@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İstanbul'un Fuhuş Merkezi idi. Bilin Bakalım Ne Olacak
İstanbul'un rezaletler sokağı olarak adı çıkmış bulunan, fuhuşun merkezi olan Karaköy'deki üç pislik sokak yeni bir misyona çevriliyor.

Beyoğlu Belediyesi, Alageyik, Zürafa ve Kadem Sokak'ta yaklaşık 21 yıldır kullanılmayan 42 genelevi kültür ve sanat mekanı yapmak üzere restore edecek.

Beyoğlu’nun tarihi semti Karaköy’deki Zürafa, Alageyik ve Kadem Sokak’ın dönüşümüne ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Yıldız, “Zürafa, Alageyik ve Kadem Sokak eski fonksiyonundan arındırılarak Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet verecek” dedi.

Beyoğlu’nun tarihi semtlerinden olan Karaköy, yeni kültür sanat alanlarından birisi olacak. Beyoğlu Belediyesi, Karaköy’de bulunan Zürafa, Alageyik ve Kadem Sokaktaki binaların restore edilerek kültür sanat mekanları olarak kullanılması amacıyla çalışma başlattı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, düzenlenen basın toplantısında Karaköy bölgesine yeni bir ivme kazandıracak çalışmanın tüm detaylarını kamuoyu ile paylaştı.


Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız medeniyetlerin insan, zaman ve mekan ile okunduğunu belirterek, “Zamanın ruhunu ve birikimini doğru okuyarak çevreyi değerlendirmek ve tasarlamak gibi bir sorumluluğumuz var. Karaköy galata rıhtımı Milli Mücadele’nin başladığı yerdir. Pandemi nedeniyle iki yıldır kapalı olan ve genel evin bulunduğu Zürafa Sokak’taki evleri bugün itibariyle Kültür Sanat Merkezi haline getireceğimizi milletimizle paylaşıyorum. Bugün itibariyle Zürafa Sokak, Alageyik Sokak ve Kadem Sokak eski fonksiyonundan arındırılarak Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet verecek. Buranın mülkiyet durumu ve hak sahipliğiyle ilgili bir çalışmamız yoktur. Türkiye bir hukuk devletidir. Mülkiyet anayasa teminatı altındadır. Bu mekanın mahkeme süreçleriyle ilgili bizim çalışmalarımızın doğrudan veya dolaylı irtibatı yoktur. Biz Beyoğlu Belediyesi olarak sokağa yeni bir fonksiyon getiriyoruz” dedi.

Beyoğlu’nun tarihten bugüne farklı kültürlerin merkezi olduğunu söyleyen Başkan Yıldız, “Beyoğlu Kültür Yolu projemizi bugün Zürafa Sokak’ın Kültür ve Sanat Merkezi olarak dönüştürülmesiyle daha da büyütüyoruz. Bu dönüşümün en büyük destekçileri olarak Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür ediyorum. Ekibimizle dünyadaki örneklerini araştırarak ve birçok kurumdan destek alarak bir kurul oluşturulacak. Bu proje hayata geçirdiğimiz en önemli çalışmalardan biri olacaktır. Bu sokaklar bundan sonra genel evlerin bulunduğu sokaklar olarak değil, Kültür Sanat Merkezi’nin önemli noktalarından biri olacak. Bu sokakların hak sahipleri çalışmalarımızın içinde yer alacaklar” ifadelerini kullandı.


Geçmişte vergi rekortmeni olarak genelev mekanı işleten Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür eden Yıldız, şöyle konuştu:

“İşletmelerin bulunduğu Zürafa Sokak’taki evlerin bugün itibariyle kültür sanat merkezi haline getireceğimiz haberini sizlerle paylaşıyorum. Eski fonksiyonlarından başka bir fonksiyonla kültür sanat merkezi noktasında hizmet verecekler. Elbette ki yaşanmışlıklar acısıyla tatlısıyla hayattaki doğal akışında ve bu mekanın hafızasında yer alıyor. Beyoğlu Kültür ve Sanat Yolu projemizi güçlendirmek ve bir fonksiyon konsept anlayışıyla burayı daha da güçlendirmek düşüncesindeyiz. Türkiye bir hukuk devletidir. Bizim mülkiyetle ilgili buradaki mahkeme süreçleri veraset durumları teneke dava süreçleri gibi yürüyen süreçlerle bizim çalışmamızın doğrudan veya dolaylı bir irtibatı bulunmamaktadır.

"42 evin 37’si Manukyan ailesine ait"

Burada geçmişte vergi rekortmeni olarak burayı işleten Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür ediyorum. Alageyik ve Kadem Sokak yüksek kaldırım olarak bilinen bölgenin dönüşümünde önemli kilometre taşlarından birini oluşturmaktadır bu iyi niyet mektubu. Hak sahipleri, varisler, sivil toplum örgütleri, fikir insanları, iş insanları, dönüşümün en geniş manada müzakere edileceği bir kurul oluşturulacaktır. Burada yaklaşık 42 evin 37’sini Manukyan ailesine beş evin de bir başka aileye ait olduğunu ifade etmek isterim. Biz tamamen hukuk çerçevesinde mülkiyet bizim olmadığı için burayı şöyle yapacağız biz sadece aramızda mimar arkadaşlar var. Biz planlamayı yapacağız. Teknik raporları alınan binalar var. Önümüzdeki günlerde yine sizleri davet edeceğiz. Buranın fiziki dönüşümü konusunda da imar müdürlüğümüzün almış olduğu raporlar var buradaki binalarla ilgili.” dedi.


@erolkaranet - 20.12.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.