@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Papa Ne Kadar Zengin.. Vatikan'ın Başının Mal Varlığı..Dünyada İslamofobi olur da ülkemizde olmaz mı, derseniz. Dünyada olanların yanında Türkiye'deki din ve diyanet düşmanlığı mukayese edilemez şekilde adeta hızını artıyor. Her fırsatta Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve çalışanlarına saldırı düzenleyen, Kuran-ı Kerim'deki ayetlere bile saldıran din düşmanlarına bilen bilmeyen, anlayan anlamayan çanak tutucular sayesinde resmen Müslüman bir ülkede yaşadığımıza şaşırır durumdayız.
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e alınan makam otomobiliyle başlayan ve şimdi ki Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş'la süregelen sözde lüks harcamalar, kurum bütçesinin miktarı, diyanet çalışanların eğitim aldığı mekanlara kadar her şeyi sorgulayarak halkın gözünde servet düşmanı olarak lanse edilmesi medyadan eksik olmuyor. Bununla birlikte paylaşılan ayet, hadis şerif ve vaazlarla birlikte dini sohbetlerin, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan din bilgilerinden cımbızla çektikleri sözleri saptırarak yayın yoluyla, çağ dışı bir din durumuna düşürülmeye çalışılan dinimizin nefret diliyle horlanması kaçınılmaz bir durum almaktadır.
Bireylerin yaptığı hatayı bir kuruma mal etmenin yanında, dininden bihaber olan vatandaşları da bu tuzaklara çekmeleri de, o insanların da Müslüman olduklarını unutup gayrimüslim bir aleyhtar gibi bunlara çanak tutması da affedilir gibi değil..
Bunları dile getirmemizin sebebi, mal varlıkları, harcamaları ve söylemleri ile sürekli şamar oğlanına dödürülen Diyanet İşleri Başkanlığı ve kurumun başındaki kişinin dünyada tek örnek olarak göze batması mıdır. Oysa, insanlar gözlerini açsa nasıl bir tuzağa çekildiklerini anlayacaklar.

Diyanet'i Bırak Vatikan'a Bak  
Bugün Hristiyan Katolik dünyasının merkezi olan , başlı başına bir ülke durumundaki Vatikan İmparatorluğu bir din adamı olarak bilinen PAPA tarafından yönetilmektedir.
Vatikan, hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından en küçük bağımsız ülkedir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa'nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. ( Kaynak Wikipedia)
Bir din adamının, ki bu din adamına bağlı dünya üzerinde yer alan sayısız kiliselerdeki sayıları yüzbinlere ulaşan çocuk ve kadın tecavüz olayları yeni yeni gün yüzüne çıkmaktadır, üzerindeki yetkilere, sorumluluklarına, sahip oldukları yetkilere baktığınız da ülkemizin Diyanet İşleri Başkanının da bu yetkilerden hangisi var, diye sormak isteriz.

Vatikan'nın Serveti 
Bir makam arabası için, lüks bir otelde düzenlenen sempozyum, toplantı, eğitim faaliyetleri için yerden yere vurulan Diyanet'in neden hedefe oturtulduğunu bilmeyenler adeta yayınlanan yalan yanlış haberler karşısında "Diyanet Kapatılsın" çağrıları yapmaktan utanmamaktadırlar.

İşte Papa denilen Katoliklerin liderinin serveti

Vatikan'ın servetinin tam olarak ne kadar derseniz, bazı kalemler dışında, net olarak açıklanmıyor. Her yıl gelirleri artan Vatikan'ın şu anda dünyanın en zengin devletlerinden biri olduğu belirtiliyor.
Uluslararası medyaya göre, merkezi Roma'da bulunan İtalya'nın ulusal havayolu şirketi Alitalia'nın tüm uçakları Papa'nın emrinde bulunuyor. Papa seyahatlerini kendisine Alitalia'dan tahsis edilen uçaklarla gerçekleştiriyor. Katolik kilisesinin dünyanın en büyük finansal gücü olarak yansıtıldığı bir haberde ise "Bütün kurum, şirket, banka, hükümet veya eyalet bütçelerinden daha büyük malvarlığına sahip" olduğu belirtiliyor.
Geçen yıl, Londra'da lüks bir bina satın almak için bir finansman olayına karışan Papalık, mahkeme öncesinde ilk kez mal varlığını açıklamıştı. Açıklanan mal varlığına göre Vatikan’ın İtalya'da 4 bin 51, Londra, Paris, Cenevre ve Lozan'da ise yaklaşık 1120 mülke sahip olduğu bildirildi. Bu mal varlığının belli bir kısmını ihtiva ettiğini açıklayan haberler sonraki günlerde gazetelere de yansıdır.

Bankası Olan Dini Kurum, Vatikan..
Vatikan gelir olarak, şehre gelenlerin harcamaları, müze girişleri, turlar, çok rağbet gören pullar ve madeni paralar ve yayınların satışı yoluyla elde edilen paralarla birikim yapar, dersek bu görünen ve halkın bilmesi için yeterli bir cevaptır. Bunun yanında, doğumlar, evlenmeler, ölümler, vaftz edilmeler vs gibi bir çok dini ritüellerden sınırsız şekilde para kazandığı, bunların %90'nın belgelendirilmediği, paraların faizlere yatırılarak muhtelif işletmelerin açılmaları , üretim ya da yaygın şekilde bağış toplamayla servete servet katıldığı bilinmektedir.
Oysa, Vatikan ifşa etmese de, Merkezi İstihbarat Ajansı'nın (CIA) 2013 yılında, 315 $ milyon gelir ve $ 348 milyon  harcamaları olduğunu dile getirmiştir. 
Vatikan Bankası, 17.400 müşterisi adına 64 milyar dolarlık varlığı yönetiyor. (*)

Servetin Sınırsızlığı Yolsuzluğu Getirdi.
Eylül 2019'da Vatikan'ın ekonomi konseyinden sorumlu Alman Kardinal Reinhard Marx, Papa Francis'in kendisine 70 milyon avro civarında olduğu tahmin edilen bir açığı kapatmak için maliyetleri düşürme talimatı verdiğini doğruladı.
Şubat 2018'de Vatikan Bankası, eski banka başkanını ve avukatını, hileli gayrimenkul ve kara para aklama planları yoluyla 50 milyon avroyu zimmetine geçirmekle suçladığını duyurdu.
Banka, 2017'deki 36 milyon dolarlık karına kıyasla 2018'de 19,8 milyon dolarlık bir kâr bildirdi. Bankanın 2018 sonunda yaklaşık 5,6 milyar dolar değerinde olan varlıkları, yaklaşık 15.000 hesap sahibinin yatırımlarından ve mevduatlarından oluşuyordu. Bu hesap sahipleri arasında Katolik din adamları, Vatikan çalışanları ve dünyanın dört bir yanındaki Katolik dini tarikatlar vardı.

Papa, Cinsel İstismar Davalarını Engellemek İçin Servet Harcadı
Katolik Kilisesi, rahip cinsel istismar davalarını engellemek için lobicilere 10 milyon dolar harcadı 30'dan fazla eyalet, çocuk cinsel istismarı mağdurları için sınırlama statüsünü uzatmak için yasalar çıkardı veya onayladı - ve yeni bir rapor, Katolik Kilisesi'nin onunla savaşmak için milyonlar harcadığını ortaya koyuyor
ABD Katolik Kilisesi, 2019'da çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarına 281.611.817 dolar harcadı. 

Katolik Kilisesi Dünyadaki En Büyük Mali Güçtür
Kilisenin gerçekte ne kadar zengin olduğunu hiç merak ettiniz mi? Yazar ve filozof Avro Manhattan , ' Vatikan Milyarları ' adlı kitabında (**) bize katolik kilisesinin gerçek mali değeri hakkında bir fikir veriyor:
İşte satır araları
“ Vatikan  ile büyük yatırımlara sahip  Rothschild ailesi Londra ve Zürih Credit Suisse ile Hambros Bankası ile İngiltere, Fransa ve Amerika,. Amerika Birleşik Devletleri'nde Morgan Bank, Chase-Manhattan Bank, First National Bank of New York, Bankers Trust Company ve diğerleri ile büyük yatırımları var.
"Vatikan'ın  Gulf Oil, Shell, General Motors, Bethlehem Steel, General Electric, International Business Machines, TWA gibi en güçlü uluslararası şirketlerde milyarlarca hissesi var."
"Katolik kilisesi, tüm varlıkları bir kez bir araya getirildiğinde, dünyanın en zorlu borsacısıdır. Vatikan bağımsız olarak her ardışık Papa'nın, giderek ABD Wall Street Journal yönelmiş olup, ABD'de Vatikan'ın mali fırsatlar yalnız çok sık satılan veya bir milyon veya daha fazla dolar ve birçok at altın satın kadar büyük olduğunu söyledi bir kere."
“Vatikan'ın som altın hazinesinin Birleşmiş Milletler Dünya Dergisi tarafından birkaç milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bunun büyük bir kısmı ABD Federal Rezerv Bankası'ndaki altın külçelerinde saklanırken, geri kalanı İngiltere ve İsviçre'deki bankalarda bulunuyor.
Bu muazzam servet birikiminin görünür hükümdarı olarak Papa, sonuç olarak yirminci yüzyılın en zengin bireyidir. Milyarlarca dolar cinsinden ne kadar değerli olduğunu kimse gerçekçi bir şekilde değerlendiremez.” 

Papalığa ait yazlık sarayın olduğunu duymuş muydunuz ?

(*) http://blog.ikulu.go.tz/8g6p0y6b/how-much-money-does-the-catholic-church-have.html
(**) https://www.zubeidajaffer.co.za/the-catholic-church-is-the-biggest-financial-power-on-earth/

Derleme @erolkaranet - 13.12.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.