@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mutfaktaki Ağrı Kesici Bitkiler
İşte ağrı kesici besinler

ÜZÜM
Si­yah üzüm­de bu­lu­nan an­to­si­yo­nin ve ku­er­se­tin ile hem si­yah hem be­yaz üzüm­de bu­lu­nan res­ve­rat­rol ad­lı mad­de­le­rin ağ­rı ke­si­ci et­ki­le­ri üze­ri­ne yo­ğun bi­lim­sel ça­lış­ma­lar mev­cut. Ön ça­lış­ma­lar ek­lem kı­kır­da­ğı­nı ve omur­lar ara­sın­da­ki disk­le­ri de ko­ru­du­ğu­nu des­tek­li­yor.

ZENCEFİL
Zencefil çay olarak tüketildiğinde baş ağrılarına ve mide sorunlarına iyi gelir. Bu nedenle mide bulantıları yaratan migren ağrılarında kullanılır. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenlerden bazıları ağrıya neden olan enzimlerin üretimini engeller. Bu yüzden gerilim tipi baş ağrısının ve kadınlarda regl döneminde ortaya çıkan baş ağrılarının önlenmesinde etkili bir bitkidir. Ancak günde en fazla 3 fincan içilmelidir.

LAVANTA
Çiçeği yağ formunda kullanıldığında orta ve hafif dereceli baş ağrılarına iyi gelmektedir. Bu yağı badem yağı ile karıştırarak alnınıza ve şakaklarınıza masaj yaparak uygulayabilir ya da kaynamış suya 5-6 damla damlatarak buharını soluyabilirsiniz.

HAŞHAŞ
Haşhaş hemen hemen herkesin mutfağında bulunan önemli bir besindir. Sindirim sitemini düzenler ve destekler. Bağırsak iltihaplanmalarına, baş ve mide ağrılarına iyi gelir. Lokal krem şeklinde kullanıldığında eklem ağrılarını geçirir, ödemli bölgelerin şişliğini azaltır. İçerisinde fosfor ve kalsiyum bulunur.

HİNDİSTAN CEVİZİ
Böbrek ağrılarına iyi gelen ve böbrek taşlarının düşürülmesini sağlayan Hindistan Cevizini büyük marketlerde bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını eklemlere sürdüğünüzde ağrılarınızı azaltır. Şakaklara masaj halinde sürdüğünüzde ise migren ağrınıza iyi gelir.

KEDİOTU
Kediotu kökünün kişiyi sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiyeteyi azalttığı stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik birçok kanıt bulunmaktadır. Kediotu kökünü kaynar suda 10-20 dakika arasında bekletip sonrasında içerseniz ağrıdan kurtulabilirsiniz.

ANASON
Yorgunluk ve stresi azaltmasıyla bilinen anasonun aynı zamanda ağrıları dindiren özelliği de vardır. Özellikle baş ve diş ağrısına çok iyi gelen anasonu ağrınız olduğunda 2 bardak tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

NANE
Nane çay olarak değil, yağ olarak kullanıldığında baş ağrısı için daha etkilidir. Boyun, baş, alın ve şakak bölgelerine masaj yapılarak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve kan akışını hızlandırır. Böylece baş ağrısını hafifletir. Ayrıca kaynamış bir suyun içine 3-4 damla nane yağı damlatıp, buharını soluyarak sinüzit nedeniyle tıkanmış burnunuzu açabilirsiniz.

MELİSA OTU
Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi olan melisa otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine melisa otunu ilave ederek, tekrar kaynatın. İyice kaynadıktan sonra biraz demlenmesi ve ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir forma gelince tüketin.

PAPATYA
Papatya rahatlatıcı özelliği olan ve stres, gerginlik, sinir ya da kaygı nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarının hafifletilmesinde kullanılan bir bitkidir. Çay olarak tüketilmeli ve tüketildikten sonra dikkat gerektiren işler yapılmamalıdır.

YOĞURTOTU
Baş ağrısını azaltmak için yoğurtotunu düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda lenf bezi rahatsızlıkları ve sinir sistemini destekleyerek, yatıştırıcı bir etki gösterir. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam yoğurtotunu ilave edin. Bir süre kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelinceye kadar bekletin.

BADEM İÇİ
İdrar yolları iltihabına, böbrek rahatsızlıklarına, baş ağrılarına ve diğer tüm ağrılara çok iyi gelen badem muhteşem bir doğal kaynaktır. Diyet listelerinde de sık sık önerilen bademi gün içerisinde bir ya da iki avuç olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ağrı kesici özelliği yüksek olan badem az düşük kalorili ve besleyici bir besin olduğu için kilo aldırmaz. İçeresinde çok faydalı yağlar barındıran bademi en az haftada 3 gün tüketerek birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Badem aynı zamanda fosfor içerir ve diş sağlığı için çok önemlidir. Beden ve zihni de rahatlatan bademi salata ve yemeklerinize katarak da tüketebilirsiniz.  

MERCANKÖŞK
Antiviral ve antienflamatuvar etkisi sayesinde, üst solunum yollarını rahatlatarak, beyne daha fazla oksijen akışı sağlar. Bu sayede şiddetli baş ağrısı hafifler ve bir süre sonra tamamen geçer. Mercanköşkü bitkisini çay formunda demleyerek, düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam mercanköşkü ilave edin. Bir süre demlendikten sonra ılık bir forma gelince içebilirsiniz.

ASLANPENÇESİ
Çayını hazırlamak için, bir bardak sıcak suyu kaynatın ve içinde bir tutam aslanpençesi bitkisini ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra süzün. Ilık bir kıvama gelince, tatlandırıcı kullanmadan içebilirsiniz. Çayını düzenli olarak içtikten sonra ağrı tamamen geçer.

SARI KANTARON
Papatya gibi rahatlatıcı özelliği olan ve aynı zamanda doğal anti-depresan olarak bilinen sarı kantaron, çay olarak tüketildiğinde vücudu gevşeterek ve kan dolaşımını hızlandırarak baş ağrısına iyi gelir. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime girebilen bu bitki, ilaç kullanıldığı takdirde doktora danışılarak tüketilmelidir.

KIRMIZI ACI BİBER
Muhteşem bir besin kaynağı olan acı biberin içerisinde birçok vitamin bulunur. Özellikle C Vitamini bakımından çok zengin olan biberin birçok rahatsızlığa faydası vardır. Sindirim sistemini rahatlatan, enerji veren ve metabolizmayı uyararak yağ yakımı hızlandıran kırmızı acı biberin içerisinde kapsaisin maddesi bulunur. Kapsaisin maddesi güçlü bir ağrı kesici olduğu için ağrınız olduğunda bir ya da iki adet acı biber tüketmelisiniz.

SOYA FASULYESİ
Et­ki­si izof­la­von içe­ri­ği­ne bağ­lı. Gün­de 40 gram so­ya pro­te­ini­nin diz ki­reç­len­me­si olan­lar­da ağ­rı ve ha­re­ket kı­sıt­lı­lı­ğı­nı azalt­tı­ğı bil­di­ri­li­yor. An­cak özel­lik­le er­kek­ler­de et­ki­li.

KETEN TOHUMU
Omega-3 içeriyor. Ağrı kesici ve antienflamatuar.

DEFNE YAPRAĞI
İdrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği yüksektir. Aynı zamanda regl döneminde kanamayı düzenler ve vücudu rahatlatır. Romatizma, baş ağrısı ve kulak ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Aynı zamanda kaynatılan suyu vücudunun ağrıyan bölgelerine sürülebilir.

KİRAZ VE VİŞNE
An­to­si­ya­nin ve bi­yof­la­vo­no­id içe­ri­ğiy­le ağ­rı ke­si­ci, an­ti­enf­la­ma­tu­ar ve ki­reç­len­me kar­şı­tı et­ki­le­ri gün­dem­de. Gut te­da­vi­sin­de­ki et­kin­li­ği ça­lı­şı­lı­yor. Mev­si­min­de gün­de bir avuç ye­ter­li.

ELMA
Elma meyvesi muhteşem bir antioksidandır. Kanınızı ve böbreklerinizi temizlerken, sindirim sisteminizi rahatlatır. Cildi güzelleştiren elma aynı zamanda baş ağrılarına da iyi gelir.

BALIK
Başta somon olmak üzere yağlı balıkların Omega-3 içerikleriyle ağrıları azalttıkları bildiriliyor. Haftada 2-3 kez yemek yeterli.

ZERDEÇAL
Zer­de­ça­la ren­gi­ni ve­ren cur­cu­min ad­lı pig­ment ağ­rı ke­si­ci ve an­ti­enf­la­ma­tu­ar özel­lik­le­re sa­hip. Ki­reç­len­me­si olan has­ta­lar­da ya­pı­lan bir ça­lış­ma­da gün­de 200 mi­lig­ram cur­cu­min alın­ma­sı­nın ağ­rı­yı azal­tıp ha­re­ket­le­ri ar­tır­dı­ğı bil­di­ril­mek­te­dir.

KAHVE
Ağ­rı eşi­ği­ni yük­selt­ti­ği bil­di­ri­li­yor. Eg­zer­siz­den ön­ce bir fin­can öne­ri­li­yor. An­cak kah­ve­nin ya­rar­la­rı ka­dar za­rar­la­rı da tar­tı­şı­lan bir mad­de ol­du­ğu­nu unut­ma­ya­lım.

CEVİZ
Ce­viz bol mik­tar­da Ome­ga-3 içe­ri­yor. Çiğ tü­ke­til­di­ğin­de ağ­rı ve inf­la­mas­yo­nu azal­ta­bi­li­yor.

KEREVİZ
Kerevizdeki-bu­tilf­ta­lin romatizma, gut ve fib­ro­mi­yal­ji ağ­rı­sı üze­ri­ne etkili oluyor.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Yüksek antioksidan içeriği ve bazik yapılarıyla etkililer. Yüksek K vitamini içeriği kemikleri güçlü tutuyor.

BİBERİYE ÇAYI
Migren tedavisinde sıklıkla kullanılan biberiyenin tüm ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle baş, kas ve eklem ağrılarını azaltan ve gideren biberiye aynı zamanda sinüzit düşmanıdır. Çay olarak veya yağını kullanabileceğiniz biberiyeyi aktarlardan temin edebilirsiniz. Çay olarak tükettiğinizde boğaz ağrınıza iyi gelecektir. Yağ halini ağrı olan bölgeye masaj yaparak sürdüğünüzde ağrınız azalacak veya kaybolacaktır.

GÜZELAVRATOTU
Zehirli bir ottur ve işlemlerden geçmeden tüketilmesi tehlikelidir. Birçok ağrı kesicinin içerisinde güzelavrat otu bulunmaktadır.

Derlemedir - @erolkaranet - 12.12.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.