Cami görevlilerinin odasındaki rutubet duvarı eritirken, görevlilerin sağlık sorunları da oluşmaya başladı.

Camide taş düşmesi için sadece barikat konularak önlem alındığı, cemaatin arka saflarda tutulduğu dikkat çekti. Gelen yetkililerin neler yapacakları konusunda görevlilere bilgi verilmemesi, kubbe altına geçici de olsa bir ağ çekilerek önlem alınmaması da gelen tepkiler arasında idi. 

İstanbul Müftülüğüne 1 km uzaklıkta bulunan, hatta müftülük çalışanlarının günde en az iki kez önünden geçtikleri cami yetkililerden bir an önce ilgi bekliyor.

Erol Kara - 03.12.2021


Kalenderhane Cami ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.