@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamKur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, birikimlerini Türk lirası (TL) mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gibi "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" ürünü devreye alındı.

Üründe, gerçek kişilerin TL vadeli hesapları üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. Bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

Bu sistem, kur farkı koruması sunan rekabetçi bir mevduat üründür.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranını kıyaslayıp, yüksek olan oran üzerinden hesabı nemalandıracak.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı ile vatandaşın birikmiş Türk Lirası yatırımını TL’de tutması ve döviz kazancı elde etmesi amaçlanıyor. Vadeli hesap olduğu için faiz getirisi olacak. Faiz getirisine ek olarak paranın yatırıldığı tarih ile vadenin tamamlandığı tarih arasındaki dolar kuru farkı, faiz kuru farkından fazla olması durumunda döviz farkı vatandaşa TL olarak ödenecek. Yani dolara para yatırmadan dolar kazancı elde edilecek.

Hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek. Vade tarihine göre döviz farkı yüzde 25, 50 ve 100 gibi oranlarla ödenecek. Belirtilen vadeden önce hesaptan çıkılması durumunda faiz hakkı sıfırlanacak ve vadesiz hesap gibi faizsiz olarak para çekilebilecek. Hesabın açıldığı tarihteki dolar kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki dolar kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabın başka bir avantajı ise bu hesapta tutulan tüm paralar stopaj vergisinden muaf tutulacak. 

Hesaptaki paradan dolayı vatandaştan stopaj vergisi kesintisi alınmayacak.

İşte o açıklama Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri

 • Hesap 92, 181, 272, 366 gün vadelerde kırık vadeli ürün kodları ile  TL olarak Yurtiçi Şubelerde açılabilecektir. 
 • Vade sonu tatil gününe denk gelmesi halinde vade sonu ilk iş günü olarak belirlenecektir.
 • Hesaba hesap açılış tarihinde geçerli Merkez Bankasının açıkladığı faiz oranı uygulanacaktır. 
 • Hesap açma alt limiti 1000 TL’dir.
 • Hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamayacaktır.
 • Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olacaktır.
 • TCMB tarafından hergün saat 11:00’de USD alış kuru yayınlanacaktır. 
 • Kur değişim oranının hesaplamasında; vade sonundaki USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuru arasındaki değişim dikkate alınacaktır. 
 • Hesapla ilgili tüm ödemeler TL olarak yapılacaktır.
 • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilecektir. 
 • Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarihteki TCMB USD alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. 
 • Bu kurun düşük olması durumunda, müşteri vade başlangıç tarihindeki anaparasından kayıp yaşayabilecektir. 
 • Hesaba vadesiz faiz oranı uygulanacaktır.
 • Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesabın otomatik kapama ile kapatılarak, bakiyenin vadesiz hesabına aktarılacak olup yeniden vade uzatımı yapılmayacaktır.

Nasıl Faydalanılır ?

En uygun vadeyi seçerek sisteme kayıtlı banka şubelerinden birinde vadeli TL hesabı açtırmak yeterli olacaktır

Faizli mevduat hesapları haramdır

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, vadeli mevduat hesaplarına para yatırılıp, kazanç edilmesi konusunda yaptığı açıklamada, "mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır." dedi.

Diyanet, "Bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. Söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz. Bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir" diye cevap verdi.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabındaki Kazanç Helal midir?

Dini otoriterler konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, "bankaya yatırılan paraya belli bir vade sonunda ek bir gelir eklenirse bu faizdir, haramdan kaçınılması imkansızdır. Ancak, yatırılan paranın değeri altın, döviz , kıymetli bir değer üzerinden işlem görecek ve vade sonunda kar ya da zarar neyse ortaya çıkacak olan tutar faiz olmayacaktır. Dövize endeksli bir birikim yatırıldığında mesela 1000 dolar yatırıldı 1000 dolar alıyorsa sıkıntı yok. 500 gr altın yatırdı ve vade sonunda 500 gr altın alırsa dinen yine sıkıntı yok. Ancak, bunun üzerine fark alırsa yani 1100 dolar ya da 550 gr altın alırsa artan miktar faizdir ve haramdır." dediler

Derlerme @erolkara.net - 22.12.2021
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam